اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کمیسیون انتخابات، نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته را اعلام کرد.

نزدیک به دو سال از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد. این حکومت تا کنون با وعده ها و فریب های رنگارنگ، با مردم بازی کرده است و هرگاه زمانهای متعدد برای کارهایش تعیین کرده و هیچ کدام از آنها را هم انجام نداده است. اصلاح نظام انتخاباتی که اولین و مهم ترین کار این حکومت در توافقنامه سیاسی بود، باقی ماند و هم اکنون با چالش ها و مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند. آیا حکومت برای اصلاح نظام انتخاباتی اراده دارد.

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «تحول» گفت: دو رهبری که هم اکنون در حکومت وحدت ملی داریم، رهبران مردم افغانستان نیستند. رهبران افغانستان باید کسانی باشند که برای مردم خودشان دل بسوزانند. این داکترها فقط به خاطر قدرت، به خاطر چوکی، به خاطر مقام و تیم های خود آمده اند.

 

وی، ادامه داد: می بینیم که کابل، شهری که شش میلیون نفوس دارد، امروز شهردار ندارد. یک سال و نیم است که افغانستان دادستانی کل ندارد. از هر لحاظی که به این یک سال و نیم نگاه کنیم، این داکترها، دلسوز به مردم افغانستان نبوده اند بلکه خاک را به چشم های مردم زده اند.هر دو نفر، به مردم خیانت کرده و می کنند. از یک سال و نیم تا به حال در افغانستان هیچ تاجری نمانده، جوانان افغانستان فرار کرده اند و اعتماد ملی نسبت به این حکومت سلب شده است.

 

رمضان، با بیان اینکه رییس جمهور اراده ای برای برگزاری انتخابات ندارد، گفت: از نگاه پارلمان اگرفرمانی، غیر قانونی باشد، مجبور است رد کند. کمیته گزینش انتخابات را هیچ کسی در افغانستان قبول ندارد. از نگاه پارلمان هم فرمان رییس جمهور در مورد آن، غیر قانونی بود و آن را رد کرد. رییس جمهور باید قانونی عمل کرده و فرمانی تازه صادر کند. اگر رییس جمهور می خواهد کمیته جدیدی معرفی کند در این ماهی که نمایندگان مجلس در رخصتی به سر می برند، کمیته گزینش را تعیین کند و اعضای آن را مشخص کند در این صورت چون قانونی عمل کرده مجلس نمایندگان هم با آن موافقت خواهند کرد. اما باز هم متاسفانه دولت هیچ اراده ای برای این کار ندارند. آنها می خواهند تضییع وقت کنند و انتخابات را به عقب بیندازند. آنها می خواهند همین پنج سال را به همین شکل ادامه دهند و به مردم افغانستان ظلم کنند. به همین دلیل نمی خواهند انتخابات افغانستان را برگزار کنند. اگر رهبران، واقعا اراده برگزار کردن انتخابات، داشته باشند، در ظرف دو ماه، هم کمیسیون ها تعیین می شود و هم گزینش تعیین می شود و هم تکلیف انتخابات روشن می شود.

 

این نماینده مجلس، برگزاری انتخابات با کمیسیون های قبلی را غیر قانونی و خیانتی دوباره در حق مردم دانسته و افزود: اگر با این کمیسیون های قبلی انتخابات انجام شود، باز هم همان قضایای قبلی تکرار می شود. اگر رییس جمهور بخواهد انتخابات برگزار کند، مردم این کمیسیون ها را سنگسار خواهند کرد و هیچ اعتقادی به آنها نخواهند داشت. مردم از آنها متنفر هستند چرا که سرنوشت شان را در انتخابات قبلی به تباهی بردند. چرا که اگر این کمیسیون ها بخواهند انتخابات برگزار کنند، نیازی به انتخابات نیست، چرا که همه می دانند اعضای آنها با گرفتن پول و رشوه هر که را بخواهند، نماینده مجلس می سازند.

 

رمضان، در پایان گفت: رییس جمهور افغانستان، همانطور که شعار می داد که قاطع است باید قاطعانه در مقابل نورستانی و امثالهم بایستد، آنها را برکنار کند و چنان مجازاتی نماید که درس عبرتی برای دیگران باشد. حتی آنها را باید به دار بیاویزد که دیگر در افغانستان چنان تقلب ها و اتفاقاتی رخ ندهد. متاسفانه مشکل ما اینجا است که رهبران ما خود، نمی خواهند که اصلاحات بیاید بلکه آنها می خواهند پنج سال همینگونه ریاست کنند. بدون اینکه بازخواست و قانومندی باشد، قراردادها بدون بازخواست و براساس دزدی های خانواده رییس جمهور پیش رود. از یک سال و نیم قبل به این طرف، قانون اساسی و سایر قوانین، در چنگال سیاست قرار گرفته است.