اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمریکا، چین و پاکستان و حتی حکومت افغانستان قصد برقراری صلح در کشور ندارند بلکه فقط می خواهند مردم را مشغول داشته و فریب دهند.

آمریکا اعلام کرده است که از مذاکرات رو در روی حکومت افغانستان با طالبان حمایت می کند. آیا این گفتگوها محقق خواهد شد و نتیجه بخش خواهد بود؟

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: شاید مذاکرات با طالبان به زودی آغاز شود اما ما نباید به مردم امیدواری کاذب دهیم. شاید گروه هایی از طالبان از جمله ملا اختر منصور و گروهی هم از ملا رسول بیایند و مذاکره کنند این راه حل رسیدن به صلح نیست. داعش، القاعده، لشکر طیبه و بسیاری گروه های دیگر وجود دارند که در جنگ با افغانستان باقی می مانند. بنابراین اگربخشی از طالبان برای مذاکره بیایند جنگ ختم نمی شود. بخشی دیگر از طالبان که از مذاکرات صلح آزرده خاطر می شوند به داعش می پیوندند و جنگ خونین تر و مشکل زا تر خواهد شد. در این روزها حکومت افغانستان خاموش است در حالیکه سرتاج عزیز اعتراف می کند که خانه های طالبان در پاکستان است و آنها در ساحه ما هستند و ما امکانات در اختیارشان قرار می دهیم. دولت افغانستان هم حق دارد برای خساراتی که از جانب طالبان دیده است غرامت بخواهد اما دولت افغانستان تا هنوز خاموش است.

این آگاه سیاسی، پروسه صلح را نتیجه بخش نمی داند و می گوید: حکومت افغانستان، نباید به مردم از مذاکرات صلح اطمینان کاذب دهد. چرا که نمی شود در افغانستان با این اوضاعی که در جریان است جنگ را با این پروسه صلح ختم کرد. حکومت باید برای سال جدید افغانستان برنامه ریزی کند و خود را برای جنگ آماده کند. چرا که دشمن نیرو گرفته و نبرد سختی را آغاز خواهد کرد. این پروسه های صلح اگر بخواهد نتیجه ای هم در بر داشته باشد حداقل دو سال را در برخواهد گرفت.

سعیدی، معتقد است کشورهایی که در مذاکرات صلح مشارکت دارند، آمریکا، چین و پاکستان و حتی حکومت افغانستان قصد برقراری صلح در کشور ندارند بلکه فقط می خواهند مردم را مشغول داشته و فریب دهند و افزود: برنامه مذاکرات صلح این است که تعدادی از گروه های طالبان به میز مذاکره کشانده شوند اما جنگ به همین شدت توسط دیگر گروه ها دوام داشته باشد. بهانه پیش برندگان مذاکرات صلح هم این است که ما بخشی از آنها را به صلح دعوت کردیم اما باقی آنها نپیوستند.

به باور وی، بحران موجود در افغانستان و منطقه نه به دست اشرف غنی، نه به دست عبدالله است و نه آنها این توان، ظرفیت و مدیریت را دارند. یک سال و نیم از حکومت این دو فرد گذشته است و همه مردم افغانستان می دانند که این دو نفر، سران بی اختیار حکومت هستند. افغانستان در حال حاضر بحران زده شده و به سوی بحران فزایی نیز می رود. این بحران هم توسط قدرتهای بزرگ برای رسیدن به اهداف شان به وجود آمده است. ضروری است که نیروهای ملی و مردمی و کسانی که دلشان برای فردا و آینده افغانستان می سوزد، جهت تعیین سرنوشت مطمین افغانستان و آوردن صلح گام بردارند وروی یک تشکل ملی برای نجات افغانستان کار کنند.

سعیدی، در پایان گفت: متاسفانه پروسه صلح در افغانستان به معنی ایجاد صلح و دوام جنگ شده است. دولت افغانستان، برای ایجاد صلح در افغانستان باید بداند که اگر ملا اختر منصور و ملا رسول به صلح بپیوندند، با باقی گروه ها مانند داعش، القاعده، با جیش محمد و… چه می کند. داعش در شرق میانه توسط آمریکا رشد کرده و گسترش یافته است.چرا که آمریکا در آنجا منافعی مانند نفت و منابع زیرزمینی دنبال می کند. حالا هم داعش در آنجا سرکوب می شود آمریکا قصد دارد آن را وارد افغانستان و پاکستان کند چرا که در اینجا هم منافع اقتصادی و نظامی بزرگی را دنبال می کند.

موضوع : اخبار