اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طالبان باز هم آرامش کابل را برهم زدند، حملات انتحاری و انفجاری خود را افزایش داده اند. این در حالی است که به تازگی شورای ملی پیمان امنیتی کابل- واشنگتن و کابل- ناتو را تایید کرد اما چرا اینگونه شهر به کام حملات تروریستی فرو رفته است؟ چه کسانی با تروریست ها همدست هستند و چرا حکومت در برابر این وضعیت خاموش نشسته است؟

 

نیلوفر ابراهیمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: یکی از دلایل عمده ای که امروز افغانستان را به حالتی وحشتناک از لحاظ امنیتی تبدیل ساخته است، این است که انتقال مسوولیت امنیتی بدون موقع صورت گرفت.

دوم رها ساختن زندانی های بگرام است، وزیران به این اعتراف کردند که تمام کسانی که امروز انتحاری می کنند همان کسانی هستند که از زندان آزاد شده اند. نا امنی موضوعی نیست که تازه متولد شده باشد. ریشه در سالهای قبل دارد. طبق سالهای قبل که در فصل زمستان عملیات دشمن و انتحارگری هایشان بیشتر می شد، این زمستان نیز همینگونه است.

دلیل دیگر می تواند معرفی نکردن کابینه باشد، گروههایی می خواهند به این ترتیب نشان دهند که حکومت ضعیف است. از سلاح ها و مواد انفجار و انتحاری که این روزها بررسی می شود، برمی آید که آنها جدید هستند و متفاوت با گذشته. این نشان می دهد که کشورهای دیگری جز پاکستان و ایران و امثال آن نیز در این حملات نقش دارند. در این هم جای شکی نیست که پاکستان به خاطر ضعیف ساختن حکومت جدید کارهایی را انجام می دهد چرا که پاکستان همیشه خواستار افغانستانی نا امن است.

 

وی با دیدی خوشبین به آینده عنوان کرد: بهتر است ما فقط نیمه ی خالی لیوان را نبینیم. نیروهای امنیتی ما موفق شدند روزانه صد ها از این انتحارها و انفجارها را شناسایی و خنثی کنند اما این موضوع رسانه ای نمی شود. ما در روز ده حمله ی انتحاری را می بینیم ولی این آمار را نداریم که چقدر از آنها دستگیر شده و چقدر از آنها خنثی شده اند. ما نباید انگیزه ی نیروهای امنیتی را پایین بیاوریم. آنها در هر صورت زحمت می کشند. آنها خون می دهند و جان خود را از دست می دهند.

 

داکتر ابراهیمی با توجه به تعریف مشخصی از دشمن اظهار داشت: حکومت وحدت ملی باید تعریف مشخصی از دشمن داشته باشد در غیر این صورت کشور تصویر تداوم 13 سال قبل است و هیچ نوع تغییری در آن نمی آید. تا زمانی که استراتژی مشخص و تعریف شده درمورد دشمن نباشد، نا امنی و سرگردانی هم وجود دارد. طالب هر روز قدرت خود را به ما نشان می دهد، دشمنی خود را نشان می دهد. تا چه وقت ما باید این سیاست محافظه کارانه را داشته باشیم و صبر نماییم که از لحاظ دیپلماسی داخل مذاکره شویم.

 

این نماینده مجلس هنوز راه های گفتگو و دیپلماسی را تنها راه چاره دانسته اضافه کرد: جای شک نیست که یکی از راه های حل، وارد شدن به مسایل دیپلماسی است که آن را هم باید حفظ کنیم ولی با تدابیری جدی صفحه ی جدیدی را در امنیت کشور بازکنیم. همانطور که تشکیل حکومت وحدت ملی پدیده ای جدید در کشور بود.

 

وی افزود: وظیفه مجلس فریاد کشیدن و متوجه ساختن حکومت است، مثلاً در معرفی نکردن کابینه چندین روز است که رییس مجلس در جمع بندی خود همیشه آن را گوشزد می کند. امیدوار هستم به زودی از این فضا بیرون آییم. بسیاری از جاسوسان دستگیر شدند اما مهم این است که آنها دوباره رها شدند و دوباره رفتند به کارهای خود مشغول شدند. در مجلس هم متاسفانه جاسوسانی وجود دارد. تاسف من این است که هر کدام از دولتمردان ما جاسوس کشوری دیگر است و آن را افتخار هم می داند که ما با فلان کشور رابطه ای صمیمی داریم و ما را حمایت می کند. این مشکل باید زیربنایی تحقیق و حل شود.