اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمریکا این نظام را آورده و به قدرت رسانده است. حتی وزیر خارجه آلمان می گوید: در صورتی که شخص خاصی وزیر خارجه افغانستان شود جامعه جهانی یا اتحادیه اروپا به افغانستان کمک می کند و در غیر آن کمک نخواهد شد.

 

 

پروسه طولانی صلح پروسه ای نیست که یک شبه ایجاد شده باشد. با مرگ ملاعمر رهبر طالبان و تغییراتی که در گروه طالبان به وجود آمده است چه بر سر پروسه صلح خواهد آمد؟

 

سید اسحاق گیلانی آگاه سیاسی در برنامه راه حل گفت: خبر مرگ ملاعمر نباید اینقدر پنهان می ماند و یقین دارم که ریاست امنیت از این خبر آگاهی داشته است و باید مقام های طراز اول را مطلع می ساخت. از طرفی تشکر رییس جمهور پس از اعلامیه رهبر گروه طالبان نشان دهنده عدم هماهنگی اداری حکومت است. اگر ریاست امنیت از این موضوع اطلاع نداشت هم باید تاسف خورد که با این همه تجهیزات در حکومت 14 ساله و وجود قوت های آمریکایی و استخبارات بین المللی که در کشور برای مخض شدن مکان رهبری طالبان حضور دارند. حال اگر حکومت افغانستان اعلام مرگ ملا عمر را نمی کرد بهتر بود و می گذاشتند تا دیگران اعلام کنند. چرا که این خبر سبب شد مذاکرات صلح که تازه آغاز شده بود به تعویق بیوفتد.

 

وی افزود: یقین دارم پس از اعلام این خبر طالبان به چند گروه تقسیم خواهند شد که در نهایت 3 گزینه دارند. شخص دیگری را به عنوان رهبر انتخاب کنند، به گروه داعش بپیوندند و یا به حکومت افغانستان ملحق شوند. از سویی پاکستان در پی سبوتاژ پروسه صلح است. همه کشورها برای خود برنامه ای تنظیم می کنند تا مطابق آن کار خود را پیش ببرند. اعلام مرگ ملاعمر در این مقطع زمانی شاید یکی از بازی های پاکستان باشد تا افغانستان را سرگرم و زمینه گسترش داعش فراهم کند.

 

آقای گیلانی مرگ ملا عمر را بر پروسهصلح تاثیرگذار دانست و افزود: با مرگ ملاعمر تعداد زیادی از فرماندهان طالب با داعش یک جا شده اند که خود نشان دهنده پراکندگی طالبان است که سبب ضعیف شدن پروسه صلح و ناکام ماندن آن خواهد شد. ملا اختر منصور نیز به دلیل طرفداری و گرایشاتی که به پاکستان دارد به عنوان رهبر جدید انتخاب شده است و در عین حال وی پروسه صلح را قبول ندارد.

 

بر باور وی عجله افغانستان و هوشیاری پاکستان کار را خراب کرده است. در حال حاضر نیز مذاکرات صلح به تعویق خواهد افتاد. جنگ ها شدت خواهد یافت و داعش از این فرصت بیشتر استفاده خواهد کرد و حکومت افغانستان هم کاری نمی تواند بکند بدون این که این ولسوالی ها سقوط کند. این میان قربانی اصلی مردم بی دفاع وبی گناه افغانستان است.

 

وی همچنین پروسه صلح را طولانی و خسته کننده دانست و گفت: در 15 آگوست ما مذاکرات خود را در قطر داریم و امیدورام اختلافاتی که در کویته پیدا شده است مانع مذاکرات ما نشود. یک تعداد افغانستانی های بی طرف، کسانی که در حکومت نیستند با طالبان گفتگوهای خود را آغاز خواهیم کرد تا مشخص شود که موقف طالبان چه خواهد بود. در این نشست مفتی طالبان و معاون کمیسیون سیاسی طالبان نیز حضور دارد.

 

گیلانی افزود: با تاسف پس از 9 ماه این ها نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و سرپرست بودم مقام ها سبب شده است تا کسی احساس مسوولیت نکند. اگر قادر نیستند تعهدات خود را عملی کنند مشکل خواهد بود که در این مملکت حکومت کنند، چرا که مردم پشتیبان آنان نخواهد بود. اگر حکومت گزارش کار یک هفته ای اداره پاسپورت را مشاهده کند متوجه می شود که چه تعداد افراد از کابل خارج می شوند به گونه ای که شاید احساس کند مردم در حال فرار از کشور هستند و این نشان می دهد که حکومت درعملکرد خود اشتباه کرده است و ما از هر دو سران حکومتی می خواهیم تا در کار خود تجدید نظر کنند.

 

وی در مورد دخالت پاکستان در ناامنی های کشور گفت: هر کسی به خاطر منافع خود کار می کند. همه چیز رانباید به گردن پاکستان انداخت. باید قبول کرد که آمریکا این نظام را آورده و به قدرت رسانده است. حتی وزیر خارجه آلمان می گوید: درصورتی که شخص خاصی وزیر خارجه افغانستان شود جامعه جهانی یا اتحادیه اروپا به افغانستان کمک می کند و در غیر آن کمک نخواهد شد که این خود نشان دهنده وابستگی و نوکری است.

 

سید اسحاق گیلانی در مورد تلاش کرزی برای ناکام ساختن حکومت وحدت ملی گفت: این کار امکان ندارد و باید برای اصلاح کار کمک کند. از سویی حکومت باید تغییر کند، در غیر این صورت ما باید به طرف حکومت موقت برویم. ما نباید زمینه ساز باشیم برای این که مردم افغانستان بیشتر از این بیشتر ضربه سیاسی ببینند.

 

بر باور وی مشکلات ما از زمانی شروع شد که در کنفرانس بن شروع که اقای خلیلزاد گفت: رییس جمهور پشتون ، معاون اول تاجیک و معاون دوم هزاره باشد که ملت افغانستان را با مشکل مواجه کرد. در حال حاضر هم قدرت براساس همین قوم گرایی تقسیم شده است که این یک خیانت ملی است. با این که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیز از اقوام مختلف تشکیل شده است اما تا زمانی که کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی از اول تا آخر تغییر کلی پیدا نکند در کار خود موفق نخواهد بود. امیدوارم افرادی که در کمیسیون اصلاحات انتخاباتی هستند به طرف قوم و سمت خود نروند و منافع افغانستان ومنافع ملی را بر منافع شخصی خود ترجیح بدهند.

موضوع : اخبار