اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شورای سیک ها و هندوباوران افغانستان به پاس احترام به خون قربانیان وهمدردی با بازماندگان رویدادهای اخیر، جشنِ هولی خود را لغو کرده اند.

جشن هولی یکی از مهم ترین جشن های هندوها است که با پاشیدن رنگ ها و رقص به استقبال بهار می روند.

همزیستی و مسالمت، مدت هاست از این سرزمین رخت بربسته و جای آن را اختلاف و خشونت گرفته و چه جان هایی قربانی تعصب نشد و چه خانه های که در کینه ویران شد اما عده ای اقلیت در همین سرزمین و در روزهای خبرهای ناگوار، از همراه بودن گفتن و واژه هم وطن را معنا کردند.

این سرزمین باستانی قرن ها، گذرگاه اقوام و میزبانی برای مذاهب مختلف بوده است و این همنشینی باعث شد تا دیگر ملیت ها در کنار مردم افغانستان زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند اما برخی کج فهمی ها و تعصبات، زندگی را بر اقلیت های مذهبی دشوار کرده است.

 

سیک ها و هندوها که از سال های دور در افغانستان زندگی کرده اند و جمعیتی خود را قبل از جنگ های داخلی دو میلیون می دانند، اکنون تنها نزدیک به 4000 تن از آنان در افغانستان به ویژه کابل و جلال آباد زندگی می کنند.

 

اقلیت های مذهبی سیک و هندو که همواره منش زندگی شان بر اساس مسالمت بوده و با وجود ناحقی های حکومت و گاه مردمی که به دلیل ناآگاهی و تعصب، آنان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند، بردبارانه در برابر تحقیرها و تعارض ها زندگی کرده اند و هرچند این افراد به مانند تمامی مردم افغانستان رنج جنگ و ویرانی را چشیده اند.

 

به دلیل تفاوت در مذهب و سبک زندگی، آنان همواره مورد تحقیر، قصب زمین و از دست دادن منابع درآمد مواجه می شوند و حتی گاه اجساد مردگانشان مورد بی احترامی قرار می گیرد.

 

همراهی این اقلیت های مذهبی با رویدادهای اخیر افغانستان در حالی است که در شش ماه سال گذشته، نزدیک به 6 تن از شهروندان اهل هنود و سیک در وقایع جنایی کشته و زخمی شده اند و در آخرین مورد “لالا دلسوز، نماینده مجلس” در ولایت قندوز ترور شد.

 

با تمامی نامهربانی و بی عدالتی ها بر هموطنان سیک و هندو که پس از شروع جنگ های داخلی شدت گرفت و با وجود قوانین در حکومت جدید اما همچنان در محرومیت به سر می برند، این اقدام بار دیگر یادآور شد که هم زیستی تنها راه مقابله با اختلاف و خشونت است و مذهب و قومیت نمی تواند سدی برای همراهی باشد.

 

اگر چه افغانستان در چهاردهه گذشته با وجود جنگ و ناامنی ها تبدیل به کشوری جنگ زده با آسیب های غیرقابل جبران شده و بر مردم آثار خشونت را بر جای گذاشته است اما پیروان سیک و هندو همچنان سعی می کنند با وجود ناملایمت ها و با احترام به اعتقادات و باورهای مذهبی دیگران، مسالمت آمیز زندگی کنند.

 

سیک ها و هندوها در پیامی این گونه همراه روزهای بد و خوب افغانستان هستند : “انسانیت زنده است و وابسته به دین و باورها نیست” که باید سرلوحه زندگی فرد فرد جامعه افغانستان شود تا بتوان از این جنگِ همه گیر و کینه های ریشه ای، گذر کنیم و به ثبات و امنیت برسیم.

 

انسانیتی که سال هاست در آتش نفاق نابود می شود، می تواند بار دیگر در همزیستی و درک تفاوت ها جان گیرد و این سرزمین به مانند روزگار باستان، شکوفا در پیشرفت و صلح جویی شود.

موضوع : اخبار