اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همین چند روز پیش طالبان تهدید کرد که حملات بهاری خود را آغاز می کند. این تهدید، اما با سقوط دندغوری و حمله وسیع بر ولایت کندز شکل عملی به خود گرفت و جنگ بهاری طالبان را در شمال کلید زد. در سال های گذشته حملات بهاری بیشتر از جنوب آغاز می شد، ولی از یک سال به این طرف جنگ های جبهه ای طالبان در شمال به صورت بی وقفه ادامه داشته است. آغاز حملات بهاری طالبان از شمال که با سقوط دندغوری منجر شد، نشان می دهد که امسال نیز توجه طالبان و گروه های هراس افگن بیشتر بر ناامن سازی ولایت های شمال متمرکز خواهد بود. سال گذشته ولایت کندز سقوط کرد و زمستان گذشته سقوط دندغوری سبب تخریب پایه های برق گردید و کابل را به مدت زیادی در تاریکی فرو برد. هنوز دوماه از آزادی دندغوری از وجود طالبان نگذشته که باردیگر این منطقه حساس و استراتژیک در مدت پنج ساعت در تصرف طالبان در آمد. مردم از همین حالا نگرانی دارند که طالبان با تخریب پایه های برق، یکبار دیگر کشور را با بحران تاریکی مواجه نسازد. تاریکی پایتخت علاوه بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، اقتدار حکومت مرکزی را زیر سؤال می برد و ضعف و ناتوانی حکومت را در مقابله با هراس افگنان آشکارا به نمایش می گذارد.

پرسش مهم اینجااست که با وجود تهدیدات علنی دشمن؛ چرا بازهم یک ولسوالی و منطقه استراتژیک در مدت چند ساعت سقوط می کند؟ این تجربه ناکام در سال گذشته بارها تکرار شد. نیروهای امنیتی بجای راه اندازی حملات تهاجمی منتظر می ماندند، تا طالبان حمله کنند. با حمله طالبان هم متأسفانه کمترین مقاومتی از سوی نیروهای امنیتی صورت نمی گرفت، حتا در برخی مناطق نیروهای امنیتی قادر به فرار و عقب نشینی هم نمی شدند و در نتیجه به صورت دسته جمعی به اسارت طالبان در می آمدند.

در اثر سیاست های ضعیف و ناشفاف امنیتی، تعدادی از ولسوالی ها سقوط کرد و تعدادی از مناطق در قلمرو طالبان اضافه شده است. این مسأله شک و تردیدهای بسیاری را سبب گردید. با آغاز سال جدید و آغاز جنگ جدید، مردم انتظار می کشیدند که حکومت برای سال جدید چه پلان های را در سر دارد. آیا بازهم مانند سال گذشته حالت تدافعی به خود گرفته و از حمله های ضربتی و پیشگیرانه به پایگاهها و مراکز تجمع طالبان خودداری می کنند؟

درپی همین انتظار حکومت اعلام داشت که در سال جدید نیروهای امنیتی حملات تهاجمی خواهند داشت و دیگر به گروه طالبان اجازه نخواهد داد که مناطق بیشتری از خاک افغانستان را تصرف کنند. مسؤلان امنیتی البته برای همه اطمینان دادند که دیگر با کسانی که با حکومت و مردم افغانستان می جنگند، به عنوان دشمن برخورد خواهندشد و این نیروها در همه حال قدرت مقابله با تهدیدات دشمنان را دارند.

سقوط دندغوری و حمله بر ولایت کندز؛ اما خواب آلودگی و بی برنامه گی نیروهای امنیتی را در آغازین حملات بهاری به نمایش گذاشت. سقوط دندغوری در چند ساعت هرگز به لحاظ نظامی قابل توجیه نمی باشد. گفته می شود که در زمان حمله طالبان؛ اول، تانک ها و موترهای نیروهای امنیتی تیل و روغن نداشته است؛ بنابراین آنها مجبور به عقب نشینی می شوند. دوم، نیروهای اردوی ملی، پولیس را مورد حمایت قرار نداده است.

سال گذشته نیز نبود تیل و هماهنگی میان نیروها، سبب گردید که تعدادی از نیروهای امنیتی در ولایت بدخشان به دست طالبان بیفتند و بیرحمانه سر بریده شوند. آیا وزارت دفاع و داخله از مصرف تیل در قرارگاه های نیروهای امنیتی نظارت دارند؟ آیا وزارت های داخله و دفاع قادر به تأمین امکانات و از جمله تیل تانک ها و موترهای نیروهای امنیتی نیستند و یا تیل به صورت غیر قانونی در بازارها به فروش می رسند. در گذشته گزارش های زیادی از فروش غیرقانونی تیل و سایر امکانات اردو و پولیس ملی به نشر رسید؛ اما آیا وزارت های داخله و دفاع این امر را جدی گرفتند و آیا راهکارهای نظارت دقیق از مصارف تیل را مدنظر قرار دادند؟

موضوع : اخبار