اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بدون ترديد گروه هاي تروريستي در تلاش هستند که دامنه ي جنگ را گسترش دهند و فعاليت هاي هراس افگنانه ي شان را به مناطق امن کشور بکشانند، ولايت هاي مرکزي کشور که همواره از امنيت نسبي و خوبي برخوردار بوده است مي تواند يکي از اهداف اين گروه ها باشد.

 

 

ديروز مقامات محلي باميان اعلان کردند که ملا بصير مسئول عمومي گروه طالبان در ولايت باميان را بازداشت کرده اند. دفتر مطبوعاتي ولايت باميان در خبرنامه ‌اش در مورد ملا بصير نوشته است: «ملا بصير، يکي از عناصر خطرناک و کليدي طالبان، در يک سال اخير بود که در حرکت‌ هاي تخريبي عليه مردم و حکومت، در ساحات دره شکاري، تاله و برفک ولايت بغلان و ساحات ديگري از نوار مرزي‌ هاي باميان فعاليت داشت و جديدا به عنوان مسوول عمومي طالبان گماشته شده بود.» در اين خبرنامه‌ افزوده شده است که اين فرد مي‌ خواست که با انجام فعاليت‌ هاي تخريبي و تروريستي ولايت باميان را ناامن بسازد. ملا بصير از منطقه دو آب ميخ زرين توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شده است. دفتر مطبوعاتي ولايت باميان  گفته است که اين فرد در مرکز باميان تحت تحقيق و بازجويي قرار دارد.

 

همچنان سخنگوي ولايت باميان گفته است که ملا بصير قصد انجام فعاليت‌ هاي خرابکارانه زيادي را داشت که قرار بود در روزهاي عيد فطر در ولايت باميان راه‌ اندازي کند و با بازداشت او، تمام برنامه‌ هاي خرابکارانه طالبان در اين ولايت خنثي شده است. سخنگوي والي باميان افزده است  که ملا بصير در حمله ي چند هفته پيش طالبان به يک پوسته ي پوليس در شرق باميان و چند مورد بمب گذاري کنار جاده اي و ساير فعاليت هاي نظامي طالبان در باميان نقش کليدي داشته است.

 

باميان يکي از امن ترين ولايت هاي کشور است. گروه طالبان و ساير گروه هاي تروريستي هنوز نتوانسته است بصورت علني و فعال در اين ولايت حضور داشته باشند، اما در سال هاي اخير در برخي ولايت هاي همجوار باميان اين گروه فعاليت داشته اند. از جمله در مرز مشترک اين ولايت و ولايت بغلان برخي فعاليت هاي اين گروه ها گزارش شده است. دره غوربند ولايت پروان که مسير رفت و آمد شهروندان باميان است، نيز يکي از مناطق نا امن به شمار مي رود و رويدادهاي تروريستي در اين منطقه، همواره گيريبان گير مسافران بوده است.

 

آيا جنگ به ولايت هاي مرکزي انتقال مي يابد؟

 

با بازداشت شدن مسئول عمومي گروه طالبان اين نگراني بوجود مي آيد که آيا گروه هاي تروريستي در تلاش هستند تا جغرافياي جنگ را تغيير دهند و اين بار ولايت هاي مرکزي کشور را به عنوان ميدان جنگ انتخاب کنند؟ آيا مرکزي کشور به سرنوشت ولايت هاي شمال گرفتار خواهد شد؟

 

بدون ترديد گروه هاي تروريستي در تلاش هستند که دامنه ي جنگ را گسترش دهند و فعاليت هاي هراس افگنانه ي شان را به مناطق امن کشور بکشانند، ولايت هاي مرکزي کشور که همواره از امنيت نسبي و خوبي برخوردار بوده است مي تواند يکي از اهداف اين گروه ها باشد.

 

در سال هاي اخير ما شاهد بوده ايم که گروه هاي تروريستي در تلاش اين بوده اند که جغرافياي جنگ را تغيير دهند و مناطق بيشتري  را نا امن سازند. برهم زدن امنيت ولايت امن کشور، يکي از استراتيژي هاي گروه طالبان در سالهاي اخير بوده است. نا امن سازي ولايت هاي شمال کشور بخشي از اين تلاش ها است. آنها امنيت ولايت بدخشان را با تهديد جدي مواجه ساخته اند و ولايت کندوز را حتي يکبار سقوط دادند و اکنون نيز وضعيت امنيتي اين ولايت نگران کننده است، شاهراه هاي منتهي به ولايت هاي شمال بصورت بي سابقه نا امن هستند و شاهد گروگانگيري هاي زيادي بوده است؛ همه ي اين ها نشان مي دهند که گروه طالبان و ساير گروه هاي تروريستي در تلاش اين هستند که دامنه ي جنگ را گسترش بدهند و تمام ولايت هاي کشور با تهديد امنيتي مواجه سازند.

 

بازداشت مسئول عمومي گروه طالبان علاوه بر اينکه يک دست آورد براي نيروهاي امنيتي باميان است، همچنان يک هشدار جدي به مردم ولايت هاي مرکزي کشور است  و نشان مي دهد که تلاش ها براي برهم زدن امنيت اين ولايت ها و نفوذ هراس افگنان، آغاز شده است. اگر براي جلوگيري از نفوذ و فعاليت گروه هاي تروريستي به ولايت هاي مرکزي تدابير جدي و مناسب اتخاذ نگردد، احتمال اينکه اين ولايت ها به سرنوشت ولايت هاي شمال کشور گرفتار شوند، زياد است. امنيت ولايت هاي شمال نيز يک دفعه و ناگهاني از بين نرفت. ابتدا رويدادهاي مشابه باميان در شمال گزارش مي شد و اندک اندک اينگونه فعاليت ها افزايش يافت و ولايت هاي شمال نا امن شدند.

 

بدون ترديد طالبان با بازداشت شدن مسئول محلي شان در ولايت باميان، دست از فعاليت هاي تروريستي در اين ولايت بر نخواهند  داشت و بيشتر تلاش خواهند کرد تا راههاي نفوذ به ولايت باميان و از آنجا به ساير ولايت مرکزي را کشف کنند. مقامات امنيتي کشور و مسئولين محلي ولايت هاي مرکزي بايد اين نشانه ها را جدي بگيرند و تدابير لازم براي مقابله با گسترش هراس افگني و نفوذ تروريستان در ولايت هاي مرکزي روي دست گيرند.

 

امنيت نسبي باميان در يک و نيم دهه ي گذشته باعث شده است که چهره ي فرهنگي باميان برجسته شود و فعاليت هاي فرهنگي و مدني در اين ولايت رونق خوبي بگيرد. اين فعاليت ها و شهرت باستاني باميان باعث شد که باميان بعنوان پايتخت فرهنگي کشورهاي سارک انتخاب شود و کار مرکز فرهنگي اين ولايت نيز چندي پيش توسط يونسکو آغاز شد. همچنان در سالهاي اخير توريست هاي زيادي از ساير کشورها به باميان سفر کردند و صنعت توريزم باميان در حال رونق گرفتن است.

 

اما نفوذ گروه هاي تروريستي و هراس افگن، مي تواند بر چهره ي فرهنگي باميان سايه افگند و فعاليت هاي فرهنگي را تحت تاثير خود قرار دهد. باميان در سالهاي گذشته ميزبان چندين جشن بزرگ فرهنگي و ملي بوده است و بدون ترديد اين جشن ها با وجود تهديدهاي امنيتي برگزار نمي گرديد. يکي از اهداف مهم گروه  طالبان با توجه به عقايد تند روانه شان، برهم زدن همين جشن هاي فرهنگي خواهد بود، طوري که مقامات محلي باميان گفته اند يکي از اهداف ملا نصير نيز برهم زدن جشن عيد فطر در ولايت باميان بوده است.

 

همچنان نفوذ گروه هاي تروريستي به ولايت باميان و ساير ولايت هاي مرکزي، باعث وارد شدن آسيب جدي به صنعت توريزم کشور خواهد شد. باميان به دليل داشتن مجسمه هاي بودا، شهر ضحاک، بند امير و ساير ميراث هاي فرهنگي و باستاني، همواره مورد توجه توريست ها بوده است و امنيت نسبي باعث شده است که توريست ها بتوانند به اين ولايت سفر بکنند و از مراکز باستاني اين ولايت ديدن کنند، اما اگر امينت اين ولايت با تهديد مواجه شود، بدون ترديد صعنت توريزم کشور از رونق خواهد افتاد و زيان اقتصادي زيادي به دولت افغانستان وارد خواهد شد.

 

مسئولين امنيتي کشور بايد تلاش ورزند تا امنيت باميان همچنان حفظ گردد و از نفوذ و گسترش فعاليت گروه طالبان در اين ولايت ممانعت جدي صورت گيرد. باميان بايد به عنوان يک ولايت فرهنگي و باستاني همچنان مرکز توجه توريست هاي جهاني باشد و چهره ي فرهنگي اين ولايت بايد همچنان درخشان بماند.

 

انتقال جنگ به ولايت هاي مرکزي و نا امن سازي اين ولايت ها، آسيب جدي به ثبات امنيتي کشور وارد خواهد کرد و پرسش هاي زيادي را درباره استراتيژي امنيتي حکومت وحدت ملي بوجود خواهد آورد و ميزان اعتماد مردم به حکومت وحدت ملي نيز کاهش خواهد داد. بنا بر اين مسئولين امنيتي بايد اين نشانه ها را جدي بگيرند و از نفوذ بيشتر گروه طالبان و ساير گروه هاي تروريستي به ولايت هاي مرکزي جلوگيري کنند و مانع انتقال جنگ به ولايت هاي مرکزي شوند.

موضوع : اخبار