اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته معاون مشرانوجرگه، شرایط برای محاکمه متهمان جرایم جنگی مساعد نیست و برای غلبه بر جنگ‌های جاری در کشور همه باید متحد شوند.

پس از آنکه سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که حکمتیار به دلیل ارتکاب جرایم جنگی باید محاکمه شود، آصف صدیقی گفت: شرایط برای محاکمه متهمان جرایم جنگی مساعد نیست و برای غلبه بر جنگ‌های جاری در کشور همه باید متحد شوند.

 

وی با اشاره به درخواست سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که باید در زمان مناسبی کسانی که در گذشته مرتکب جرایم جنگی شده‌اند، مورد محاکمه قرار گیرند.

 

این در حالی است که پس از حضور حکمتیار در کابل و تظاهرات مخالفان حزب اسلامی در این شهر سازمان دیده‌بان حقوق بشر با نشر بیانیه‌ای تاکید کرده است که حکمتیار باید درباره اعمالی که در گذشته انجام داده پاسخگو باشد.

 

پاتریشیا گاسمن از مسئولان این سازمان گفت: حکمتیار نیز مانند سایر جنگ ‌سالاران در رابطه با اعمال گذشته‌اش خود را مسئول نمی‌داند.

 

کمسیون حقوق بشر افغانستان نیز در واکنش به این موضوع تاکید کرده است آنهایی که حقوق بشر را نقض کرده‌اند باید پاسخگو باشند.

 

بلال صدیقی سخنگوی این سازمان گفت حکومت مکلف است تا زمینه اجرای عدالت را مساعد و از نقض حقوق بشر جلوگیری کند.

 

وی افزود: همه متهمان جرایم جنگی در افغانستان باید در برابر اعمال خود جوابگو باشند و دولت نیز باید در راستای تامین عدالت تلاش کند.

 

این در حالی است که سال 1385 خورشیدی ولسی جرگه منشوری را با عنوان مصالحه ملی تصویب کرد که براساس آن در صورت پیوستن احزاب سیاسی مسلح به روند صلح تحت پیگرد قانونی قرار نگیرد.

 

از سویی هم برخی از کارشناسان سیاسی معتقد هستند که موجودیت کسانی در دولت که به جرایم جنگی متهم هستند سبب شده است تا زمینه محاکمه این افراد فراهم نشود.