اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از پیش شرط گذاشتن طالبان در گفتگوهای صلح، اکنون از تلاش ها در پنتاگون برای افزایش نقش نظامیان آمریکایی در جنگ افغانستان سخن زده می شود. جنرال جان کمپل فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان می گوید که جانشین وی، از مقام های پنتاگون می خواهد تا نیروهای آمریکایی در جنگ با هراس افکنان در افغانستان نقش برجسته تری داشته باشند. این جنرال آمریکایی می گوید که داخل شدن بیشتر نیروهای آمریکایی در جنگ با طالبان این گروه را بیشتر تحت فشار قرار خواهند داد تا به گفتگوهای صلح بپیوندند. آیا آمریکایی ها از گفتگوهای صلح با طالبان ناامید شده اند؟

 

محمدعلی احمدی استاد دانشگاه، در برنامه «فراخبر» گفت: تناقض های بی شماری در عملکردهای آمریکا دیده می شود، چرا که در بسیاری از مقاطع، دولتمردان آمریکا خصوصاً در این اواخر و بعد از مذاکرات چهارجانبه اعلام کردند که جنگ اصلی ما با القاعده است و با طالب و داعش کاری نداریم. از طرفی دیگر چند وقت پیش، از ظهور مجدد داعش اعلام خطر کردند و حالا هم از حضور مجدد قوا و قطعاتشان صحبت می کنند. از یک طرف مذاکرات چهار جانبه به پیش می رود و از یک طرف از افزایش مجدد نیروهایشان صحبت می کنند.

 

وی ادامه داد: به هر حال آمریکا برای پیشبرد استراتژی کلان خود نظر به اوضاع، احوال و شرایط تصمیم می گیرد. همین اعلام تصمیم جدید، مبنی بر افزایش قطعات و پذیرش نقش بیشتر به خاطر این است که احساس می کنند ممکن است مذاکرات به نتیجه نرسد. از طرف دیگر آمریکایی ها کاملاً احساس می کنند که در شرایط موجود طالب به عنوان یک ارگان تروریستی خطرناک نه تنها برای افغانستان و منطقه بلکه برای کل دنیا یک تهدید بسیار قوی و جدی است. بر همین اساس برای اینکه آمریکایی ها یک اقدام پیشگیرانه داشته باشند. زیگنال هایی برای آمادگی بیشتر می فرستند.

 

احمدی، در خصوص تناقض هایی که در عملکرد آمریکا دیده می شود بیان داشت: متاسفانه در این قضیه بیشترین زیان متوجه مردم، دولت و نظام افغانستان است و پارادکس و تناقضاتی که امروز در موضع گیری های آمریکا می بینیم نشان گر این است که آمریکایی ها عملاً طرفدار اقناع حامیان خود، درون دولت و نظام آمریکا است چرا که در اینجا هزینه می کنند. متاسفانه همه در افغانستان از جمله روزنامه ها، رسانه ها و دولتمردان منتظر هستند که در آمریکا نسبت به قضایای افغانستان چه موضع گیری می شود و در روزنامه های آمریکا چه اظهار نظری می شود تا بلافاصله آن را به عنوان یک مبنای استراتژی استفاده کنند. در حالیکه مشکل اساسی این است که آمریکا در واقعیت امر، به فکر تامین ثبات در افغانستان نیست و در صدد ختم تروریستی به نام طالب در افغانستان نیست. وگرنه با چهارده سال نبرد یک گروه چند صدهزار نفری را نمی توانند در افغانستان مهار کنند؟ بنابراین، این حرفها و موضع گیری ها جزو سناریوی کلان آمریکا به خاطر حضو دوام دار در منطقه است.

 

استاد دانشگاه، اراده ای برای تامین امنیت در افغانستان نمی بیند و می گوید: این موضع گیری های متضاد و حتی رفتار و عمل ناهمگون، مجموعه ای از شواهد است مبنی بر اینکه آمریکا در صدد تامین صلح و ثبات در افغانستان نیست. برای فعلاً منافع قدرت های منطقه و فرامنطقه در اینجا گره خورده است و افغانستان باید همچنان کانون جنگ و بحران باشد و این روند که یک روز صلح است و یک روز جنگ، یک روز طالب است و یک روز داعش، به عنوان بخشی از سناریوی بزرگ است که تامین کننده انتظارات منافع بزرگان منطقه است.

 

وی، در خصوص عوامل جنگ در افغانستان بیان داشت: متاسفانه افغانستان به عنوان یک کانون بحران این بستر را مساعد کرده است که آمریکا از افغانستان به عنوان یک پایگاه برای مهار کردن توسعه چین و حتی ضربه زدن به منافع استراتژیک روسیه استفاده کند و از طرف دیگر کشورهای اسلامی هم دچار فروپاشی است و این طبیعتاً بیشترین کمک را به دوام دار ساختن قدرت آمریکا می کند. از جهتی القاعده، طالب و داعش ودیگر گروه های تروریستی یا از پاکستان تغذیه می شوند یا عربستان سعودی آنها را تمویل می کند. پس بدون شک همین کشورها هم باید برای مهار این گروه ها کار کنند . این که چرا این کاررا نمی کنند سوالی است که باید پرسیده شود.

 

احمدی، در پایان گفت: همه مردم افغانستان با تمام گوشت و پوست خود احساس می کنند که آمریکا در یک طرف قضیه، گرداننده نظام نوین جهانی است و به خاطر تقابل با پیشرفت چین، تقابل با ایران و روسیه آمده و از ابزاری به نام طالب و تروریزم استفاده کرده و می کند. از طرفی زمانیکه قدرت این گروه های تروریستی محدود می شود، یک گروه نو با یک سناریوی نو و یک پرچم نو به میدان می آید. زمانی هم که وضعیت کمی آرام می شود طبیعتاً بازهم زمینه ای برای اینکه بگوییم بحران و جنگ هست، پیدا می شود. به هر حال در تمام این زمینه ها مردم افغانستان قربانی شوند.

موضوع : اخبار