اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رهبران جمهوری‌خواه در کنگره از پلان افزایش تعداد عساکر اردوی افغانستان که بتوان بودجه آنها را تامین کرد،‌ حمایت می‌کنند. اما آنها به دنبال این موضوع هستند که مطمین باشند که دولت ترمپ اشتباهات اوباما را تکرار نکند از جمله این که برای خروج جدول زمانی تعین کنند.

جاش روگین تحلیلگر مسایل سیاسی در یادداشتی برای واشنگتن‌پست نوشت: دولت ترمپ با توجه به درخواست چند جنرال ارشد،‌ در حال بررسی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان، طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده است.

در ادامه این یادداشت آمده است:‌ بعد از 15 سال نبرد، جنگ افغانستان در نقطه حساسی قرار گرفته است. نیروهای امنیتی افغانستان به زانو در آمده‌اند و دولت افغانستان از امریکا و شرکای ناتو خود درخواست کرده تا برای مبارزه با طالبان که با کمک روسیه و پاکستان مناطقی را تصرف کرده،‌ به آنها کمک کند.

جنرال جان نیلکسون قومندان ارشد نیروهای امریکا در افغانستان خواستار اعزام نیروهای بیشتری به افغانستان شده است، همچنین وی درخواست کرده است تا ماموریت امریکا در افغانستان مورد بازبینی همه جانبه قرار گیرد.

روگین در ادامه نوشت: با آماده شدن جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا برای ارایه پلان رسمی به ارگ سفید، مباحث در مورد اینکه آیا واشنگتن مجددا در افغانستان بایستی هزینه کند یا خیر، آغاز شده است. اما در حال حاضر گزینه‌ای بهتر از این وجود ندارد.

حمدالله محب سفیر افغانستان در امریکا در این رابطه گفت: طالبان هرچند قادر نیستند به طور مستقیم برای حمله به خاک امریکا برنامه‌ریزی کنند، اما افغانستان را بر فعالیت انواع گروهای تروریستی فراهم می‌کنند.

وی افزود: اگر ما اجازه دهیم گروه تروریستی،‌ مهم نیست کدام گروه تروریستی باشد،‌ در افغانستان پیروز شود، این موضوع همگی آنها را جسورتر می‌کند.

محب خاطر نشان کرد: هم اکنون نیاز عاجل به افراد و تجهیزات پیش از شروع موسم جنگی که قطعا خونین خواهد بود،‌ احساس می‌شود. چندین هزاری نیروی که قرار است به افغانستان اعزام شوند در ماموریت‌های آموزشی و مشاوره به نیروهای افغان اشتراک خواهند داشت و در مبارزه مستقیم حضور نخواهند داشت.

همچنین دولت افغانستان برای پر کردن خلاهای مربوط به چرخبال، تجهیزات نیروهای ویژه و کمک‌های استخباراتی تقاضای کمک کرده است. بسیاری از چرخبالهای اردوی افغانستان بدلیل نداشتن قطعات و تحریم روسیه از سوی امریکا زمین گیر شده است.

سفیر افغانستان امیدوار است که دولت ترمپ نسبت به اختصاص دادن منابع بیشتر به افغانستان متعهد باشد. وی گفت که عجله برای خروج از افغانستان که دولت قبل بدنبال آن بود، در دولت فعلی مشاهده نمی‌شود.

رهبران جمهوری‌خواه در کنگره از پلان افزایش تعداد عساکر اردوی افغانستان که بتوان بودجه آنها را تامین کرد،‌ حمایت می‌کنند. اما آنها به دنبال این موضوع هستند که مطمین باشند که دولت ترمپ اشتباهات اوباما را تکرار نکند از جمله این که برای خروج جدول زمانی تعین کنند.

در ادامه این یادداشت آمده است:‌ مک تورنبری رییس کمیته جنگ ارگ سفید در این رابطه گفت: تنگ‌نظری‌های سیاسی ماموریت افغانستان را دشوارتر کرده است.

وی گفت: این موضوع حایز اهمیت است که حضور ما در افغانستان به یک خواست عمومی تبدیل شود، اوباما چنین کاری را انجام نداد و ماموریت ما از این موضوع رنج می‌بیند.

در زمان انتخابات ترمپ خیلی کم از افغانستان صحبت کرد بجز موردی که آنرا با شیگاکو در رابطه با میزان کشته‌ها مقایسه کرد و همچنین ذکر این نکته قرار نیست افغانستان به این زودی بهبود یابد. این صبحت نکردن از افغانستان به ترمپ این فرصت را می‌دهد که آزادانه هر سیاستی را که بخواهد در این مورد اتخاذ کند.

جنرال‌هایی که از این پلان حمایت می‌کنند با دادن نقش به ناتو در رابطه با تعهد در قبال کمک مالی و نیروی انسانی این پلان را قوی‌تر جلوه می‌دهند، این موضوع می‌تواند به انتقاد ترمپ از ناتو درباره انجام ندادن عملیات ضدتروریزم و عدم پرداخت سهم خود در عملیات‌ها، پاسخگو باشد.

همچین این جنرال‌ها می‌توانند استدلال کنند که افغانستان می‌تواند یک شریک راهبردی برای امریکا در امر مبارزه با تروریزم باشد.

کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش نیروها برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان در بهترین حالت یک راه حل موقتی است. بدون یک راهبرد جامع که در آن اصرار پاکستان برای حمایت و فراهم آوردن مکان امن برای طالبان در نظر گرفته نشود، دستاوردها پایدار نخواهد بود.

همچنین این راهبرد باید شامل یک روش منطقی برای بازگشت به میز مذاکره در راستای پایان دادن به جنگ باشد، در حال حاضر طالبان فشار لازم برای پیوستن به میز مذاکره را مشاهده نمی‌کند.

کریستوفر کلندا مشاور سابق امور افغانستان و پاکستان پنتاگون در این رابطه گفت: یک تعهد کامل و بدون استراتیژی مشخص خطر یک شکست کامل را گوشزد می‌کند.

ماتیس، نیکلسون، جنرال جوزف دانفورد، جنرال مک‌ مستر مشاور جدید امنیت ملی، همگی در مورد افغانستان تجربه کافی را دارند و می‌دانند که عملیات نظامی بخش لازم اما ناکافی داستان افغانستان است.

قبولاندن تعهد امریکا به افغانستان، در وهله اول به ترمپ و بعد افکار عمومی جامعه امریکا کار آسانی نخواهد بود. اما اگر دولت قادر باشد که بار مسئولیت جنگ را تقسیم کند و استراتیژی واضحی داشته باشد، مزایای این پلان از مضررات آن بیشتر خواهد بود.

موضوع : اخبار