اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که حکومت افغانستان فقط برهفتاد درصد خاک خود حاکمیت دارد. وی تاکید کرد که افغانستان هنوز محلی خطرناک است و باتهدیدهای گوناگون رو به رو می باشد و سال 2016، سالی خطرناک برای مردم افغانستان خواهد بود.

 

سید حسن شریفی بلخابی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بازنگاه» گفت: بحث امنیت افغانستان در سال 2016 یک بحث بسیار جدی است. گفته می شود که در سال 2016 یا بهاری که در پیش رو داریم، یک فصل پرتنش و پرچالش است و مابا جنگ های فرسایشی رو به روهستیم. فرمانده قوای آمریکا جان کمپل، هم بارها اشاره کرد که وضعیت افغانستان خوب نیست. این حقیقت تلخ وجود دارد که نسبت به سال گذشته، آینده ما نگرانی، تشویش و دلهره زیادی دارد. چرا که اگر ما در سالهای گذشته باشبکه حقانی و طالبان رو به رو بودیم، امروز با شبکه تندرو و افراطی داعش رو به رو هستیم.

 

وی، معتقد است آمریکا به هیچ عنوان صلح در افغانستان را نمی خواهد و بیان داشت: امروز می بینیم که نیروهای داعش، در جای جای کشور، مانند شرق و جنوب کشور و جاهای دیگر حضور دارند و چه بسا که ما مناطق و ولسوالی هایی داریم که در اختیار شبکه تندرو داعش است. از طرف دیگر بحث تجهیز، اکمال، آموزش و تجهیز قوای هوایی کشور، آنچنان که نیاز داریم برآورده نشده و نمی شود. از جانب دیگر، راه اندازی مذاکرات صلح در ماه های زمستان ترفندی بود که ما را به طرف خواب خرگوشی سوق دهند و دلمان خوش شود برای اینکه قدم های صلح و مذاکره را بر می داریم و مقام های امنیتی ما در اغفال نگاه داشته شوند تا مخالفان مسلح ما در این فرصت اکمال شوند.به این لحاظ به نشست های صلح اعتمادی نیست و مشخص است که آمریکا قصد برقراری صلح در افغانستان را ندارد وگرنه این سناریو را ترتیب نمی داد. این چالش هایی است که ما به وضوح می بینیم و نگرانی هایی است که اظهار می شوند و جای تامل و دقت دارند.

 

بلخابی، آمریکا و حکومت را خاینانی نسبت به مردم افغانستان می داند و می گوید: در این چهارده سالی که گذشت، آمریکایی ها پولهای فروانی در کشور ما خرج کردند اما از آنجایی که آنها امنیت را در افغانستان نمی خواستند برای تاسیسات نظامی و جنگی ما قدمی برنداشتند. علاوه بر آن حکومت ما نیز، نه تنها قدمی برای تاسیسات نظامی خودمان بر نمی دارد بلکه با آمریکا در جهت تقویت نیروهای مخالفان مسلح، همکار می باشد. هم اکنون بیشتر از تجهیزاتی که در اختیار نیروهای ما قرار دارد در اختیار مخالفان مسلح ما گذاشته می شود.

 

این نماینده مجلس، در مورد عوامل ناامن شدن کشور اظهار کرد: ضعف استخباراتی، ضعف مدیریت، ترحم بیجا و سیاست تضرع در برابر دشمنان این سرزمین، عدم مشخص بودن دوست و دشمن ما را زمینگیر کرده است. حکومت افغانستان کسانی را برادر خطاب می کند که دستانش به خون کودکان و زنان بی گناه این سرزمین آلوده است.

 

وی، در پایان گفت: همانطور که گزارش ها می گویند سال 2016 سالی ناامن برای افغانستان خواهد بود. درست است که همه شهرها تحت تاثیر این ناامنی قرار نمی گیرند اما آنچه که مهم است امنیت روانی است. مردم با این اوضاع که در افغانستان وجود دارد و پیش خواهد آمد امنیت روانی نخواهند داشت.

موضوع : اخبار