اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کوچی ها، پنجابی ها و پشتون های پاکستانی که از مرزهای سست و بدون نظارت کشورمان وارد افغانستان می شوند در درجه اول به دنبال سرپناه و چراگاه رمه هایشان برمی آیند و باز قصه ی پر غصه ی هزاره ها آغاز می شود.

گروگانگیری های هرازچند گاه هزاره ها سریال ناتمام و ادامه داری است که هر دم به بهانه های مختلف تکرار و بازپخش می شود و گویی بینندگان نیز به تماشاچی بودن و نظاره کردن صرف خو گرفته اند.

ابتدای این سریال آبکی اینگونه آغاز شد که طالبان مدعی شدند گوسفندانشان به یغما برده شده است و به تلافی، هزاره ها را گروگان می گیرند تا رمه هایشان به طویله و چراگاه بازگردند! اما دیگر اختطاف ها و آدم ربایی ها و نسل کشی ها از قوم هزاره چه توجیهی دارد؟

برای کوچی ها و طالبان چندین و چند رمه ی گاو و گوسفند و بز و الاغ هست که هر بار به بهانه ی غارت یکی از آنها به جان هزاره ها بیفتند؟ سرنوشت گروگانگیران هم که بنابرعادت ارگ، به دست فراموشی سپرده می شود.

گذشته از تمام اجحاف ها و ظلم های نهان و آشکاری که در حق برادران هزاره و این قوم اهل تشیع از سوی حکومت و مخالفان مسلح رفته است؛ چشم پوشی از خطرات زمستانه و موارد مشابه پیش رو، خود گناه دیگری است.

به بیان ساده تر و صریح تر، کوچی ها، پنجابی ها و پشتون های پاکستانی که از مرزهای سست و بدون نظارت کشورمان وارد افغانستان می شوند در درجه اول به دنبال سرپناه و چراگاه رمه هایشان برمی آیند و باز قصه ی پر غصه ی هزاره ها آغاز می شود.

ییلاق و قشقلاق کوچی ها در اول تابستان و اول زمستان که مصادف با حمله بر خانه ها و زمین ها و گله های گوسفند و گاو هزاره ها در مناطق خوش آب و هوا است با ورود پنجابی ها شدت و حدت بیشتری به خود می گیرد و زمستان جاری فقط خدا به داد این قوم مظلوم برسد.

از آنجا که این روند تکراری و کلیشه ای بوده است و نه تنها صدای مردم به جایی نرسیده که رهبران هزاره نیز کاری از پیش نبرده اند؛ پیشاپیش در سوگ هزاره ها می نشینیم و به انتظار می مانیم تا اخبار قتل و غارت و تجاوز در مناطق مرکزی از جمله بامیان دایکندی غزنی و دیگر هزاره جات زیر سایه ی نشست های مجلس و خطابه های ارگ قرار بگیرد.

موضوع : اخبار