اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همزمان با بالا گرفتن بحران های امنیتی در شمال افغانستان اوباما در حال بازبینی مجدد برنامه خروج سربازانی است که پیش بینی می شد در پایان 2016 به یک هزار نفر محدود شوند اما فرمانده پشتیبانی قاطع ناتو تاکید کرده است که با ادامه روند بحران در افغانستان باید برای خروج نیروها بازبینی صورت گیرد. اما چرا در سایه حضور نیروهای خارجی در افغانستان بحران در افغانستان اوج گرفت؟

 

غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: آمریکا با شعارهای تامین امنیت، پیشرفت اقتصاد، مبارزه با فساد اداری و امثال اینها به افغانستان آمده بود اما در انجام همه اینها شکست خورد و افغانستان را با یک اردوگاه خالی مانده، دچار یک سیاست متزلزل ساخت و نیروهای خود را خارج کرد، رییس جمهوری فاقد تمام صلاحیت های رهبری، به جامعه افغانستان تحویل داد که کشور را به بدتری اوضاع ممکن رسانده است. با این اوضاع ادعا می کند که ما به تمام اهداف خود در افغانستان رسیدیم و دیگر باقی ماندن ما دلیلی ندارد.

 

وی در خصوص جنگ های قندوز اظهار کرد: این وحشت و دهشتی که هم اکنون مردم ما در قندوز می بینند، همه زیر سر آمریکا است که قصد دارد از این طریق، کشورهای مشترک المنافع روسیه را مورد تهدید قرار دهد و در این میان مردم ما آواره، کشته و به آنها تجاوز می شود. روسیه در مذاکره ای با تاجیکستان به آمریکا هشدار داده است که شصت درصد مرزهای تاجیکستان در مخاطره است. مسلم است اگر اینطور پیش رود روسیه تحمل نمی کند و شروع به بمباران هایی هوایی و زمینی می کند و بار دیگر این آمریکا است که شکست خورده تر از قبل می شود اما تا آن زمان مردم ما بیچاره و بی خانمان و قربانی می شوند.

 

ناصری مسبب تمام بحران های افغانستان، به خصوص شمال را به دست آمریکا می داند و می گوید: مدیر بازی و بحران مدیریت شده ای که فعلاً در شمال افغانستان در جریان است، آمریکا است. مردم افغانستان باید متوجه باشند که آمریکا به هیچ عنوان به فکر حفظ جان ما نیست، بلکه آنها به دنبال منافع ملی خود هستند. به طوریکه صریحاً اعلام کرده اند که جنگی که در افغانستان جریان دارد بر خلاف منافع ملی ما است و ما باید در خصوص خروج نیروهای خود تجدید نظر کنیم.

 

وی ادامه داد: این بازی به نام داعش و طالب از سوی آمریکا راه اندازی شده است و شریک و اجرا کننده این بازی هم حکومت است. حکومت است که پیمان امنیتی را با آمریکا امضا کرد تا برای مردم امنیت بیاورد. حکومت است که صلح را پیشنهاد کرد که جنگ در افغانستان نباشد، حکومت است که قصد داشت با پاکستان تفاهمنامه امنیتی امضا کند تا تحرکات طالبان متوقف شود. حالا چه شد این همه کار برای تامین امنیت؟ آیا همه اینها بازی نیست؟

 

این نماینده مجلس حکومت فعلی و گذشته را متهم به همکاری با طالبان کرده و افزود: رییس جمهور هم اکنون باید جواب دهد که چرا با وجود پیمان امنیتی، قندوز به آتش کشیده شد؟ چرا تجاوز به نوامیس افغانها صورت گرفت؟ چرا خانه ها به آتش کشیده شدند؟ چرا کرزی و اشرف غنی تمام زندانی ها و فرماندهان طالبان را یکی پس از دیگری از زندان آزاد کردند؟ اشرف غنی و کرزی دست به دست هم داده اند تا تمام سرمایه های ملی و تجهیزات جنگی افغانستان را به دست طالبان قراردهند تا بتوانند جنگ های میدانی را در مقابل ملت پیش ببرند. مردم افغانستان باید آگاه باشند که اگر سران حکومت خود را اصلاح نکنند و به دامن ملت برنگردند، به پا خیزند و این دولتمداران فاسد را برکنار کنند تا بیش از این مردم را قربانی خواسته های شخصی و قربانی اهداف اربابان خود نکنند.

 

ناصری در خصوص راه حل بهتر شدن اوضاع امنیتی اظهار کرد: یکی از راه هایی که برای بیرون آمدن از این بحران وجود دارد این است که اشرف غنی که صلاحیت اداره کشور را ندارد، حداقل همان بخش امنیتی، یعنی فرماندهی کل قوا را به معاون اول خود بسپرد. جنرال دوستم، وزارت دفاع و همه بخش های امنیتی را می تواند به خوبی رهبری کند. اگر این کار را نکند مسلماً اوضاع بیش از این از کنترل وی خارج می شود و این مردم هستند که باید وارد میدان شوند و وی را برکنار کنند.

 

وی در پایان گفت:هم اکنون مردم می خواهند خود بسیج شوند اسلحه به دست بگیرند و از جان، ناموس و کشورشان و از این حکومت شکست خورده دفاع کنند اما این حکومت چه می کند؟ نفاق های قومی را دامن می زند و شعارهای سیستماتیک و امثال اینها را می دهد تا مردم را به خود مشغول کند و خود به راحتی خواسته های بادارانش را به پیش برد.

موضوع : اخبار