اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز گذشته (دوشنبه ۲۲ ژوئن) دقیقا در روزی که دوره کاری پارلمان فعلی به پایان رسید و در حالی که نمایندگان مردم قرار بود درباره صلاحیت وزیر دفاع جدید تشکیل جلسه دهند، طالبان در یک اقدام کاملا هماهنگ شده خود را تا ورودی مجلس رسانده و یک ساعت و نیم عملیات تبلیغاتی انجام دادند.

 

عده ای گفته اند این اقدام طالبان برای فشار آوردن بر دولت افغانستان بوده و عده ای دیگری این عملیات را فشاری از سوی دولت به نمایندگان مجلس برای دادن رای اعتماد به وزیر دفاع جدید خوانده اند تا وزارت دفاع پس از چندین ماه روی وزیر را به خود ببیند و نمایندگان لمس کنند که ناامنی چقدر بد است.

 

هرچند برخی از کارشناسان مسایل سیاسی بر این باور هستند که در مجموع تمدید دوره کاری پارلمان از سوی رییس جمهور خلاف قانون است و مشروعیت پارلمان را زیر سوال می برد که اگر طی ده ماه گذشته از دولت وحدت ملی، اصلاحات در کمیسیون انتخابات صورت می گرفت، نیازی به تعویق انتخابات پارلمانی نبود.

 

به بیان دیگر به تجربه ای که سران دولت از انتخابات ریاست جمهوری به دست آورده بودند و به چشم خود دیدند که کمیسیون انتخابات توان برگزار یک رقابت شفاف و بدون مشکل را ندارد در اولین گامی باید اصلاح نظام انتخاباتی را انجام می دادند تا با تغییرات اساسی در کمیسیون ها اعتماد مردم را احیاء می کرد و مشکلات کنونی هم بوجود نمی آمد.

 

اما اینها تمامی ظواهر انفجار دیروز پارلمان بود و پشت پرده ی این جریان چیز دیگر است با این توضیح که به گفته ی دست اندرکاران مجلس، مدتی است که نمایندگان پارلمان دست به افشاگری درباره حمایت آمریکا از گروه تروریستی داعش در افغانستان زده اند و صراحتا اعلام کردند که فعالیت داعش یک پروژه آمریکایی است که توسط اشرف غنی در حال اجرا شدن است، به همین دلیل هم باید طالبان این بار به صحنه می آمدند تا وکیلان مجلس نحوه سخن گفتن خود را بدانند.

 

غلام فاروق مجروح، وحیدالله بارکزی، مولوی رحمانی و برخی دیگر از اعضای پارلمان در همین زمینه اظهار داشته بودند که حضور داعش در افغانستان روز بروز تقویت می‌شود و حکومت وحدت ملی هیچ توجهی به این مساله ندارد چرا که داعش پروژه‌ای است که توسط آمریکا در افغانستان راه‌اندازی شده و از طریق حکومت وحدت ملی اجرایی می‌شود.

 

به گفته این نمایندگان داعش برای هر سرباز خود ۸۰۰ دالر حقوق ماهیانه پرداخت می‌کند در حالی که هر سرباز افغانستانی ماهانه ۲۰۰ دالر حقوق دریافت می‌کند.

 

در این که بروز پدیده داعش یک برنامه‌ ی خارجی است هیچ شکی نیست به این دلیل که با توجه به دلسردی مردم افغانستان از گروه‌های بنیادگرای افراطی، داعش بدون حمایت خارجی بستر مناسبی برای پرورش در کشور ما ندارد به ویژه اینکه جنس داعش با طالبان متفاوت است و مردم ما به هیچ وجه نمی توانند رویکرد تکفیری شدید داعش را بپذیرند.

 

لذا اگر جریان داعش در کشور فرا گیر شود، قطعا فتنه و فسادی است که از سوی سران قدرت در افغانستان طرح ریزی خواهد شد همانطور که چندی پیش جناب حامد کرزی به بی بی سی گفت که گروه تروریستی داعش در افغانستان حامی ندارد و درصورتی که فرد یا گروهی پرچم این گروه تروریستی را برافراشت، باید متوجه بود که دست‌های خارجی در کار است.

 

به هر حال آنچه از تجربه سیزده ساله ی حضور آمریکا و جنگش با طالبان در افغانستان بر می آید این است که طالبان مزدوران صددرصدی کاخ سفید هستند و هر عملیاتی که انجام می دهند، یا تبلیغات برای غرب است و یا در راستای تامین اهداف و مقاصد غربیها که نمونه ی بارزش حضور آنها در قلب پایتخت افغانستان که جای سوال دارد با این همه پوسته ی امنیتی چگونه آنها خود را به پارلمان رساندند، آیا این بدون هماهنگی امکان پذیر است؟

موضوع : اخبار