اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور غنی و حامد کرزی برای پایان دادن به تنش ها با هم دیدار کردند. پس ازنشر خبرها در مورد اختلاف ها میان سران حکومت وحدت ملی و حامدکرزی این دیدار انجام شد. داکتر عبدالله حامد کرزی را متهم کرده که حکومت وی در چهارده سال گذشته چالش های کشور را با فکاهه گفتن گذرانده و حالا انتظار سقوط وحدت ملی را می کشد. اشرف غنی و کرزی چندی قبل در این مورد نشستی داشتند و نماینده ویژه رییس جمهور می گوید که سوء تفاهمات رفع شده است اما آیا واقعاً کرزی در کمین نشسته و انتظار سقوط وحدت ملی را می کشد؟

 

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: اشرف غنی به کرزی نیز مانند بسیاری دیگر وعده های زیادی داده بود. با برخی کارها که اشرف غنی انجام داد، به خصوص امضای تفاهمنامه با پاکستان روابط اشرف غنی و کرزی قطع شد. اشرف غنی هیاتی را که متشکل از اسدالله وفا، احمدضیا مسعود، لالی دستگیری از قندهار و تعدادی دیگر بود، جمع کرده تا با کرزی نشست داشته باشند و صحبت کنند. زمانی که داکتر عبدالله در بدخشان به کرزی انتقادات زیادی کرد اشرف غنی این کار را سریع تر انجام داد. در اولین نشست میان هیات اشرف غنی و هیات کرزی تشنج وجود داشت. کرزی اظهار می کرد که از همه چیز می گذرم اما از خط منافع ملی یک قدم هم عدول نمی کنم. در فرجام اشرف غنی تعهد سپرده است که برای امضای قطعی تفاهمنامه با پاکستان با وی مشورت می شود، با خط دیورند معامله ای نمی شود، در اکثر مواردی که در آن منافع ملی مطرح باشد با وی مشورت می شود. بعد از این صحبت ها با هم به تفاهم رسیدند.

 

وی در خصوص توانایی یا عدم توانایی سقوط حکومت به دست کرزی اظهار کرد: کرزی در افغانستان سیزده سال حکومت کرده است. اگر بعد وی حکومت وحدت ملی حکومتی قوی می بود و کم و کاستی های حکومت کرزی را مرفوع می ساخت، کرزی این همه قدرت نمی گرفت. هم اکنون کابینه ای که داشت پشت سرش ایستاده اند و بسیاری از فرمانده ها نیز با وی همکاری می کنند. پس در کشور نقش موثری دارد.

 

سعیدی در خصوص دلیل مخالتف های کرزی با حکومت گفت: اشرف غنی بدون حمایت کرزی به قدرت نمی رسید. اشرف غنی در زمان انتخابات به کرزی تعهداتی داشته است که حالا به آنها پشت کرده است. به همین دلیل کرزی برافروخته شده و اختلالاتی در کار حکومت می آورد که با این نشستی که برگزار شده قرار بر رفع آنها شده است.

 

این آگاه سیاسی ضعیف بودن حکومت را زمینه ای برای نفوذ و بروز اختلافات شده و افزود: داکتر عبدالله درسخنرانی بدخشان خود اعتراف کرد که حکومت وحدت ملی بسیار ضعیف عمل کرده است، مردم به حکومت پشت کرده اند و از ما آزرده هستند، اشرف غنی نیز به این موضوع معترف است. در این میان کرزی نیز پشت به حکومت کرده و سعی در ایجاد اختلالات نموده است که اشرف غنی با فرستادن افراد مختلف سعی در ایجاد روابط دوستی مجدد با وی نموده است.

 

وی در خصوص نشست کرزی با رییس جمهور گفت: متاسفانه رییس جمهور در نشستی که با کرزی داشت، افراد خاصی را دعوت کرده بود. وی به عنوان رییس جمهور کشور باید اعضای کابینه، رییس اجرایی و معاون را در این نشست دعوت می کرد اما افرادی چون حنیف اتمر، اکلیل حکیمی، مسعود استانک زی و زاخیوال را دعوت کرده بود.

 

سعیدی اظهار کرد که حکومت فعلی از کررزی ترسید ه و عنوان کرد: حکومت وحدت ملی حکومتی منتخب نبوده و برآمده از آرای مردم نیست. چرا که داکتر عبدالله و اشرف غنی بر اساس یک تفاهم سیاسی روی کار آمده اند. حکومتی که قانونی نباشد همیشه ترس دارد و مجبور است یک روز دست و پای کرزی را ببوسد و روز دیگر دست و پای کس دیگر را وی را برنیندازد. چرا که نه پشتوانه ملی و نه پشتوانه قانونی دارد.

 

وی معتقد است اشتباهات گذشته حکومت نباید بهانه ای برای کار نکردن حکومت جدید باشد و افزود: کرزی انتخابات گذشته را خراب کرد اما حکومت وحدت ملی می توانست در این نه ماهی که گذشت اصلاحات بیاورند اما این کار را نکردند. تذکره الکترونیکی را توزیع نکردند، از جنگ هم در افغانستان جلوگیری نکردند این مسایل که دیگر ربطی به میراث کرزی نداشت و خود باید به آن سر و سامان می دادند.

موضوع : اخبار