اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سید «عبدالله الموسوی»، فعال سیاسی بحرین اظهار داست: در روزهای اخیر خبرهایی از افزایش موارد اعطای تابعیت بحرینی به ملیت‌های عربی و غیرعربی گزارش شده است.

 

وی افزود: این قضیه در مراجعه گسترده اتباع خارجی طی روزهای اخیر به وزارت‌خانه‌های کشور و خارجه بحرین و پس از آن اداره مهاجرت و گذرنامه مشهود بوده است.

 

فعال بحرینی با اشاره به اینکه جریان معارض بحرین نگران گسترش موج اعطای تابعیت بحرینی به خارجی‌ها است، گفت: رژیم آل خلیفه چاره‌ای جز این کار ندیده است، بخصوص پس از حوادث اخیر بحرین که در آن مخالفان و اشتراک کنندگان در اعتراضات به اشتباه به پیاده کردن طرح و برنامه خارجی‌ها متهم شدند.

 

الموسوی گفت: تغییر بافت سیاسی بحرین بر اساس گرایش‌های مذهبی در جامعه‌ای که کمی بیش از نیم ملیون نفر جمعیت دارد، کار ممکنی است بخصوص که در بحرین برخی مشاغل به شیعیان داده نمی‌شود.

 

فعال بحرینی تصریح کرد: در شرایطی که می‌بینیم رژیم آل خلیفه از تامین نیازهای صحّی، مسکن، شغل و غیره برای شهروندان خود کوتاهی می‌کند، اعطای تابعیت به خارجی‌ها روند پاسخگویی قوه مجریه این کشور به نیازهای مردم را پیچیده می‌کند.

 

وی افزود: شمار زیادی هستند که در بحرین متولد شده و در آنجا کلان شده و در چرخه تولید این کشور سهیم بوده‌اند، اما از چند دهه قبل همچنان منتظر دریافت تابعیت بحرینی هستند، در حالی که رژیم آل خلیفه همچنان به دیگران در حالی که شروط اعطای تابعیت را هم ندارند تابعیت می‌دهد.

 

فعال بحرینی گفت: رژیم آل خلیفه تا به امروز دلایل واقعی اعطای گسترده تابعیت به خارجی‌ها را فاش نکرده اما همه ناظران داخلی و بین المللی از این حقیقت باخبرند و همه طیف های مختلف ملت بحرین با این اقدام رژیم مخالفند.

 

اعطای گسترده تابعیت به بیگانگان در بحرین و کمک به آن‌ها در حالی است که رژیم آل خلیفه همواره مخالفان و فعالان این کشور را با لغو تابعیت تهدید می‌کند و تاکنون تابعیت ده‌ها بحرینی را لغو کرده است.

 

گروه‌ها و جریان‌های بحرینی بارها به اقدامات رژیم آل خلیفه در زمینه اعطای تابعیت سیاسی به بیگانگان خاصتاً اتباع پاکستان و هند اعتراض کرده‎اند و این اقدامات را برنامه‌ای با هدف ایجاد تغییر در بافت جمعیتی بحرین خوانده‌اند.