اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جام جهانی کریکت در افغانستان… خوشحال کننده تر و مسرورآمیز تر از این خبر در روزهای داغ و ملتهب و آشفته بازار افغانستان و جنجال خیابان های کابل چه خبری می تواند باشد؟ ورود جام جهانی کریکت و کریکت بازان حرفه ای بین المللی در ورزشگاه های پایتخت.

راهیابی کریکت بازان افغانستانی به جام جهانی کریکت در سال 2015 میلادی و در استرالیا که اولین حضور بین المللی ورزشکاران این مرز و بوم است می تواند نوید بخش بسیاری داد و ستدهای ورزشی و سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در تیم های پایه کابل باشد.

24 ساعت حضور جام جهانی کریکت در افغانستانی که یک سال آزگار است در غم انتقال قدرت نیمه مشروع به نامشروع خود مانده است و تا 2024 زیر رژه لجام گسیخته سربازان امریکایی بر خاک خود خواهد ماند؛ تنفسی تازه است.

این نه یک رویداد ورزشی که رویدادی ملی است که همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در بر می گرد؛ به گونه ای که صادرات بازیکن به کشورهای دیگر، ورود مربیان خارجی به کابل، میل جوانان معتاد و بیکار و بزهکار به ورزش از آثار اولیه آنست.

همه این اتفاقات خوب که مرهمی برای زخم های چرکین مردم این سرزمین است به کنار، ولی در همین ورزشی که مظهر جوانمردی، صلامت و اخلاق مداری باید باشد و ظاهرا هست؛ فسادهای زیرپوستی و بعضا روی پوستی جریان دارد و به قوت خود باقی است.

خبرهای تایید شده و تایید نشده متعددی از فسادهای اداری و اخلاقی و مفسده های کلان مالی در فدراسیون های بزرگ ورزشی به گوش رسیده و می رسد که خوشی ورود جام جهانی کریکت به افغانستان را کم رنگ می کند؛ این نشات گرفته از فساد حکومتی است.

همانگونه که انتخابات ریاست جمهوری برای برچیدن ناامنی و بی ثباتی و رکود اقتصادی بود ولی با سستی، تخطی و اهمال کاری خود بدان دامن زد؛ ورزش قهرمانی در عرصه های ملی و بین المللی نیز که می بایست ریشه کن کننده فساد، اعتیاد، بزهکاری باشد در دل خود حرفها دارد.