اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

صدای پای داعش در بسیاری از شهرها و ولایات کشور شنیده می شود. گفته می شود بسیاری از طالبا در حال پیوستن به این گروه هستند. اما داعش چگونه گروهی است؟ چگونه به وجود آمده است؟ چه هدفی در کشور ما دنبال می کند و توسط چه کسانی پشتیبانی و تامین می شود؟

 

محمد یوسف امین آگاه مسایل سیاسی در برنامه «سرنخ» گفت: داعش به خودی خود برای مردم افغانستان هیچ وقت قابل تشویش ودارای خطرات نیست. اشخاص و گروه هایی که در کشورهای مختلف هستند که خود سبب بی ثباتی می شوند، آنها هستند که زمینه ای برای چپاول آنها ایجاد می کنند.

 

وی در ارتباط با چگونگی پیدایش داعش عنوان کرد: داعش، طالب یا هر گروه تروریستی دیگری که وجود دارد، خود به خود پیدا نمی شوند. کسانی وجود دارند که برای آنها سلاح تهیه می کنند و آنها را تامین می کنند. در این میان هم به دولت افغانستان سلاح داده می شود و هم به تروریست ها. مسوولین این وضعیت دو جناحی که بر سر قدرت جهانی مبارزه می کنند هستند. یک، روسیه که مسوولیت بزرگی در مورد جهانیان دارد. دو، آمریکا که یک نظام عسکری به نام ناتو را رهبری می کند. بعد از آن کشورهای منطقه هستند.

 

محمد یوسف امین مردم افغانستان را همیشه آماده در برابر کسانی که به کشور و اعتقادشان تجاوز می کنند دانست و افزود: مردم افغانستان در طول تاریخ کشور قهرمانی های بی نظیری را از خود نشان داده اند. این توانمندی در مردم افغانستان وجود دارد. نیروهای نظامی و امنیتی هم از همین مردم افغانستان هستند. همت و شهامت مردم ما بر کشورهای جهان معلوم است. این خود نوعی مقاومت است.

 

این آگاه امور سیاسی، از استفاده قدرتهای اشغالگر از جهادو مقاومت مردم ما سخن بیمان اورده افزود: یک موضوع جای تاسف دارد که از رشادت ها و مقاومت مردم افغانستان کسانی دیگر نفع می برند. مثلاً در مقابل شوروی سابق مردم کشور جهاد و مقاومت کردند نتیجه آن برای مردم رنج و بدبختی و منافع آن را کشورهای عربی و آمریکا بردند.

 

یوسف امین، آمریکا را پشتیبان اصلی گروه های داعشی برای رسیدن به اهداف استعمارگرانه اش دانست و عنوان کرد: قبل از اینکه گروهی تروریستی در کشوری پیدا شود شرایط ذهنی برای آن کشورها ایجاد می شود. مثلاً در افغانستان، پاکستان، کشورهای خاورمیانه و کشورهای عربی پیش از اینکه این مسایل به وجود آید شرایط را برایشان مساعد کردند. همین آمریکایی ها نظام هایی را در همان کشورها به نام های مختلف از بین بردند. آنها می بینند که در این ممالک اقوام مختلفی وجود دارد وبین آنها مشکلاتی وجود دارد از این موضوع استفاده کرده و زمینه را برای اهداف شوم خود آماده کردند تا گروههای مختلفی به نام داعش و دیگر گروهها را به وجود آورند. در این میان هم سود برده و به استعمارپرداختند.

 

وی در مورد علت شکست داعش در شهر کوبانی گفت: مشکل درون داعشی ها هم وجود دارد. تعداد بسیار کمی از آنها اعتقاد به بودن در گروه داعش دارند و بسیاری از آنها به خاطر منافع شخصی و پول در آنجا گماشته شده اند. آنها در مبارزه خود فقط جنایتکار هستند، وحشت افکنی می کنند ، مردم را می کشند. این موارد باعث شکست داعش در کوبانی شد. همین موارد هم باعث شکست داعش در دیگر جاها می شود.

 

امین در پایان گفت: زمامداران کشور ما باید با عواملی که در طی سی سال کشور را بدبخت کردند، خداحافظی کنند. باید به خاطر حفظ افغانستان، به خاطر خداوند و عقیده خود به احکام خداوندی عمل کنند. در غیر این صورت نمی توانند ثبات را نه در کشور و نه در منطقه بیاورند.

مردم هم از آنها دو چیز را می خواهند عدالت و تطبیق قانون که در حال حاضر وجود ندارد.

موضوع : اخبار