اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بیشتر سرمایه داران آنها کارخانه های سلاح و مهمات دارند، اگر جنگی در دنیا نباشد آنها سلاح های خود را کجا بفروشند. بنابراین علاقمند هستند که این جنگ در افغانستان دوام پیدا کند.

دموکرات ها در آمریکا برسر قدرت هستند، اما عمر قدرت شان برو به پایان است و احتمال دارد در انتخابات بعدی بازنده قدرت در آمریکا باشند.

آنها در تلاش هستند که نیروهای خود را از افغانستان بیرون بکشند اما جمهوری خواهان که طرفداران اشرف غنی هم هستند علاقمند اند که ماموریت شان در افغانستان دوام پیدا کند. امکان هم دارد که درانتخابات بعدی آمریکا، جمهوری خواهان بر سر کار بیایند.

بیشتر کارخانه های سلاح سازی در آمریکا مربوط به جمهوری خواهان است و چنانچه جنگ در نقاط مختلف جهان به کمرنگی گراید، این کارخانه ها با شکست مواجه می شوند.

گفته می شود که بیش از 40 درصد درآمد کارخانه های سلاح سازی صرف شعله ور شدن جنگ در جهان می شود. یکی از این کشورها که مورد علاقه کارخانه داران سالح سازی است، افغانستان است.

 

احمد سعیدی تحلیلگر امور سیاسی، دوام نا امنی و تداوم حضور نظامیان آمریکایی را در افغانستان مرتبط دانسته عقیده دارد که با آمدن امنیت در افغانستان کارخانه داران سلاح سازی آمریکایی ورشکست می شوند: دو علت برای علاقه جمهوری خواهان برای ماندن در افغانستان وجود دارد: اول، تجربه عراق تکرار نشود. دوم، بیشتر سرمایه داران آنها کارخانه های سلاح و مهمات دارند، اگر جنگی در دنیا نباشد آنها سلاح های خود را کجا بفروشند. بنابراین علاقمند هستند که این جنگ در افغانستان دوام پیدا کند. تقاضای ما از باراک اوباما برای ماندن یا نماندن آنها بعد از 2016 اشتباه است. چون بعد از دو سال دیگر، باراک اوباما در قدرت نیست، رییس جمهور و مجلس سنای دیگر و تصمیم دیگری بر سر کار می آید.

 

این آگاه سیاسی ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ماموریت موفقی در افغانستان داشته و کارشان به پایان رسیده است را رد کرده و عنوان کرد: ماموریتی که آمریکایی ها در افغانستان انجام دادند مسوولانه و با موفقیت نبود. جنگ در افغانستان جنگی تروریستی و منطقه ای و فرامنطقه ای است. افغانستان صفحه شطرنجی شده است که هر کس کوشش می کند حریف خود را در این خاک کیش و مات کند. از نگاه حدود حربه افغانستان کوچک است اما بازی های بزرگی با این حدود کوچک حربه در دوام است. باور کردن این بازی های بزرگ کار آسانی نیست، آنهم با وجود بازیگران بزرگی که در منطقه و فرامنطقه دارد. آمریکایی ها هم در اینجا فقط منافع خودرا دنبال کردند و پروژه وماموریتی موفق نداشتند.

 

وی اهداف امضای قرار داد امنیتی از جانب آمریکا را اینچنین بیان کرد: هدف آمریکا این نبوده که با امضای این قرارداد صلح و امنیت در افغانستان حاکم شود هدف آمریکا این بوده است که توسط امضای خود افغانها حضور خود را قانونمند بسازد اما ما چرا برای امضای این قرار داد عجله نمودیم؟ چون ما به پول آمریکایی ها برای نیروهای مسلح خود نیازمند بودیم. در هیچ جای این قرارداد حرفی از تامین امنیت و صلح به میان نیامده است. در این قرارداد آمده است که اگر در افغانستان معضلی پیدا شود ما آن را بررسی می کنیم، سیاستمداران ما هم بدون هیچ چون و چرایی آن را تصویب کردند.