اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این روزها تمام حرف ها در مورد گفتگوی صلح با طالبان است و رییس جمهور به این موضوع خوش بینی زیادی دارد. در حالی که رییس استخبارات ملی آمریکا از دست یابی بیشتر طالبان به قلمرو افغانستان هشدار می دهد و تاکید می کند که نظامیان افغانستان به کمک های بیرونی بیشتری نیاز دارند و اگر این کمک ها کاهش یابد افغانستان نمی تواند نیروهای منسجمی داشته باشد. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا در کابل از احتمال بازنگری طرح خروج سربازان کشورش نظر به شرایط و اوضاع افغانستان سخن گفته بود.

 

محمد امین فرهنگ وزیر پیشین اقتصاد در برنامه «کنکاش» گفت: برخی مقامات سیاسی آمریکا می گویند که ماموریت ما تمام شده و به تدریج می توانیم نیروهای خود را از افغانستان بیرون کنیم. در صورتی که بعضی از آن مقامها اعتقاد دارند که اگر نیروهای آمریکایی از کشور ما خارج شوند طالبان بیشتر ازنصف افغانستان را می گیرند و نباید این کار با عجله صورت بگیرد.

 

وی در خصوص ظهور داعش در افغانستان اظهار کرد: با ظهور داعش و تبلیغاتی که برای آمدن داعش در افغانستان وجود دارد، این موضوع در تبلیغات بسیار مبالغه آمیز است. داعشی هایی که در افغانستان آمده اند، تعدادی از طالبان هستند که بیرق سفید خود را تبدیل به سیاه کرده اند و نام داعش را بر خود می گذارند. با تغییراتی که در افغانستان آمده مخصوصاً بعد از حادثه پشاور، پاکستانی ها که خود زاده این حالت بوده اند تا حدودی متوجه شده اند که تمام برنامه هایی که برای افغانستان انجام داده اند به خودشان برگشته است. حالا وظیفه دولت افغانستان این است که از این فرصت استفاده کند . اول باید برنامه ای دراز مدت و به توافق دو طرف حکومت وحدت ملی طرح شود و بر سر آن توافق کامل صورت بگیرد که هر کدام چیزی متفاوت را نگویند، بعد از آن بسیار عقلانی و با تانی و دقت کامل سیاست جدید خود را در مقابل پاکستان، در مقابل جامعه بین المللی و در مساله مذاکره با طالبان بگذارند.

 

فرهنگ می گوید که هنوز مشخص نیست که پاکستان این بار در وعده ها و گفته های خود صادق است یا نه و افزود: متاسفانه ما وسایلی را برای نظر سنجی یا همه پرسی از مردم نداریم که سریعاً یک نظر سنجی از آنها داشته باشیم که نظر شان در رابطه با صلح با طالبان و تغییر سیاست پاکستان چیست؟ متاسفانه در گذشته بارها پاکستان وعده صلح داده اما به آن عمل نکرده است. امیدوارم این بار که پاکستان خود، با مقامات عالی رتبه به افغانستان آمده اند و پیشنهاد صلح داده اند با سرنوشت کشور ما بازی نکنند، آن سیاست خود را که می خواستند افغانستان حکومتی دست نشانده آنها داشته باشد را ترک کرده باشند و افغانستان را به عنوان کشوری آزاد و دارای حاکمیت مستقل و ملی قبول کنند، در همین راستا مذاکره کنند و از خطوط قرمزی که ما داریم، رد نشوند.

 

وزیر پیشین اقتصاد در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی عنوان کرد: بیرون کشیدن تمامی نیروهای آمریکایی ناممکن است. آمریکایی ها نیروهای خود را از افغانستان به کلی بیرون نمی کشند، مخصوصاً بعد از این مشکلاتی که پید ا شد که عدم موفقیت نظامی آمریکا، جهان غرب و ناتو را مورد سوال قرار داد. پس آنها گفته اند که نمی خواهند حالتی در افغانستان پیش بیاید که مانند عراق رفع آن مشکل باشد. حالا بحث سر این است که چه مقدار از نیروهای آمریکایی در اینجا باقی بماند. جان کری گفته است که ما به همان اندازه که نیروهای امنیتی افغانستان قوی تر شود به همان اندازه تکلیف مان درمقابل افغانستان کمتر می شود. به این معنی که ما نیروهای امنیتی افغانستان را تا آن وقت حمایت و تجهیز می کنیم که توانایی این را پیدا کنند که از خود دفاع کنند و نیازی به ما نباشد.

این هم پروسه ای ساده نیست و بسیار زمان گیر است. با این هدف آمریکا با تجهیز بهتر، قوای نیروی امنیتی را بالا می برد. در کنار این طرف مقابل هم این کارها را می کند و نیروهای امنیتی خود را تجهیز بیشتر می کند و این مبارزه دوام دار است.

 

وی در ارتباط با خواست هایی که رییس جمهور در سفرش به آمریکا مطرح خواهد کرد گفت: تقاضای رهبران حکومت از آمریکایی ها این خواهد بود که در مورد ضرب العجل خروج نیروهایشان از کشور تجدید نظر کنند و هم از نظر آموزش و تجهیز نیروهای نظامی ما کار بیشتری کنند تا ما هم مانند باقی کشورها بتوانیم از کشور خود در مقابل دشمن مقابله کنیم.

 

فرهنگ در مقایسه رییس جمهور فعلی و رییس جمهور قبلی در سیاست هایشان در قبال آمریکا و پاکستان گفت: نقص بزرگی که حامد کرزی در سیاست خود با پاکستان و آمریکا داشت این بود که سیاستش تدوام نداشت. یک بار بسیار نرم با آنها برخورد می کرد وبار دیگر با آنها دشمن می شد. یک بار ازآنها بسیار دور می شد وبار دیگر بسیار نزدیک. به نظر می رسد جکومت جدید در روابطش با این کشور ها بسیار پابرجاست و تا قناعت آنها را به دست نیاورد بر همان سیاست باقی خواهد ماند.