اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سیمبیان

سیمبیان یک سیستم عامل کوچک برای دستگاه های موبایل و کامپیوتر های جیبی است. امروزه اکثر گوشی های جدید شرکت نوکیا و برخی از مدل های گوشی های سایر شرکت ها از این سیستم عامل در گوشی های خود استفاده میکنند . این سیستم عامل با زبان C++ نوشته شده و بهمین دلیل برنامه هایی که شما تحت آن مینویسید اگر با C++ باشند بهترین کارایی را خواهند داشت. چون از زبان native خود سیستم استفاده میکنند.

ورژن های مختلف سیمبیان :
ورژن 6.0 : اولین نسخه سیمبیان ! نسخه های 5 به قبل با نام EPOC ارائه میشدند و از نسخه 6 نام این سیستم عامل به SYMBIAN تغییر یافت. در این نسخه امکان بلوتوث هم اضافه شد. همچنین بنیاد سیمبیان تصمیم گرفت رابط های کاربری مختلفی را برای دستگاه های مختلف روی سیستم عامل سیمبیان ارائه دهد. رابط کاربری UIQ و S60

ورژن 7.0 : در سال 2003 ارائه شد. از پیشرفت های این نسخه ارائه شدن رابط UIQ بود و همچنین یکی شدن ورژن های جاوایی بود که روی موبایل های سیمبیان نصب میشد. به جای همهء آنها Java ME ارائه و استاندارد شد.

ورژن 8.0 : این نسخه بر روی دو کرنل مختلف قابل پیاده سازی بود که برخی کمپانی ها را بسوی کرنل EKA1 و برخی را بسوی کرنل EKA2 سوق داد. API های جدیدی نیز از جمله 3G و CDMA و OpenGL به این سیستم عامل اضافه شدند. پس از مدتی یک نسخه تر و تمیزتر ارائه شده که 8.1 نامیده شد.

ورژن 9.0 : این نسخه به دلیل تغییرات زیربنایی در سورس کد سیمبیان ارائه شد و پایانی بود برای کرنل EKA1 سیمبیان.

  • در نسخه 9.1 سیمبیان ابزارهای امنیتی بسیاری را بر روی این سیستم عامل اضافه کرد که سر و صدای اکثر برنامه نویسان سیمبیان را درآورد. سیمبیان همه را مجبور میکند تا نرم افزار های خود را به تایید سیمبیان برسانند، این امر باعث میشود تا برنامه نویسان گاهی نیازمند دوباره نویسی نرم افزارهای سیمبیان شوند و باعث محدود شدند نرم افزارهای ارائه شده برای سیمبیان خواهد شد. (گوشی های series 60 Version 3.0 دارای سیمبیان ورژن 9.1 هستند) در این نسخه از سیمبیان پشتیبانی از Bluetooth 2.0 شروع شد.
  • در نسخه 9.2 پشتیبانی از OMA آغاز شد که امکان آپگرید کردن نرم افزارهای موبایل، config کردن دستگاه و ارائه گزارشات خطا هنگام رخداد را فراهم میکند.
  • در نسخه 9.3 پشتیبانی از استاندارد wifi 802.11 آغاز شد.
  • در نسخه 9.4 که در سال 2007 ارائه شد، پشتیبانی از SQL با استفاده از SQLite به سیمبیان اضافه شد. این ورژن به S60 5th edition نیز معروف است.
  • در نسخه 9.5 پشتیبانی از تلویزیون دیجیتال DVB-H به سیمبیان اضافه شد. گرچه هنوز هیچ گوشی ای با این سیستم عامل ارائه نشده است، اما بزودی شاهد گوشی های جدیدی با این امکان خواهیم بود.

سایت رسمی بنیاد سیمبیان