اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با این همه مهم این است که این آمارها در نهایت به برنامه ریزی و ارایه راه حلهای کوتاه مدت و دراز مدت از سوی حکومت بینجامد و به نیازمندی های میلیون ها انسان در آینده پاسخ داده شود. اگر آمار به بهبود وضعیت مدیریتی منجر نشود، سودی برای مردم افغانستان دربر نخواهد داشت.

 

افغانستان یکی از کشورهای فقیر و عقب مانده دنیا است. افغانستان در طول تاریخ خود حتا یک حکومت دلسوز، آزادی خواه و توسعه طلب را تجربه نکرده است. وقتی میان حکومت ها از برخی به نیکی یاد می شود به معنای آن نیست که آن حکومت واقعا خوب کار کرده است؛ بلکه این داوری ها بیشتر بر مبنای مقایسه میان حکومت های افغانستان صورت می گیرد که بعضی از آنها نسبت به حکومت های قبلی و بعدی شان خوبتر بوده اند. افغانستان کشوری دارای ذخایر بی شمار زیر زمینی است که ارزش آنها به بیشتر از سه تریلیون دالر می رسد. حکومت افغانستان هنوز سروی دقیقی از داشته های روی زمینی و زیر زمینی اش ندارد و آنچه را به عنوان آمار ثبت و اعلام می کند، اغلب متکی بر گزارش سازمان ملل متحد، سازمان ها و کشورهای خارجی دیگر می باشد.

 

کارهای تحقیقاتی و از جمله آمار و ارقام هنوز در افغانستان جایگاهش را پیدا نکرده است. سیاست ها و پلان گزاری ها یا متکی بر گزارش های خارجی است و یا بر حدس و گمان مقامات و دست اندرکاران اداره مربوطه استوار می باشد. به همین خاطر بسیاری از مسایل حساس و مهم کشوری به دلیل نبود آمار و ارقام درست از نظر عموم پنهان می مانند و بسیاری از سؤ استفاده ها و خیانت ها در فضای ابهام آلود و ناشفاف به راحتی توجیه می شود. این بار نیز این سازمان ملل متحد است که باید آمار افراد نیازمند در افغانستان را اعلام کند. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود اعلام کرده است که ۷٫۴ میلیون نفر در افغانستان در رویداد های مختلف طبیعی و جنگ صدمه دیده اند و به کمک های فوری بشردوستانه نیاز دارند. براساس این گزارش در یک سال گذشته هزاران انسان به دلیل ادامه جنگ و فقر در افغانستان قربانی شده و یا محلات اصلی زندگی شان را ترک کرده اند. حوادث طبیعی نیز خسارات زیادی به افغانها رسانده است. این آمار خاطر نشان کرده است که در افغانستان دو ملیون نفر به امراض ساری و غیر ساری مبتلا هستند.

پیشنهاد بعدی:  ادامه مذاکرات 1+5 با مسوولیت کابل در تهران!؟

 

این آمار و آمارهای شبیه این که از سوی حکومت افغانستان و سازمان های معتبر بین المللی در موارد مختلف منتشر می شود، واقعا تکاندهنده است. از میان بیست ملیون نفر وقتی هشت ملیون آن به کمک های فوری واضطراری نیاز داشته باشند و دو میلیون آن از بیماری رنج ببرند، دیگر نمی توان در این کشور به راحتی و آرامی زندگی کرد. جنگ و ناامنی، فقر وبیکاری، حوادث گوناگون طبیعی، فقدان امکانات اولیه صحی و نبود درمانگاه ها و شفاخانه های مجهزی که بتوانند بیماران مختلف را در داخل کشور درمان کنند، از مشکلات اصلی برای مردم به حساب می آیند. جنگ علاوه بر این که آسایش و آرامش فیزیکی و روانی تمام شهروندان را سلب کرده است، بر زندگی میلیون ها انسان این سرزمین تأثیر مستقیم برجا گذاشته است. آمار کشته ها، زخمی ها، معلولیت ها، مهاجرت ها و چور و چپاول ها که به صورت روزمره درکشور اتفاق می افتد، نشانه این است که سالانه چندین ملیون انسان این سرزمین به گونه ای قربانی این گونه خشونت ها و جنگ ها در افغانستان می گردند.

 

با تاراج میلیاردها دالر کمک های جامعه جهانی، اکنون افغانستان از نظر اقتصادی به وضعیت چهارده سال قبل نزدیک شده است. ناامنی، قوانین کهنه و پیچیده اداری، بروکراسی، فساد و فقدان میکانیزم نظارت و کنترل بر کارکرد ادارات، سبب فرار سرمایه از کشور گردیده و روند سرمایه گذاری در کشور را مختل ساخته است. عدم بازسازی زیربناهای اقتصادی و توجه به مسایل روزمره و امورات مصرفی، زمینه های اشتغال و کاریابی را محدود ساخته و برجمعیت بیکاران افزوده است.

پیشنهاد بعدی:  ارایه ی آمار اشتباه از مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان

با این همه مهم این است که این آمارها در نهایت به برنامه ریزی و ارایه راه حلهای کوتاه مدت و دراز مدت از سوی حکومت بینجامد و به نیازمندی های میلیون ها انسان در آینده پاسخ داده شود. اگر آمار به بهبود وضعیت مدیریتی منجر نشود، سودی برای مردم افغانستان دربر نخواهد داشت.

موضوع : اخبار