اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سنای آمریکا لایحه ضد پاکستانی خود را تصویب کرده و براساس این لایحه کمک 450 میلیون دالری آمریکا به پاکستان مشروط بر انجام عملیات علیه شبکه تروریستی حقانی از سوی این کشور است.

 

خبر تصویب لایحه ضد پاکستانی در مجلس نمایندگان آمریکا با 227 رای موافق واکنش های دوگانه ای را در برداشته و عده ای معتقدند در میان قانونگذاران آمریکایی موج نارضایتی از پاکستان ایجاد و در روابط سیاسی آمریکا و پاکستان یک شکاف عمیق سیاسی شکل گرفته اما برخی دیگر این اقدام کنگره را تنها حرکتی نمایشی برای ساکت کردن صدای مخالفان تعبیر می کنند.

 

هر چند روابط پرتنش آمریکا و پاکستان گذشته ای تاریخی دارد اما این سوال مطرح می شود که چرا این موضوع باید پس از نشست بروکسل سرباز کند؟ آیا موج انتقادات از ناتو در ارتباط با بازی دوگانه با پاکستان و حمایت از لانه تروریست ها، آمریکا را مجبور به یک رفتار تبلیغاتی کرده و یا تهدیدهای شبکه حقانی دامن آمریکا را هم گرفته است؟ و آیا آمریکا رابطه خود را با پاکستان فدای منافع افغانستان خواهد کرد؟

 

پیش از نشست بروکسل سروی ها و نظرسنجی های بسیاری در مورد دستاوردهای ناتو و بویژه آمریکا در افغانستان صورت گرفت و اکثر قریب به اتفاق نتایج، حاکی از رفتارهای دوگانه آمریکا در قبال پاکستان بود، عمده سروی ها ناتو را متهم کرد که چرا به نام برقراری امنیت در افغانستان حضور داشته اما نه تنها حتی یک بار از پاکستان درخواست عملیات ضد تروریستی نداشته بلکه با حمایت های مالی این پایگاه تروریست پروری را حمایت می کند.

 

یکی از فرضیه ها می تواند این باشد که آمریکا در جریان بازتاب های منفی از حضورش در خاک افغانستان به دنبال جلب اعتماد دوباره و اجرای ژانر “حرکت در مسیر منافع افغانستان” است و با تصویب این لایحه و اشاره مستقیم به تروریست پروری پاکستان قصد استحکام پایگاه منطقوی خود را دارد اما این سوال مطرح می شود که آیا این اقدام به شکل مانور تبلیغاتی با پاکستان از پیش هماهنگ شده و در حال حاضر هوای ارتباط آمریکا و پاکستان سفید است یا ابری؟

 

به نظر می رسد کابوس ناآرام روسیه برای آمریکا، مانع از این شود که آمریکا بخواهد جایگاه خود را در منطقه سست و بی اعتماد کند چراکه هر گام به عقب رفتن آمریکا، یک گام رو به جلو برای روسیه است بویژه در این شرایط که روسیه عزم خود را برای نفوذ هر چه بیشتر جزم کرده و آیا عقل آمریکا در چنین شرایطی این حکم را می دهد که وارد روابط تیره و تار با بازیگردان خود در منطقه شود؟

 

از سویی تروریست های دست ساخته آمریکا امروز انقدر شاخ و برگ یافته اند که بعید نیست خطر این گروه های تروریستی این روزها دامن ناپاک آمریکا را هم بگیرد و برآیند همین ترس و تهدیدها می تواند فصل تازه ای در روابط آمریکا و پاکستان را رقم بزند و افغانستانی که همواره دستخوش روابط این دو کشور بوده و هست.

 

روابط آمریکا و پاکستان چه از دروازه صلح شکل گیرد و چه از دروازه تهدید و تحریم 450 میلیون دالری، باز هم این دو کشور بر سر مسایل افغانستان یکصدا خواهند شد و همیشه آمریکا و پاکستان سرنوشت موهوم و پر از ابهام و جنگ در افغانستان را نشانه گرفته اند.