اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته داو لوین، دولت امریکا در بازه زمانی بین سال های ۱۹۴۶ تاکنون در ۸۱ انتخابات در ۴۷ کشور دنیا دخالت کرده است.

رسانه های امریکا از مدت ها پیش در حال راپور و بررسی زوایای مختلف دخالت روسیه در انتخابات این کشور هستند اما پرسشی که در این میان کمتر پرسیده می شود این است که آیا امریکا در هیچ انتخاباتی در دنیا دخالت نمی کند؟ آیا امریکا برای اعمال نفوذ در دستگاه های حاکمیتی دیگر کشورها و در نتیجه حاکم شدن دولت های هوادار واشینگتن در این کشورها اقدام به دخالت نکرده است؟ و اگر دخالت کرده چه موفقیت هایی به دست آورده است؟

داو لوین، کارشناس نهاد سیاست و راهبرد در پوهنتون کارنگی ملون در گفتگو با سی ان ان با بیان اینکه موضوع دخالت امریکا را در انتخابات دیگر کشورها از دیدگاه علوم اجتماعی بررسی کرده است گفت: تحقیقاتم در این زمینه مدت ها پیش از آنکه خبرساز شود، آغاز شده بود.

لوین با بیان این که موضوع دخالت قدرت های کلان را در انتخابات دیگر کشورها مورد مطالعه و کنکاش قرار داده است، افزود: امریکا در بازه زمانی 1946 تاکنون در 81 انتخابات در 47 کشور دنیا دخالت کرده است.

وی برای نمونه به دخالت امریکا در انتخابات ایتالیا در سال 1948 اشاره کرد و گفت: امریکا نگران بود حزب کمونیست در انتخابات برنده شود و لذا هر آنچه در توان داشت به کار گرفت تا از برنده شدن این حزب جلوگیری کند. واشینگتن به دولت وقت ایتالیا قول داد کمک هایش را به این کشور افزایش دهد و در مقابل تهدید کرد اگر حزب کمونیست برنده شود کمک هایش را قطع خواهد کرد. دولت وقت امریکا همچنین وعده داد هزینه ی تبلیغات انتخاباتی حزب دموکرات عیسوی ایتالیا را تامین خواهد کرد و موضوع های تبلیغاتی در اختیار آنان قرار خواهد داد.

به گفته لوین، کشورهایی که امریکا در انتخابات آنان دخالت کرده است عبارتند از: چیلی، سومالیا، آرجنتاین، ایتالیا، اسراییل، جاپان، جرمنی غربی، فیلیپین، برازیل، اندونزیا، لائوس، ایسلند، سریلانکا، لبنان، یونان، گوآتمالا، مالزیا، نیپال، سن مارینو، پرو، بولیوی، کستاریکا، جمهوری دومینیکن، گیانا، تایلند، مالت، اوروگوئه، ایران ، پاناما، انگلیس، بلغاریا، چکسلواکی، هائیتی، نیکاراگوئه، رومانیا، آلبانیا، یوگسلاوی، صربیا و مونته نگرو، کامبوج، اوکراین، روسیه، اسلواکیا، ویتنام جنوبی، جامائیکا، السالوادر، ماریتوس و گرانادا.

لوین گفت: بر اساس نتایجی که در بررسی هایش بدست آورده، امریکا از هر حزبی که در کشورهای یاد شده پشتیبانی کرد، سهم آن حزب در انتخابات به طور میانگین سه فیصد آراء بیشتر بوده است اما این رقم در برخی کشورها بسیار پائین تر و در برخی هم بالاتر رفته است.

وی گفت: واشینگتن در برخی موارد از نامزدهایی پشتیبانی کرد که هوادار دموکراسی بوده اند و در برخی موارد نیز از نامزدهای اقتدارگرا پشتیبانی کرده است. دخالت امریکا در انتخابات سایر کشورها بسته به شرایط موجود در هر کشور تفاوت داشته است. برای نمونه در جریان جنگ سرد، امریکا بیشتر از رهبران اقتدارگرا در برابر کمونیست ها پشتیبانی می کرده است.

لوین افزود: دوسوم از موارد دخالت امریکا در انتخابات دیگر کشورها پنهانی بوده و یک سوم از این موارد هم آشکارا اتفاق افتاده است. در مواردی که دخالت ها آشکارا اتفاق افتاده، کارآمدی بیشتری هم در مقایسه با دخالت های پنهانی داشته است.