اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در یک اقدام پرسش برانگیز یکی از رهبران طالبان پاکستانی که در افغانستان زندانی بود به پاکستان سپرده شد. لطف محسود که در سال 2013 میلادی در ولایت لوگر به چنگ نیروهای امنیتی افغانستان افتاد حال به دولت پاکستان سپرده شده است.

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که سپردن لطف الله محسود به پاکستان کار دولت افغانستان است. اما نیروهای آمریکایی گفته اند که آنها سه زندانی طالبان پاکستانی را به این کشور سپرده اند و حکومت افغانستان در آن نقشی نداشته است.

با توجه به اتهام جدی حمایت پاکستان از طالبان و تروریستان سپردن فرمانده طالبان پاکستانی پرسشهای زیادی را برانگیخته است. شورای عالی صلح می گوید که سپردن لطف الله محسود به پاکستان تاثیری بر روند گفتگوهای صلح افغانستان نخواهد داشت. اما در پشت صحنه ی سپردن فرمانده طالبان پاکستانی چه معامله ای در جریان است و مساله ی صلح افغانستان به کدام سو می رود؟

 

شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: گزارش های ضد و نقیضی در باره لطف الله محسود در رسانه ها داده شده است. بعضی رسانه ها می گویند که این فرد به همراه سه تن دیگر یک ماه قبل در حال خرید اسلحه دستگیر شدند اما این حرف نادرست است چرا که لطف الله محسود سال 2013 در ماه اکتبر در حالی که توسط نیروهای امنیتی افغانستان به کابل انتقال داده می شد تا در یک گفتگوی صلح شرکت کند توسط نیروهای آمریکایی به زور گرفته و زندانی شد. در حال حاضر این چهار نفر رها شده اند.

 

وی با برداشتی متفاوت تحویل سران طالبان را به پاکستان اینگونه عنوان کرد: مجلس نمایندگان افغانستان به کمیسیون امنیت داخلی وظیفه سپرده اند که بررسی کنند به چه دلیلی لطف الله محسود رها شد. مسوولان امنیتی کشور هم باید در این قسمت پاسخگو باشند. اگر نیروهای آمریکایی این فرد را به پاکستان تحویل داده باشد، نقض قانون اساسی افغانستان است و همچنین نقض مواد پیمان امنیتی و همچنین قراردادی که با ناتو امضا کردیم. گمان می رود که وقتی اشرف غنی به پاکستان رفت مقام های پاکستانی لطیف الله محسود را از وی خواسته اند و رییس جمهور این کار رانکرده وبه همین دلیل ناامنی در افغانستان زیاد شد.

 

هاشمی افزود: رسانه ها باید آزادی لطف الله محسود را جدی بگیرند. به خصوص کسانی که عزیزان خود را در جنگ ها از دست داده اند. اگر امثال این افراد آزاد شوند جنگ ادامه خواهد داشت. اگر این موضوعات را جدی نگیریم خواهیم دید که اشرف غنی در پشت پرده کارهایی را انجام خواهد داد که حتی رییس اجرایی هم خبر ندارد. ما این موضوع را جدی می گیریم، نمی گذاریم که اشرف غنی در پشت پرده به تنهایی تصمیم بگیرد.

 

این نماینده مجلس حکومت فعلی را تداوم حکومت قبلی دانسته اظهار داشت: سیاستهای اشرف غنی با اندکی تغییر همان سیاست های حامد کرزی است. حامد کرزی برای صلح چندین بار به پاکستان سفر کرد که در بسیاری از این موارد شورای عالی صلح از این موضوع آگاهی نداشت. در مسایل صلح نه ما با جهان شوخی می کنیم نه جهان با ما شوخی کند. ما سی سال در کشور جنگ داشته ایم. کسانی که در افغانستان جبهه های جنگ را ایجاد کرده اند، امروز کوشش کنند سیاستهایی را بازی کنند که مردم افغانستان دیگر در آن سیاستها تلف نشوند.