اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دور اول سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شانزدهم حمل و دور دوم در بیست و چهارم جوزای سال جاری برگزار شد، اما اختلاف بر سر سلامت انتخابات باعث شده که اعلام نهایی نتایج انتخابات تا به امروز دچار تاخیر شود تا انتخابات افغانستان به عنوان طولانی ترین انتخابات جهان در کتاب رکوردهای گینتس ثبت و ضبط شود!!!

 

علت این تاخیر در اعلام نتایج این بود که در روند شمارش آرای دور دوم، داکتر عبدالله مدعی شد که به نفع رقیب وی یعنی جناب اشرف غنی تقلب گسترده و مهندسی شده صورت گرفته است که با ارایه ی چند مدرک و سند از این تقلب باعث ایجاد چالشهای جدید در این رقابت شد.

 

بعد از برملا شدن تقلب از سوی مقامات کمیسیون انتخابات و برخی والی ها و مسوولین دولتی، رهبر تیم اصلاحات و همگرایی اعلام کرد که نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت، اما بعد از میانجیگری جان کری، وزیر خارجه آمریکا قرار شد که دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد، یوناما، در کابل تشکیل گردد و با مد نظر قراردن شرایط دو نامزد، آرای مشکوک باطل و آرای پاک دوباره بازشماری شود.

 

آرا در مرحله بازشماری قرار گرفت که با وجود درگیری فیزیکی میان ناظران دو تیم و لت و کوب های فراوان بعد از دو ماه، پنج شنبه هفته ی گذشته به پایان رسید و قرار شده با تفکیک و شمارش آرای باطل شده، طی یکی دو روز آینده نتیجه نهایی اعلام شود. البته این روند با کناره گیری ناظران تیم عبدالله و سپس اشرف غنی فقط با حضور ناظران بین المللی صورت پذیرفت.

 

داکتر عبدالله در نطق اخیرش خطاب به هوادارانش گفت که در دو ماه گذشته روزهای تلخی را گذرانده است چون به گفته او از یک طرف سرگرم مذاکرات سیاسی برای خروج کشور از بحران بوده و از سوی دیگر شایعاتی وجود داشت که او و اطرافیانش سرگرم چانه زنی و گرفتن چند کرسی در دولت آینده برای خود هستند.

 

رهبر تیم اصلاحات و همگرایی اظهار داشت هدفش از ادامه مذاکرات سیاسی، تلاش های نهایی برای خیر و صلاح مردم افغانستان بوده نه برای منافع شخصی خود و اطرافیانش. دلیل اصلی شکست مذاکرات سیاسی نیز خواب تیم مقابل است چون خواسته های تیم اصلاحات و همگرایی از سوی تیم مقابل درک نشده است.

 

شاید پرسیده شود مشکل دو نامزد برای تشکیل وحدت ملی چیست؟ ظاهرا تمامی توافق ها در این باره صورت گرفته به جز یک مورد آن هم اینکه آیا رییس اجرایی باید رییس کابینه باشد یا خیر؟

 

داکتر عبدالله که از قدیم الایام خواهان تغییر نظام ریاستی به پارلمانی می باشد مدعی است برای جلوگیری از تداوم حکومت دیکتاتوری در کشور باید رییس اجرایی، رییس کابینه باشد اما اشرف غنی این کار را دخالت در امور ریاست جمهوری و خلاف قانونی اساسی فعلی کشور می داند و آن را نمی پذیرد.

 

مجموع مشکل همین است. علت پافشاری داکتر عبدالله هم این است که می داند از بازشماری مجدد صندوقها، نام وی بیرون نمی آید زیرا در این صورت آبروی کمیسیون انتخابات، دولت کرزی و ناظران بین المللی می رود و تقلب گسترده ی آنها فاش می شود و مردم می دانند که در دور دوم بیش از یک میلیون رای جعلی به صندوقها ریخته شده است.

 

به همین دلیل هم داکتر عبدالله تلاش می کند تا اگر قرار است دولت وحدت ملی تشکیل شود، لااقل خواسته های وی در آن گنجانده شود تا حکومت اشرف غنی احمدزی مانند حکومت کرزی بیش از حد مستقلانه عمل نکنند. هرچند که داکتر عبدالله تاکنون نگفته که آیا از مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی کنار خواهد کشید یا نه. وی حتی اشاره‌ای به اقدام بعدی خود نیز نکرده و تنها به هواداران خود توصیه نموده که از خشونت پرهیز کنند.

 

تا ببینیم سرانجام این دولت وحدت ملی چه خواهد شد؟