اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال جان کمپل فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی گفته است که جنگجویان سوری و عراقی وارد خاک افغانستان شدند و داعش می خواهد جلال آباد را به پایگاه منطقه ای خود مبدل سازد. در همین حال وزرات دفاع آمریکا یا پنتاگون در گزارشش به کنگره آمریکا نوشته که در نیمه دوم سال 2015 تلفات نظامیان افغانستان بیست وهفت درصد افزایش یافته است. اما حکومت افغانستان چه برنامه ای برای مهار این بحران دارد و این نگرانی های آمریکا بیانگر چه چیزی است؟

 

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه در برنامه «آماج» گفت: میان طالب و داعش در افغانستان تفاوتی وجود ندارد. داعش در افغانستان با داعش در کشورهای دیگر مانند سوریه و عراق فرق می کند. در این گزارش از گروه تروریستی فقط از گروه داعش نام برده شده و از باقی گروه های تروریستی دیگر مانند حزب اسلامی و حقانی و جندالله نام برده نشده است. مساله دیگری که اهمیت بسیار زیادی دارد. دونرهایی است که تروریست ها را حمایت می کند چه در داخل حکومت وحدت ملی و چه دونرهایی که در بیرون است باید در این گزارش تذکر داده می شدند و مشخص می شدند و دیگر اینکه تروریست ها چه داعش و طالب و چه شاخه های دیگر ابزار هستند و حلقاتی دیگر در پشت پرده هستند که با آنها بازی می کنند تا به اهداف خود برسند. به این موضوعات اشاره ای نشده است و این نشان می دهد که آمریکا در ارایه گزارشاتش صادق نیست.

 

وی در خصوص حامیان داعش و تروریست از داخل حکومت بیان داشت: در برخی از خبرگذاری های روسیه منتشر شده است که گویا حنیف اتمر و معصوم استانکزی در گسترش داعش و تروریزم در افغانستان دست دارند و نقش بازی می کنند. البته این مسایل قبلاً هم توسط والی پکتیکا و برخی نخبه های سیاسی و حتی ملت افغانستان هم مطرح شد. عزیزان مشرقی هم این موضوع را مطرح کردند و صداهای خود را بلند کردند که داعش در مشرقی آزادانه فعالیت و سربازگیری می کند. برخی علایم و شواهدی هم وجود دارد که حلقات و یا سران حکومت وحدت ملی در زمینه سازی گسترش تروریزم در افغانستان نقش بازی کرده است.

 

وی در خصوص داعش در افغانستان و حامیان آن گفت: در اوایل حکومت وحدت ملی، از برخی از حلقات در افغانستان شنیده شد که داعش برنامه ای فرامرزی دارد و در داخل افغانستان کار ندارد و در همان وقت مشخص بود که این اطلاعاتی کاملاً اشتباه و نادرست است. چرا که وقتی آتشی روشن می شود اولین چیزی که می سوزاند مسیرش است. اولین قربانی این آتش داغ هم افغانستان و مردم افغانستان خواهند بود. سران حکومت افغانستان در معامله ای قرار گرفته اند که پاکستان هم در آن نقش بازی می کند. به داعش اجازه داده می شود که از افغانستان به آسیای مرکزی برود. هم سران حکومت افغانستان، هم پاکستان و هم برخی کشورهای بزرگ مانند آمریکا برای بردن داعش به شمال و مشرقی فعالیت می کنند.

 

امید ادامه داد: زمینه سازی هایی که در این حکومت برای این موضوع انجام شده است این است که آنهایی که در حمایت از تروریزم فعالیت داشتند در پست های کلیدی حکومت مانند وزارت دفاع و شورای امنیت قرار گرفتند. زمینه سازی دیگر گرفتن مهمانخانه ها و محلات و خانه هایی است که پذیرای گروه های تروریستی شده اند و گفته می شود از سوی دولت انجام گرفته است.

 

رییس حزب کار و توسعه اینگونه گزارشات را صادقانه نمی داند و می گوید: متاسفانه جامعه جهانی به خصوص آمریکا در افغانستان با چند رخ بازی می کند. آنها در گزار ش قبلی خود نشر کرده بودند و گفته بودند که خطرناک ترین گروه گروه حقانی است. در حالیکه در آنجا از گروه طالبان که همیشه مسوولیت دهشت و وحشت و سربریدن و سوزاندن را به دوش می گیرد کوچکترین یادی نشده بود. آمریکا به هیچ عنوان در بازیها و سیاستگذاری های خود صادق نیست و چیز دیگری را که در اینجا می خواهیم یادآور شویم این است که فعلاً جابه جایی و انتقال تروریست به دوش ارگ است. به وضوح روشن شده است که ارگ، عربستان و پاکستان با تروریست ها هماهنگ هستند.

 

وی مسبب گسترش ناامنی را دولت دانسته و بیان داشت: گزارش رسیده است که در ماه حمل دو ولایت از شمال، دو ولایت از جنوب و دو ولایت از مشرقی سقوط می کند و به دست داعش و یا تروریست ها می افتد. این برنامه روی دست است و روی این مسایل کار می کنند. علایمی هم دیده می شود که ناامنی رو به گسترش است اما توسط دولت توجیه و پوشانده می شود. هر بار که ناامنی گسترش پیدا می کند پروسه صلح توسط دولت مطرح می شود و حالا دریافته ایم که هرگاه که پروسه صلح مطرح می شود صدای توطیه و دسیسه است.

 

امید در پایان گفت: بدنه حکومت با راس حکومت بسیار فرق دارد. در بدنه حکومت سربازان همیشه می نالند که نان، لباس و مرمی نداریم. در راس کسانی قرار گرفته اند که حامی تروریست هستند ولی سربازان ما در مقابل تروریزم تا پایان آخرین مرمی مقاومت می کنند و سپس جان می دهند. نقیصه در سران حکومت است که بارها و بارها اسنادی پیدا شده است که عمداً از تروریست حمایت می کنند. با این سرانی که در حکومت داریم افغانستان سقوط می کند و موضوع دیگر تجزیه کشور است. مانند بحث هایی که درمورد تجزیه عراق وجود دارد. به همین دلیل بارها و بارها سران افغانستان به کمک باداران خود تلاش کرده اند که در میان مردم افغانستان نفاق بیندازند. جنگ و ناامنی و فقری که در کشور وجود دارد همه عمدی است. عمدی از سوی رهبران کشور برای رسیدن به خواست های حامیانشان آمریکا و انگلیس است.