اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته موسی فریور، استعمالِ مادرِ بمب ها در سرزمین بی سرپناه افغانستان، جنایتی بزرگ و تاریخی بود که آمریکا مرتکب شد…

این استاد دانشگاه، در برنامه «خط کابل» گفت: همانطور که با آمدن مقام های جدید تغیییری در وضعیت سیاسی و اجتماعی افغانستان به وجود نیامد، این سفر هم به ادامه همان سفر گذشته و ادامه سناریوی گذشته حضور نامیمون آمریکا در افغانستان خواهد بود. گمان می کنم روسای جمهور در آمریکا تصمیم گیرندگان اصلی در سیاست تهاجمی آمریکا به هیچ وجه نیستند. بلکه کسانی دیگر هستند که در آمریکا تصمیم می گیرند و روسای جمهور در پای تصمیم های آنان فقط مهر صحت می گذارد.

 

وی، در خصوص هدف اصلی بمب گذاری آمریکا در افغانستان اظهار کرد: با وجودی که مصارف نجومی از طرف آمریکا و شرکای ایتلافی اش در افغانستان صورت گرفت، آنها به کوچکترین دستاوردی که خودشان مدعی بودند، تا امروز دست نیافتند، به اصطلاح خودشان بنیادگرایی از قبل هم قویتر شده است، دهشت افکنی و تروریزم به زعم آمریکا غیر قابل مهارتر شده و نمونه عمده آن استعمال مادر بمب ها در سرزمین بی سرپناه افغانستان است که جنایت بزرگ تاریخی را آمریکا در حریم مقدس افغانستان مرتکب شد و تمام موازین و قوانین و عرف بین المللی را زیر پای خود گذاشت. اگر آنها به نتیجه ملموس و مشهود می رسیدند دیگر ضرورتی به استعمال مادر بمب ها در افغانستان وجود نمی داشت. در حالیکه همه می دانند رقبای جهانی و منطقه ای آمریکا می دانند که این مادر بمب ها برای زدن بیست و شش نفر داعش نیست، بلکه برای زهر چشم نشان دادن به رقبای جهانی و منطقه ای آمریکا و در آستانه برگزاری نشست مسکو صورت گرفت.

 

فریور معتقد است، اوضاع و احوال افغانستان و عملکرد عینی ایتلاف غرب، عکس پیش بینی ها وخوش بینی هایی را که در نزد برخی ها ایحاد شده بود به اثبات رساند و افزود: یعنی آنها نخواستند یک دولت قوی منظبط از نظر اقتصادی، امنیتی و دفاعی، در افغانستان بسازند. اگر دولتی قوی و منظبط ساخته می شد، اگر به وضعیت مردم افغانستان و بهبود آن وقعی گذشته می شد، اولین اولویت برگشت مهاجرین به افغانستان بود. حکام همسایه از حضور مهاجرین به عنوان یک حربه علیه امنیت افغانستان، علیه تمام ارزش های افغانستان استفاده می کنند. اما غربی ها چون امنیت را نمی خواستند این مهم را به کناری گذاشتند. با برگشت مهاجرین به شکل طبیعی امنیت به افغانستان برمی گشت و همسایه های طماع و خاین خلع قدرت می شدند. بنابراین دولت افغانستان اولویت ها را تشخیص نداد و تثبیت نکرد. خارجی ها بودند که اولویت ها را تشخیص دادندو یکی از اولویت ها ساختن یک دولت قوی برای مجموع قبایل بود.

 

وی افزود: دولت قوی باید دو حضور در جامعه داشته باشد. تاریخ گذشته دولت سازی را در افغانستان ببینید. حضور نظامی و اقتصادی قوی را ایجاد کند. ضعیف ترین و نالایق ترین دولت را در طی شانزده سال گذشته در افغانستان آمریکا بر گرده ملت افغانستان تحمیل کرد. اجازه نداد که دولت روی پاهای خود بایستد. سرچشمه های عوایدی را نخواست که خود دولت تدارک کند. دولت را به عنوان یک دولت گدا در کنفرانس های اینجا و آنجا کشاند و کشکول گدایی را به دست حکومت وحدت ملی داد. پول برای این کشور جمع شد اما پول هم در راه دزدی شد. دوصد میلیارد دالر در افغانستان به اعتراف منابع آمریکایی و اداره سیگار تا امروز ناپدید است اینها اجازه ندادند که یک دولت قوی در این کشور ساخته شود. اگر دولت قوی ساخته می شد و نیروهای نظامی تجهیز می شد اعتماد به نفس مردم افغانستان به شکل طبیعی ناهماهنگی با نیروهای مسلح نمی کردند. این نزد مردم و حاکمان توهم بود که آمریکایی ها می خواهند ما را حمایت کنند و ما را از نیاز بی نیاز کنند.

 

استاد دانشگاه، معتقد است آمریکا به هیچ عنوان قصد بهبود اوضاع افغانستان را ندارد و گفت: ما چطور باید انتظار داشته باشیم که در سیاست تهاجمی جمهوری خواهان آمریکا افغانستان روی امنیت را ببیند و ثبات و استقرار سیاسی به افغانستان و منطقه برگردد. در این شکی نیست که روس ها رویکرد و عملکرد تازه ای را تجربه می کنند و ملت افغانستان هنوز هم بوی جنایت و خیانت روس ها را لمس می کنند. اما نمی شود پیش داوری کرد باید صبرکرد و دید که آیا می شود به این ایتلاف تازه تشکیل شده علیه تروریزم و نشست پیش رو در مسکو امیدوار بود یا خیر.

موضوع : اخبار