اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این مطلب قصد داریم 10 ترفند کاربردی و سریع را برای استفاده در نرم افزار فتوشاپ به شما معرفی کنیم.لارم به ذکر است این ترفند ها برای افراد تازه کار بسیار مناسب است.

 

1 – زاویه دید را بچرخانید، و نه تصویر

گاهی نیاز می‌شود در رتوش تصاویر یا کار روی آن‌ها این‌کار را از زاویه متفاوتی انجام دهید. معمولاً کاربران برای این‌کار اقدام به چرخش تصویر می‌کنند که می‌تواند بسته به حجم و تعداد لایه‌های تصویر زمان‌بر باشد. اما راهکار ساده‌تر چرخانده زاویه دید است. برای این‌کار کافیست دکمه R را فشار داده یا کلیک موس را روی آیکان دست نگه‌دارید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی زاویه دید را بچرخانید و یا زاویه دلخواه خود را وارد کنید.


2 – ویرایش همزمان چند لایه متنی

multi-text-edit-photoshop

اگر می‌خواهید روی چند لایه متنی یک تغییر یکسان ایجاد کنید نیازی نیست که این تغییر را روی تک‌تک آن‌ها و جدا جدا اعمال کنید. کافیست دکمه Ctrl (در ویندوز) و یا Cmd (در مک) را نگه‌داشته و لایه‌های متنی مورد نظر خود را در بخش لایه‌ها انتخاب کنید. سپس می‌توانید از نوار ابزار تغییرات مد نظرتان را اعمال کنید.


3- تغییر مکان محل انتخاب شده

وقتی در حال انتخاب بخشی از تصویر با ابزار Marque Tool هستید اگر نقطه ابتدایی را اشتباه انتخاب کرده‌اید نیازی به Deselect و انتخاب مجدد نیست؛ کافیست همان‌طور که کلیک موس را نگه‌داشته‌اید دکمه Space کیبورد را نیز نگه‌دارید.


4- نمایش یک ‌لایه خاص به صورت جداگانه

show-on-layer-photoshop

برای صرفه‌جویی در وقت اگر نیاز به نمایش یک لایه به صورت جداگانه داشتید نیازی به کلیک کردن روی تمامی آیکان‌های چشم مربوط به لایه‌های دیگر نیست؛ کافیست دکمه Alt را نگه‌داشته و روی آیکان چشم لایه‌ای که مد نظر شماست کلیک کنید. برای بازگشت به حالت قبل همین عمل را تکرار کنید.


5- کشیدن محل انتخاب شده بین زبانه‌ها

اگر می‌خواهید یک بخش انتخاب شده از تصویر را به عکس دیگری بیاورید و هر دو تصویر به شکل زبانه‌های مختلف باز هستند کافیست با ابزار Move بخش مورد نظر را کشیده و به زبانه دیگر بیندازید و کمی صبر کنید تا تصویر نمایان شود.


6- در جای اصلی خود Paste کنید

حتما متوجه شده‌اید در صورتی که بخشی از تصویر را کپی کرده و بخواهید آن را در تصویر دیگری Paste کنید آن بخش در محل اصلی تصویر اولیه قرار نخواهد گرفت. برای حل این موضوع دکمه Shift را همزمان با Ctrl+V (یا Cmd+V در مک) نگه‌دارید. به این ترتیب بخش مورد نظرتان دقیقاً همان‌جایی قرار خواهد گرفت که در تصویر اولیه بوده است.


7- فایل‌ها را تا 7 برابر سریع‌تر ذخیره کنید

save-faster-photoshop

هنگامی که با فایل‌های با وضوح بالا کار می‌کنید و چندین لایه متعدد نیز دارید ذخیره کردن فایل‌ها می‌تواند بسیار زمان‌گیر باشد. برای این‌که فایل‌ها با سرعت بسیار بالاتری ذخیره شوند می‌توانید از منو Preferences گزینه File Handling را انتخاب کرده و سپس گزینه Disable Compression of PSD and PSB Files را فعال کنید. به این ترتیب لایه‌ها دیگر فشرده نخواهند شد و سرعت ذخیره‌سازی به مراتب افزایش خواهد یافت. در عوض حواستان باشد که فایل‌های شما حجم بیشتری از حافظه را نیز اشغال خواهند کرد پس اگر قصد ارسال آن‌ها را دارید احتمالاً نباید از این گزینه استفاده کنید.


8- استفاده از ابزار خودکار مغناطیسی فتوشاپ

magnetic-pen-photoshop

همان‌طور که می‌توانید با ابزار کمند مغناطیسی Magnetic Lasso به راحتی و با توجه به تفاوت رنگی انتخاب‌های خود را انجام دهید ابزای Pen نیز گزینه‌ای مغناطیسی دارد. کافیست کلیک را روی این ابزار نگه داشته و Freeform Pen Tool را انتخاب کنید. سپس در نوار ابزار بالا Magnetic را فعال کنید . سپس به راحتی اشکال مورد نظرتان را به شکل مغناطیسی ترسیم کنید.


9- صاف کردن سریع تصاویر در فتوشاپ

اکثر تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌ها صاف نیستند و نیاز به تصحیح زاویه دارند. برای این‌کار ابزار خط‌کش (مخفی شده پشت قطره‌چکان) را انتخاب کنید. سپس خطی را به عنوان خط افق ترسیم کنید. حالا از منوی Image و Image Rotation گزینه Arbitrary را انتخاب کنید تا فتوشاپ به صورت خودکار این خط را به عنوان مرجع چرخش تصویر انتخاب کرده و اعمال کند.


10- اصلاح اشیای بریده شده

defringe-photoshop

حتماً برای شما نیز پیش آمده که پس از انتخاب بخشی از تصویر و کپی کردن و انتقال آن به یک تصویر دیگر متوجه شده باشید هنوز پیکسل‌هایی از جاهایی که نباید کپی می‌شدند در تصویر وجود دارد. این مشکل همیشه به دلیل انتخاب نه‌چندان عالی تصویر اولیه ایجاد می‌شود اما خوشبختانه راه ساده‌ای برای تصحیح دارد. کافیست از منوی Layer به بخش Matting بروید تا ابزارهایی برای اصلاح تصویر پیدا کنید.

 

farnet