اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمریکا تصمیم گرفته است که خروج نیروهایش را از افغانستان به تدریج انجام دهد و به یکباره افغانستان را ترک نکند. چقدر این موضوع می تواند به ورود نیروهای داعش در کشور مربوط باشد؟ در این میان صلح با طالبان به نفع کشور است یا خیر؟

 

مهندس توریالی غیاثی تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه ای رسانه ای گفت: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیاز به تجدید نظر دارد چرا که اگر تجربه عراق را در نظر بگیریم، آمریکا، ناتو و متحدینش همه نیروهایشان را از عراق بیرون ساختند. پس از آن داعش در آن کشور وارد شد و ناتو با هزینه سنگین تری به عراق برای مبارزه با داعش برگشت. پس بهتر است که آنها برای خروج خود برنامه ریزی کنند. تا از هزینه های بعدی جلوگیری شود. در صورت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان محتمل به نظر می رسد که تجربه عراق تکرار شود.

 

وی در خصوص چگونگی تصمیم گیری اوباما برای خروج یا عدم خروج نیروهایش از افغانستان عنوان کرد: در آمریکا سازمانهای چند گانه ای وجود دارد که اوضاع منطقه ای که منافع آمریکا در آن در خطر است یا بر اساس منافع خودش در آنجا حضور پیدا کرده، این سازمان های چندگانه شروع به بررسی می کنند، خطرها را می سنجند و گزارشات و نظرها را ارایه می کنند و در آن راستا منافع آمریکا را دنبال می کنند. در مجموع می سنجند که چه اقدامی باید صورت بگیرد که در چارچوب منافع آمریکا قابل تعریف باشد. اوبا ما هم دنبال فرصتی است تا این گزارش ها داده شود تا تصمیم بگیرد.

 

غیاثی در ارتباط با ضررهای حضور نیروهای آمریکایی در کشور گفت: گاهی این تصمیم ها درست از آب در نمی آیند. دلیل این مدعا تجربه عراق و شکست آمریکا در مبارزه با تروریزم است. گرچه آنها خود ادعا دارند که در این مورد موفق شده اند و رهبر القاعده را دستگیر و کشته اند. هدف آنها همین بوده و به آن رسیدند. دیگر برایشان مهم نیست که چه بر سر ملت هایی که در آنجا حضور دارند می آید. مردم آن سرزمین با انجام این پروژه ها چه محنت هایی می کشند. هیچ کدام از اینها برایشان اهمیتی ندارد. آنها منفعت خود را برده اند. به خاطر هم پیمانی با آمریکا و به وجود آمدن این تفکر که دولت افغانستان دست نشانده آمریکا است، دشمنی هایی از جانب کشورهای دیگر و دشمنان آمریکا برای ما به وجود می آید که ضرر آن را ملت مظلوم افغانستان می بیند.

 

این تحلیلگر سیاسی شکل حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را این گونه پیشنهاد می کند: ادامه حضور آمریکایی ها بدین معنا نیست که آنها در چند پایگاه در افغانستان حضور داشته باشند و به فکر اینکه چطور به صورت درست و دقیق و علمی اردوی افغانستان را بسازند نباشند و برای تجهیز و تسلیح و آموزش و پرورش نیروهای مسلح افغانستان کاری نکنند. ما حضور آمریکایی را به خاطر تقویت نیروهایمان می خواهیم. آمریکایی ها می توانند بعد از خروج نیروهایشان به صورت حمایتی حضور داشته باشند. حضور دوام دار و دایمی آنها برای افغانستان مفید نمی باشد.

 

وی صلح با طالبان را پروسه ای طولانی و پیچیده دانسته و افزود: فشار نظامی قوی بر روی طالبان نیامده است که آنها هیچ راه چاره ای را ندیده باشند که به این نتیجه برسند و بگویند: ما از راه تروریستی و نظامی نمی توانیم به اهداف خود برسیم مگر اینکه راه صلح را پیش بگیریم و در دولت شریک شویم و مبارزات سیاسی خود را آغاز کنیم. چنین چیزی وجود ندارد. مگر اینکه در سیاست پاکستان که حامی اصلی طالبان است تغییری به وجود آمده باشد. آن هم به خاطر این است که جریانی به نام داعش در منطقه به وجود آمده است که بعد از آن امکان دارد که منطقه دیگر در اختیار پاکستان نباشد.

 

غیاثی در پایان گفت: تا وقتی ما به دولتی قوی و قدرتمند نرسیده باشیم و دشمنان و مخالفان خود را میخکوب و سرکوب نکنیم که دیگر قدرت تحرک نداشته باشند وبه این نتیجه برسند که راهی جز مذاکره و صلح ندارند و مذاکرات صلح با طالبان بی فایده است . این پروسه پروسه ای طولانی است همانطور که در سیزده سال گذشته کرزی برای پروسه تلاش کرد اما بی نتیجه ماند. تنها تفاوت دوره قبل با این دوره این است که در این دره پاکستان فعال شده و کشور چین هم در این موضوع دخیل شده است. امیدوار هستم به نتیجه ای مطلوب در ایم مورد برسیم که برای آینده کشور مفید باشد.

موضوع : اخبار