اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حاشیه اجلاس ملل متحد، آمریکا و انگلیس خود را از اختلاف اندازی در کشور های دیگر مبرا دانسته تمامی قصور شورش ها در کشورهای دیگر را گروه های افراط دانستند.

 

همچنین در حاشیه نشست سران ناتو در ولز، دبیرکل ناتو در نشست خبری گفت که ما کارهایی که لازم بوده انجام دادیم، لانه های هراس افگنان بین المللی را از بین بردیم و یک نیروی قوی برای افغانستان ساختیم که تعداد آن به 350 هزار تن می رسد، با این کار مردم ما مصون و افغانستان باثبات تر شده است. این در حالی است که در بیشتر مناطق کشور نیروهای امنیتی با نیروهای طالبان دست و پنجه نرم می کنند.

 

همایون همایون رییس کمیسیون امور دفاعی مجلس در برنامه فراخبر گفت: ناتو برنامه ها و طرح های خود را در افغانستان دنبال کرده که البته برای مردم افغانستان نامعلوم است. برنامه هایی که در عراق، سوریه و لیبیا داشتند تطبیق شده و در افغانستان نیز تطبیق خواهد شد. در سال 2012 ناتو تصمیم گیری می کند که آیا از این کشور خارج شود یا خیر. هر کدام که مطابق برنامه ی آن ها باشد آن را انجام می دهند و رفتن نماینده ی افغانستان به نشست ویلز، هر کس که باشد، فرقی برای آن ها نمی کند.

 

به باور وی زمانی که برای صحبت نماینده ی افغانستان در این نشست داده شده فقط 10 دقیقه است و این زمان کافی برای صحبت در مورد مسایل و مشکلات کشور ما نیست. هر چند که ناتو از مشکلات کشور ما به خوبی اطلاع دارد.

 

همایون اظهارداشت: یگانه چیزی که رییس جمهور افغانستان برای امضای موافقتنامه ی امنیتی با آمریکا خواسته بود قرارداد در مقابل صلح است چیزی که آن ها نمی توانستند ضمانت کنند، به این دلیل که مطابق اهداف و برنامه های آن ها نیست. اگر آن ها به راستی قصد داشتند با افغانستان در موضوع جنگ با طالبان همکاری کنند 13 سال مبارزه ی آن ها بر علیه تروریست ها باید به نتیجه می رسید در حالی که می بینیم ناامنی افزایش یافته و به 16 ولایت کشور کشیده شده است.

 

همایون همایون تصریح کرد: ناتو گروه های افراطی مانند طالبان را در جهان بوجود آورد تا برنامه های آن ها را دنبال کند، همچنان که نیروی مجاهدین را ایجاد کرده بود پس می تواند گروهی را که ایجاد کرده شکست دهد و نابود کند.

ما هیچ فرقی با سوریه، عراق و لیبیا نداریم. مردم این کشورها مانند ما فکر می کردند که آمریکا به آن ها کمک می کند تا حکومت و آینده ی خوبی داشته باشند اما می بینیم که عراق در حال تجزیه است، چیزی که در انتظار افغانستان است. من اطمینان می دهم که تا سال 2024 این برنامه را تطبیق خواهند کرد.

 

رییس کمیسیون امور دفاعی مجلس خاطرنشان ساخت: این که ناتو صلح را برای کشور ما تضمین نمی کند در حالی که 60 کشور دنیا توانایی انجام این کار را دارند، بیانگر عدم صداقت آمریکا و ناتو با ما است. اگر آن ها برای مبارزه با تروریزم وارد خاک افغانستان شدند بنابراین باید تجهیزات لازم را در اختیار ما بگذارند تا بتوانیم آن ها را شکست دهیم.

 

وی افزود: ناتو تعبیر غلطی از تروریزم دارد، به این معنا که کسانی که مخالف سیاست و اهداف آن ها هستند تروریزم محسوب می گردند و کسانی که در راستای اهداف و سیاست آن ها قرار دارد تروریزم نیستند. تعریفی از تروریزم وجود ندارد ولی بنا به تعریف من از تروریزم، آمریکا پدر معنوی تروریزم و تروریزم بستر قوی آمریکا است.

 

همایون تمام برنامه های ناتو در افغانستان را تطبیق شده دانست و گفت: ساختن نیروی امنیتی قوی در افغانستان و خروج ناتو بحرانی را ایجاد می کند مانند آن چه که در عراق روی داده است. مشخص است که داعش را چه کسی تمویل می کند و از کجا بوجود آمده است.

 

همایون همایون در پایان گفت: مدارس تربیتی و آموزش طالبان در پاکستان منابع اصلی تروریزم نیست بلکه مواد سوختی تروریزم است و حتی وابستگی افغانستان به کمک های آمریکا نیز به علت حضور و جنگ 30 ساله آمریکا بوجود آمده است.

 

 

موضوع : اخبار