اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اشرف غنی درحالی از فصل تازه ای در مناسبات دیپلماتیک و عرصه روابط سیاست خارجی افغانستان با کشورهای همجوار منطقه و قاره و جهان سخن به میان آورده که مطابق معمول از یک منظر به جوانب قضیه نگریسته و مابقی را نادیده انگاشته است.

 

طبعا در بحث مواضع کابل نسبت به اسلام آباد و تهران و مسکو و پکن و دهلی نو و انکارا و ریاض و باکو و لندن و واشنگتن بدون بررسی جوانب کشورهای طرف، نمی توان یک جانبه به قاضی رفت و این قبیل مسایل، تخصص های چندین ساله و بلکه چندین دهه ای می طلبد.

 

گذشته از امکانات ضعیف و ناهشیاری مقطعی مسوولان داخلی در عرصه روابط خارجی، دغدغه ها و مسایل کشورهای درگیر در اقتصاد و سیاست و امنیت افغانستان نیز جای بسی بحث و بررسی و تحلیل دارد.

 

روسای جمهور و اجرایی دولت وحدت ملی که چنین خرسند و قاطع از تحولات و اصلاحات در حکومت جدید و رقم خوردن فصل های تازه در افق کابل دم می زنند بر این باورند که می توان با خوشبینی مفرط جانی تازه به غبارهای سیاست خارجی 13 ساله داد ولی آقایان به هوش باشید که فصل تازه بدون هوای تازه نمی شود.

 

وقتی مسیر نگاه کابل اسلام آباد تلاقی می کند با اطمینان خاطر می توان مدعی شد که تضاد کامل یا انطباق کامل در افق های کوتاه مدت و میان مدت دوجانبه وجود دارد یا خیر بنابراین سیاست عجولانه مقامات افغانستانی پیش از این واقعه قابل اعتنا نمی باشد… که نمی باشد.

 

با مسکوت ماندن مهاجرت خیل عظیمی از پشتون تبارها و پنجابی های پاکستانی به ولایات مرکزی و غربی و شمالی و جنوبی و مرزی افغانستان از اردوگاه های موقت خوست، اینک بار دیگر با هشدار صریح و علنی رییس کمیسیون دفاعی مجلس نمایندگان توجهات بدان جلب شد.

 

از این رو، خوشبینی مفرط ارگ نشینان کنونی که کپی برابر اصل رویاپردازی و فراواقع نگری حکومت پیشین است پوسته ای هاله مانند حول محور کابل اسلام آباد کشیده است که در زیر آن جریان داغ رفت و آمد آزادانه پشتون های دو کشور با کارت های حقوق بشری جریان دارد.

 

انگلیس درحالی اولین شاهد و شنونده سرمستی و شعف وصف ناپذیر اشرف غنی و عبدالله از به زعم خودشان فصل تازه افغانستان در شرق و غرب بود که خود گرداننده جریان استقلال کردهای کردستان، پشتون های پشتونستان و بلوچ های بلوچستان در منطقه می باشد.

 

تجزیه زیرپوستی و تدریجی اقوام و قبایل در راستای منافع بلندمدت انگلیس این روباه پیر استعمار درحالی تار و پود افغانستان را ازهم می گسلد که روسای جمهور و اجرایی لبخند بر لب و با ژستی فاتحانه از آغاز آن چه دم می زنند که در واقع پایان عزت افغانستانی است.