اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

غوث الدین بختیار، حکومت های موازی را عامل ناامنی ها در بغلان می داند.

فعال جامعه مدنی در برنامه «همگام» گفت: بدون شک بغلان یکی از ولایت های ناامن در افغاستان به شمار می آید که در طول چهارده سال ناامنی و بدامنی و بی عدالتی را دیده و آنچه را که ما می بینیم بدتر از آن در این ولایت جریان دارد. بدون تردید گروه داعشی را که برخی ها وجود آن را انکار می کنند درحالی که در تعدادی از ولسوالی های بغلان نفوذ کرده اند و نفوذ دارند وتقریبا حدود یک سال می شود که در ولسوالی تالو برفک ولایت بغلان خانه کرده اند.

 

وی افزود: در سال گذشته این گروه یک مانور بسیار منظم اجرا کردند. بنابراین همان سرکرده شان هم توسط یکی از بزرگان قومی به قتل رسید اما متاسفانه هیچ سرو صدا یا گوش شنوایی وجود نداشت که از این حمایت و پیروی می شد سرانجام در طی دو ماه نگذشته بود که همان آدم توسط حامیان داعش به قتل رسید و امروز هم در کابل فراری است.

 

بختیار، در خصوص نفوذ داعش در بغلان گفت: متاسفانه در طول چهارده سالی که از نظام جدید می گذرد، در ولسوالی تالو برفک بغلان تا هنوز ما یک نظام در آنجا نداریم که برای مردم پاسخگو باشد یا اینکه برای حمایت مردم بوده باشد. این داعشی هم که هم اکنون در بغلان وجود دارد در ابتدا طالب بوده اند زمانیکه وضعیت طالبان تضعیف شد واختلاف میان رهبران آنها بوجود آمد، تعدادی ازآنها داعش شدند و به بیعت با داعش درآمدند و فعلا هم تا نود و نه درصد آنها نفوذ سیاسی ونظامی دارند و فعلا هم قوماندان ولایت بغلان در ولسوالی تالو برفک حضور دارند و نیروهایی تا دندان مسلح در آنجا حضور دارند.

 

این فعال سیاسی، در خصوص عملیات نیروهای امنیتی بیان داشت: از نیروهای امنیتی افغانستان سپاس گذار هستیم که افغان واقعی هستند وبرای نجات کشورشان مبارزه می کنند و برای مردم افغانستان کار می کنند اما به خاطر عملیاتی که یادآوری شد، انجام می شود متاسفانه باید گفت عملیات ها مقطعی می باشند ما بر عملیات هایشان زیاد باورمند نمی باشیم چرا که کلا سیاسی می باشند و آنچه که مقطعی و سیاسی باشد نه برای منافع مردم است و نه برای کامیابی آنها.

 

بختیار، حکومت های موازی در بغلان را عامل ناامنی های آنجا می داند و می گوید: هنوز مرکز بغلان ودر نزدیکی مقام های ذی صلاح بغلان هنوز شهر را در اختیار ندارند شهر هنوز از ناحیه پنج و شش در اختیار طالبان است ما اگر بحث از ولسوالی ها کنیم هنوز هم به اصطلاح دور از انصاف می باشد فعلا در بغلان حکومت های موازی وجود دارد و همچنان درتشکیل حکومت های موازی در حرکت هستند.

 

وی افزود: دلایل سیاسی فوق العاده ای وجود دارد که از سردمداران حکومت که در راس قدرت هستند قانون رانقض کرده اند ما در هیچ جایی ازقانون اساسی افغانستان قانونی ندیده ایم و پیدا نکرده ایم که یک نیروی نظامی و نیرویی که کاملا مخالف حکومت و تمام قوانین این مملکت بوده باشد به آنها سهم داده شود و حکومت موازی ایجاد شود.

 

بختیار گفت: متاسفانه ما در بغلان بزرگانی را داشتیم که طالبان و داعش آنها را ازسرزمین خودشان فراری داده و آنها فعلا در بامیان مهاجر هستند آنها بزرگانی بودند که داعشی ها آنها را از بین بردند اما هیچ بازرسی از این وضعیت صورت نگرفت تا بر اثر آن اقداماتی انجام گیرد و این گروه ها از منطقه دور شود.

 

وی در اخیر گفت: فعلا وضعیت عام مردم در یک وحشت بسیار جدی روان است. مردم در ترور هستند. چه از طرف داعشی ها و چه از طرف طالبان ما عملیاتی را در آنجا نمی بینیم نیروی نظامی که در بغلان فعلا حضور دارند فعلا در مذاکره با طالبان هستند هنوز از طالبان تقاضا کرده اند که به آنها راه دهند که به آنها راه دهند که قربانی ها را بررسی کنند. وضعیت بغلان تا این حد آشوب است و حکومت داران ما هم تابحال همیشه ما را دلخوش می کرده اند. در حالیکه هیچ عملیات واقعی وجود نداشته است.