اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نود و ششمین سالروز استقلال در حالی تجلیل می شود که با حضور خارجی ها فقر، بدبختی و ناامنی همچنان دامنگیر کشور است. در چنین روزی امان الله خان حاکم وقت، استقلال کشور را اعلام کرد و از انگلیس خواست تا استقلالیت افغانستان را به رسمیت بشناسد تا کشور از سلطه خارجی ها بیرون شود اما اکنون کشور پس از گذشت سال ها همچنان به گونه ای تحت تسلط بیگانگان است زیرا استقلال کشور با وجود آمریکا معنایی ندارد.

 

بلقیس روشن در برنامه مناظره 28 اسد، آمریکا را مسبب مصیبت در کشور دانست و گفت: آمریکا مصیبت ها را در کشور نگهداشته است تا نشان دهد که با خروج آنان از کشور مخالفان ما را نابود خواهند کرد. افغانستان توسط آمریکا اشغال شده است. در حال حاضر افغانستان استقلال ندارد. اگر استقلال داشت حداقل این تعداد نیرو در ارتش ملی کشته نمی دادیم.

 

بر باور این آگاه سیاسی، استقلال در کشور توسط آمریکا نقض شده است و افزود: آمریکا کشوری است که در هر جای دنیا برای رسیدن به منافع خود کار می کند. سلاح های خود را سر مردم ما آزمایش می کند اما در نهایت کشور را خالی ظرفیت دانست و سلاح های خود را به پاکستان واگذار کرد. قرن 21 هستیم و جهان دهکده است، پس افغانستان هم دهکده چهاردهی است و هر کسی خواست از سر ما عبور کند و ما را بکشد. امیدوارم روزی برسد که مثل 28 اسد مردم ما به پا خیزد. ممکن است عده ای مردم را برای مدتی فریب دهند اما تمام مردم را نمی شود برای همیشه فریب داد.

 

بانو روشن افزود: زمانی که امان الله خان به قدرت رسید ما دارای قانون اساسی شدیم اما امروز سران حکومتی قرارداد و معاهده به فرمان جان کری امضا می کنند تا قانون اساسی تغییر کند. با آمدن امان الله خان دارای ارتش شدیم اما امروز آمریکا و در نهایت 40 کشوری که در کشور حضور دارند تل نمی دهند، معاش نمی دهند و ساحه هوایی افغانستان نیز در اختیار آنان است. زیر بناهای افغانستان نابود شده است. آمریکا پایگاه های خود در کشور آورد چون با روسیه، چین، هند و دیگر کشورها جنگ اقتصادی دارند.

 

وی سکوت سران را خدمتی به کشورهای بیگانه دانست و گفت: این این افراد خادمین بهتری برای بیگانگان هستند و قبله سیاسی آنان آمریکا و دیگر بیگانگان است. من به کشور غریب خود افتخار می کنم و در پیش بیگانگان سر خم نخواهم کرد.