اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اظهارات صریح و بی پرده محمد اسماعیل خان از وقوع جنگی مهیب در آینده ای نزدیک و افزایش خشونت ها تا نیمه نخست سال آتی زنگ خطری برای گوش های ناشنوا، دل های غفلت زده و گام های به خواب رفته مسوولان امنیتی است.

مقدمه اول: مدتها قبل از تحرکات و تقسیم تسلیحات میان برخی فرماندهان سابق جهادی اخباری به گوش می رسید که موجب نارضایتی و نگرانی مردم ملکی و مسوولان از احتمال افزایش خشونت ها و ناآرامی ها در کشور می شد.

 

مقدمه دوم: اخیرا ظهور طالبان و القاعده در قالب جدید داعش برای تبلیغات و کمک های مردمی و حمایت عمومی و بیعت مخالفان مسلح با ابوبکر البغدادی دغدغه دیگری به دغدغه های مسوولان و مردم ملکی افزوده است.

 

نتیجه گیری اول: احتمال آن می رفته و می رود که اولین گروهی که به مقابله مسلحانه و جنگ تن به تن با مخالفان مسلح تندرو برخیزند همین مجاهدین جنگی و رهبران جهادی احزاب باشند که سریع ترین و عملی ترین واکنش را پیشگیری مسلحانه از ظهور داعش در افغانستان بدانند.

 

نتیجه گیری دوم: تحرکات و اقدامات مذکور مزدوران داعش در برخی ولایات کلیدی و آماده برای بسترسازی تنش ها و شورش ها خبر از جنگی داخلی از اردوی ملی افغانستان با تندروهای چچن، عرب، کرد، پاکستانی، ازبکستانی، تاجیکستانی و افغانستانی می دهد اما…

 

اما اصل مطلب این است که اظهارات صریح و بی پرده محمد اسماعیل خان از وقوع جنگی مهیب در آینده ای نزدیک و افزایش خشونت ها تا نیمه نخست سال آتی زنگ خطری برای گوش های ناشنوا، دل های غفلت زده و گام های به خواب رفته مسوولان امنیتی است.

 

وزیر سابق انرژی که از با سابقه ترین فرماندهان جهادی و مجاهدین جنگی است وضعیت ناامنی و نمودار بی ثبات در افغانستان را مخدوش و نگران کننده ترسیم می کند بدین ترتیب می بایست از هم اینک مسوولان مسوولیت گریز و مردم ملکی آماده باش بگیرند.

 

انتظاراتی که از سربازان اردوی ملی، نیروهای امنیت ملی و پولیس می رود به اندازه انتظاراتی است که از تک تک مردم ملکی می رود؛ گرچه بیکاری و فقر و فساد به قشر متوسط و پایین جامعه بیشترین آسیب را وارد می سازد اما پیوستن به مخالفان مسلح نیز کاری از پیش نمی برد.

 

ناامنی در افغانستان و متمرکز شدن داعش در خاک کشور ما به معنای تجمیع توان و تمرکز حامیان منطقه ای آنان در کابل و روی گردانی از سوریه و عراق و لبنان است با این حال اسماعیل خان هشداری به مردم و مسوولان داد که ماه ها بعد به بار خواهد نشست.

 

چنین سرسری گرفتن و چنان بی اعتنایی و شانه بالا انداختن مسوولان پیشین، کنونی و آتی در وزارتخانه های دفاع و داخله و امنیت ملی نه تنها صورت مساله را پاک نکرده است که راه را برای تحرکات مسلحانه و تشنج های فزاینده اتباع بیگانه در افغانستان هموار تر ساخته است.