اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مقامها و مردم محلی ولایت فاریاب مانند چندین ولایت دیگر از حضور شبه نظامیانی تحت عنوان داعش با پرچم های سیاه در برخی از نقاط مرزی افغانستان – ترکمنستان خبر داده اند که ظاهرا با تایید مسوولین امنیتی این ولایت نیز همراه بوده است.

 

ظاهرا در بین این داعشی ها که با پرچم های مخصوص، خود را از طالبان متمایز جلوه می دهند، مزدوران خارجی و اتباع آسیای مرکزی هم دیده می شوند یعنی همان چند ملیتی بودن داعش در عراق و سوریه در افغانستان هم حفظ شده است با انبوهی از مهمات و تسلیحاتی مدرن که در خور توجه است که چرا ارتش و پولیس ملی ما تجهیزات ندارد اما این گروهک نوپا این همه تسلیحات و تجهیزات دارد؟ آیا با غیر کمکها خارجی ها و سازمان استخبارات پاکستان چنین امری ممکن است؟

 

دولتی ها تاکنون هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده اند و فقط اظهار داشتند که درباره حضور داعش در افغانستان بزرگنمایی شده است. در حالیکه تنها در همین مرز افغانستان و ترکمنستان طی ماه اخیر چندین بار درگیری بین نیروهای امنیتی دو کشور و چنین شبه نظامیانی رخ داده است ولی هنوز نتوانسته آنان را از منطقه بیرون کنند.

 

اما این نیروهای شبه نظامی که منزل و ماوایشان در عراق و سوریه بود چگونه به یکباره از سر جنوب و شمال شرق افغانستان در آوردند؟! جواب واضح است همانگونه که شبه نظامیان طالبان به این گستردگی در اقصا نقاط کشور منتشر شدند. اگر به یاد داشته باشید در مطالب متعددی به این بحث پرداخته ایم که کاخ سفید بعد از زد و بند با مقامات پاکستان، برای حل مشکل حضور شبه نظامیان در مناطق مرزی و وزیرستان شمالی، هواپیماهای بدون سرنشین خود را به مناطق مرزی افغانستان و پاکستان گسیل داشت تا این هواپیماها با بمباران کردن مناطق مذکور، شبه نظامیان و مخالفان اسلام آباد را متفرق سازند.

 

مهمترین دلیل سکوت دولت پاکستان هم در برابر کشتار مردم بی دفاع توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا همین مطلب بیان شد زیرا با ناامن شدن این منطقه، شورشیان جابجا می شوند و دیگر تهدیدی برای پاکستان به حساب نمی آمدند. اما این شورشیان پس از حملات هوایی آمریکا که به درخواست پاکستان صورت گرفته، به کجا آواره شدند؟ جواب کاملا مشخص است: افغانستان.

 

افغانستان بهترین مکان برای پاکستانیهای پشتون زبانی است که به راحتی می توانند خود را یک شهروند افغانستانی معرفی کنند. اگر نگاهی به وضعیت قومی در کشور بیندازیم به راحتی متوجه می گردیم که در مناطق مرکز، غرب و شمال افغانستان که قبلا یک پشتون هم نبود، اکنون صدها خانوار پشتون آن هم از نوع پاکستانی آن ساکن هستند. ( که با توزیع تذکره های الکترونیکی این پاکستانیها نیز به جمعیت افغانستان اضافه خواهند شد!)

 

البته به گفته کارشناسان مسایل سیاسی این پراکندگی پشتون های پاکستانی در خاک افغانستان، از اهداف اصلی آمریکا در استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بوده است. آمریکاییها توانسته اند با این حربه، اولا مناطق مرزی را تحت کنترل داشته باشند، ثانیا با ارسال پشتون ها به داخل کشور ما دیگر مناطق را زیر نظر بگیرند تا در آینده ها این افراد را به گروه تازه تاسیس داعش برسانند.

 

اکنون این پشتونهای پاکستانی با هدایت نظامی هواپیماهای بدون سرنشین به ولایاتی منتقل شده اند که قبلا با والی آنها در این رابطه گفتگو شده بود. این پشتونهای جنگ زده در این ولایات مستقر گردیدند تا در صورت نیاز بتوانند به عنوان نیروی نفوذی، بر علیه دولت مرکزی افغانستان شورش کنند یا امروز به داعشی بپیوندند که بهانه ی جدید آمریکا برای حضور نظامی در کشور ما است.

 

شاید اکنون برای همگان اثبات شده است که اگر نیروهای خارجی در افغانستان آب هم می خورند با یک هدف و برنامه خاص می باشد که در آینده ها بتوانند از آن استفاده کنند و بهترین دلیل برای این همه تجاوز و جاسوسی وجود القاعده و طالبان و اکنون هم داعش در خاک افغانستان است که تاکنون هیچگاه اثبات نشده، بلکه سران این گروه ها در کاخ های اسلام آباد در حال گشت و گذار هستند.

 

البته هیچ توقعی هم از اشرف غنی و عبدالله نیست که بخواهند درباره این چنین موضوع مهمی سخنی به میان بیاورند چرا که آنها همان اولین روز کاری خود، به آمریکا نشان دادند که درباره هر عمل قانونی و غیرقانونی کاخ سفید در افغانستان هیچ سخن و هیچ اقدامی انجام نمی دهند!

 

 

موضوع : اخبار