اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سردبیر روزنامه رأی الیوم: مجموعه تحولات میدانی و سیاسی سوریه موجب شد دولت بشار اسد و متحدانش به دست برتر تبدیل شوند…

به نقل از روزنامه رأی الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه نوشت: مجموعه تحولات میدانی و سیاسی سوریه موجب شد دولت بشار اسد و متحدانش به دست برتر تبدیل شوند و در این میان همزمان با آغاز شمارش معکوس جنگ در این کشور مخالفان سوری چاره‌ای جز تجدید نظر در دیدگاههای خود ندارند.

وی در عین حال تأکید کرد هرچند جنگ سوریه به پایان خود نزدیک می‌شود اما خطراتی نیز وجود دارد که مهم‌ترین آن نبود یک راه‌حل سیاسی برای مرحله بعد از جنگ است.

به هر حال صحنه تحولات سوریه در شرایط کنونی دو نکته اصلی و قابل تأمل دارد که اگر در صدد ارزیابی تحولات آینده این کشور و تأثیر آن بر امنیت و ثبات آن هستیم، باید در مورد این دو نکته دقت کنیم.

الرقه و دیرالزور صحنه شکست قریب‌الوقوع داعش

این دو نکته اصلی تحولات سوریه عبارتند از:

اول: اظهارات چند روز پیش استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در سوریه در گفت‌وگو با شبکه بی.بی.سی. و تأکید بر اینکه داعش در الرقه و دیرالزور تا چند هفته دیگر شکست را تجربه خواهد کرد و این به‌معنی پایان جنگ سوریه است اما مرحله پس از پایان جنگ هنوز پرخطر است زیرا راه‌حل سیاسی برای این مرحله ارایه نشده است.

دوم: بیانیه روز شنبه حزب‌الله که در آن حمله امریکا به بس‌های حامل عناصر داعش و خانواده‌هایشان را اقدامی منافقانه و حاکی از معیارهای دوگانه امریکا برشمرد.

تأکید حزب‌الله بر پابندی به توافق قلمون

این بیانیه علاوه بر اینکه نشان داد اظهارات امریکا مبنی بر مبارزه با تروریزم دروغ امریکایی است بیانگر موضع منطقی و عقلانی حزب‌الله است زیرا این حزب در آن تأکید کرد کنار مسئولان سوری به توافق قلمون پابند است.

حزب‌الله همچنین در بیانیه خود یادآور شد که امریکا پیش از این به بیش از یک‌هزار داعشی اجازه داد از تلعفر به مناطق کُردنشین در شمال منتقل شوند.

شمارش معکوس پایان جنگ در سوریه

در این میان باید اظهارات دی‌میستورا را کاملاً جدی گرفت زیرا او بهتر از هرشخص دیگری از روند سوریه و جزییات آن اطلاع دارد و تأکید او بر نزدیک شدن روزهای پایانی جنگ در سوریه جای هیچ بحث و تردیدی ندارد زیرا فقط سه منطقه شامل دیرالزور، رقه و ادلب در سوریه باقی مانده است که در کنترول ارتش سوریه قرار ندارد.

این در حالی است که نیروهای ارتش سوریه در حال پیشروی به‌سمت دیرالزور هستند و نیروهای دموکراتیک که اغلب کُرد بوده و تحت پشتیبانی امریکا قرار دارند وارد رقه شده‌اند و در مورد ادلب نیز گفت‌وگوهایی در مورد چگونگی تسلط بر آن و جلوگیری از وقوع کشتار در آنجا در جریان است.

راه‌حل سیاسی ضامن ثبات سوریه

با این توضیحات راه‌حل سیاسی که دی‌میستورا از نبود آن برای حل‌وفصل بحران سوریه خبر داده است، عامل اساسی ثبات و اسقرار این کشور خواهد بود و تشکیل دولت فراگیر در سوریه و برگزاری انتخابات سراسری را به‌دنبال خواهد داشت به‌گونه‌ای که دوسیه جنگ بسته شود.

وی یادآور شد که به حاشیه راندن بخش بزرگی از مردم عراق موجب شد القاعده پس از شکست در سال 2008 و 2009 با قدرت بیشتری به عراق بازگردد واین وضعیت ممکن است در سوریه و نیز عراق بار دیگر تکرار شود.

اختلاف و شکاف بین مخالفان سوری

در این میان مسئولان سوری در فواصل زمانی مختلف از آماده گی برای اصلاحات سیاسی فراگیر در کشور و گفت‌وگو در خصوص راه‌حل سیاسی سخن می‌گویند اما تأکید دارند شریکی که طرف مقابل آنان باشد وجود ندارد و اگر حضور داشته باشد نیز دچار دسته‌بندی شده است که شاهد آن نیز ناکامی تمام تلاش‌ها برای یکپارچه کردن مخالفان سوری از جمله هیئت عالی و هیئت هماهنگی مخالفان است.

در همین ارتباط می‌توان یادآور شد، ریاض حجاب هماهنگ‌کننده هیئت عالی گفت‌وگوهای مخالفان به‌تنهایی در واشینگتن اظهاراتی دارد که بیانگر مواضع تند و افراطی او است از جمله اینکه تأکید دارد هیچ گونه نقش بشار اسد در دوره انتقالی را نمی‌پذیرد.

این موضع با اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه هیئت مخالفان سوری باید بقای بشار اسد را پذیرفته و دیدگاه‌های جدیدی را ارایه کند، در تعارض است.

مخالفان سوری باید در افکار خود تجدیدنظر کنند

معلوم نیست آیا مریضی ریاض حجاب که موجب شد ریاض را به‌مقصد واشینگتن ترک کند، یک مریضی واقعی است یا خیر اما آنچه تردیدی در آن نیست اینکه مخالفان سوریه برای تعامل با تحولات و تغییرات میدانی این کشور و شمارش معکوس برای پایان جنگ، نیازمند افکار جدیدی هستند.

در این میان دو فرصت برای نمود یافتن این دیدگاه‌ها وجود دارد؛

اول: نشست آستانه که نیمه ماه جاری عیسوی برگزار خواهد شد و در آن هیئتی از گروههای مخالف سوریه و نیز هیئت رسمی دولت این کشور حضور خواهند داشت.

دوم: نشست ژنیف که احتمالاً نیمه ماه آکتُبر آینده برگزار شود.

آنچه مخالفان نظامی و سیاسی سوریه باید بپذیرند همان‌طور که نماینده سازمان ملل به آن اشاره داشت، این است که دولت سوریه و متحدانش در دو سطح میدانی و سیاسی به دست برتر تبدیل شده‌اند و به‌دلیل تغییر موازنه قدرت آنچه روزهای نخست بحران یعنی شش سال پیش مطرح بود اکنون دیگر تغییر کرده است.