اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آلن لیختمن، استاد علوم سیاسی امریکایی، از معدود افرادی که بر پیروزی ترمپ پافشاری می کرد، اکنون پیش بینی کرده است که ترمپ احتمالا استیضاح خواهد شد.

واشنگتن پست نوشت لیختمن از سیستمی بر پایه داده های تاریخی که خودش آن را کلیدهای پیش بینی پیروز انتخابات می نامد استفاده می کند. او این کلیدها را پیش تر و به طور کامل در کتاب پیش بینی رییس جمهور بعدی: کلیدهای ورود به ارگ سفید 2016 شرح داده است. بر اساس نظریه او، این کارکرد حزب حاکم است که نشان می دهد کدام حزب پیروز انتخابات خواهد شد و عملکرد باراک اوباما در دوره دوم، توازن آرا را به نفع ترمپ تغییر داد.

لیختمن که بر خلاف تقریبا تمام نظر سنجی ها اصرار داشت ترمپ پیروز می شود، یک پیش بینی دیگر هم در مورد او دارد: اگر ترمپ انتخاب شود، به تدریج توسط کنگره که زیر کنترول جمهوری خواهان است استیضاح خواهد شد؛ زیرا اعضای کنگره ریاست جمهوری مایک پِنس (معاون ترمپ) را که یک شخصیت جمهوری خواه برجسته و ستندرد است، ترجیح می دهند.

او می افزاید: می خواهم یک پیش بینی دیگر داشته باشم. این بر اساس سیستم نیست، بلکه فقط حدس خودم است. آنها ترمپ را من‌حیث رییس جمهور نمی خواهند؛ چون نمی توانند او را کنترول کنند. او غیرقابل پیش بینی است. آنها پنس را دوست دارند، یک جمهوری خواه کاملا منضبط، محافظه کار و قابل کنترول. من کاملا مطمینم که ترمپ بهانه لازم برای استیضاح را می دهد، چه با انجام کاری که امنیت ملی را به خطر بیاندازد، یا این که به کسب و کار خودش کمک کند.

جالب توجه است که تمام پیش بینی های لیختمن از سال 1984 1363 هجری خورشیدی تا کنون درست از آب درآمده است. در روش او 13 پرسش با جواب های درست/ غلط مطرح می شود و هیچ رابطه ای با پیش بینی های براساس نظرسنجی یا آماری ندارد. تنها اشتباه لیختمن در این 32 سال به انتخابات سال 2000 برمی گردد که او ال گور را انتخاب کرد، اما علی رغم کسب رای مردمی بیشتر توسط او، این جرج بوش پسر بود که به لطف سیستم رای گیری الکترال پیروز انتخابات شد.

البته لیختمن در مورد استیضاح ترمپ تنها نیست. دیوید بروکس، تحلیل گر نیویورک تایمز، هم می گوید استیضاح یا استعفای ترمپ طی سال آینده، محتمل خواهد بود.

موضوع : اخبار