اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چند روز پیش در حال پاکسازی فایل‌های موجود در هارد‌دیسک و افزایش میزان فضای خالی در آن بودم که ناگهان به دو فایل تحت نام‌های Pagefile.sys ,Hiberfile.sys برخورد کردم.
این فایل‌ها که هر دو در روت اصلی درایو C وجود داشتند به ترتیب حجم ۹۹٫۱ گیگابایت و ۷۶۸ مگابایت از فضای هارد‌دیسک را به خود اختصاص داده و نمی‌دانستم که حذف کردن آنها برای ویندوز مشکلی به‌وجود می‌آورد یا نه؟! (برای مشاهده این دو فایل ‌بایستی نمایش فایل‌های پنهان سیستمی در رایانه فعال باشد.

برای انجام این کار می‌توانید از منویTools گزینه Folder Options را انتخاب کرده سپس از تب View علامت چک‌مارک کنار گزینه Hide protected operating system files را غیر فعال کنید)

به نظر شما این دو فایل به کدام بخش مربوط می‌شوند؟ برای حذف آنها باید از چه روشی استفاده کرد؟ آیا حذف این دو فایل کار درستی است و در عملکرد ویندوز خللی وارد نمی‌شود؟

بیهوشی با اطمینان کامل‌

وقتی به هر دلیلی می‌خواهید از ویندوز خارج شوید از شما درباره ذخیره برنامه‌ها سوال می‌شود. نکته جالب در ویندوز XP، خروج از آن بدون ذخیره اطلاعات است.

یعنی شما می‌توانید برنامه‌ها را در هرحالتی که هستند رها کرده و از ویندوز خارج شوید. مجددا که وارد ویندوز شوید خواهید دید که هیچ چیز دست نخورده، برنامه‌ها به همان شکل باقی مانده و می‌توانید به کارتان ادامه دهید!

این حالت را HIBERNATE می‌گویند.

و اما HIBERFIL.SYS یک فایل سیستمی است که با فعال بودن این قابلیت به‌طور خودکار هنگامی که رایانه در حالت HIBERNATE قرار می‌گیرد بر روی هارد‌دیسک شما ایجاد می‌شود. عملیاتHibernation که از این پس آن را حالت بیهوشی نامگذاری می‌کنیم اطلاعات موجود در حافظه رم را گرفته و آنها را بر روی هارد‌دیسک شما در فایل Hiberfile.sys ذخیره می‌کند. بنابراین اگر حافظه رم سیستم شما ۵۱۲ مگابایت باشد حجم اشغال شده توسط فایل Hiberfile.sys نیز برابر با ۵۱۲ مگابایت و به همین شکل اگر رم سیستم شما ۱ گیگابایت باشد حجم فایل ایجاد شده نیز برابر با ۱ گیگابایت خواهد بود.

توجه: چنانچه این قابلیت در ویندوز فعال باشد حتی در صورت عدم استفاده از آن نیز این فضا در هارد‌دیسک شما اشغال می‌شود.

قابلیت بیهوشی در ویندوز XP به‌طور پیش‌فرض فعال است.چنانچه از آن استفاده نمی‌کنید و می‌خواهید فضای خالی هارد‌دیسک خود را افزایش دهید می‌توانید از روش زیر برای غیرفعال‌سازی این قابلیت کمک بگیرید.

۱- به کنترل‌پانل ویندوز مراجعه کرده و گزینه Power Options را اجرا کنید.

۲- در پنجره به نمایش درآمده تب Hibernate را انتخاب کنید و گزینهEnable hibernation را غیرفعال کنید.

۳- اگر دوباره روت درایو ویندوز را چک کنید خواهید دید که فایل Hiberfile.sys به‌طور خودکار پاک شده و فضای خالی هارد‌دیسک شما افزایش یافته است.

حافظه مجازی‌

حافظه مجازی در ویندوز، همانPAGEFILE.SYS است! به‌طور معمول حجم این فایل ۵٫۱ برابر بیشتر از حجم حافظه فیزیکی رایانه شما است. بنابراین چنانچه رایانه شما به ۵۱۲ مگابایت حافظه رم مجهز باشد حجمPagefile.sys حدودا برابر با ۷۶۸‌مگابایت خواهد بود. ویندوز از این فایل برای انجام کلیه اموری که توسط رایانه صورت می‌گیرد استفاده می‌کند اما اگر به فضای خالی بر روی هارد‌دیسک خود نیازمندید می‌توانید این فایل را پس از غیرفعال کردن حافظه مجازی حذف کنید. برای انجام این کار می‌باید به روش زیر عمل کنید:

۱- گزینهSystem را از کنترل‌پانل ویندوز اجرا کنید.

۲- تب Advanced را پیدا کرده و پس از انتخاب آن در بخش Performance بر روی گزینه Settings کلیک کنید.

۳- در پنجره جدید، مجددا تب Advanced را انتخاب کرده و بر روی گزینه Change کلیک کنید.

۴- گزینه No paging file را به حالت انتخاب درآورده و برای حذف فایل Pagefile.sys بر روی گزینهSet کلیک کنید.

توجه: پیشنهاد می‌کنیم هیچ‌گاه حافظه مجازی ویندوز خود را غیرفعال نکنید مگر در صورتی که حافظه رم سیستم شما بسیار بالا باشد.

حافظه مجازی بخشی از هارد‌دیسک شما است که ویندوز، آن را به عنوان حافظه رم سیستم در نظر می‌گیرد بنابراین اگر حافظه رم سیستم شما پایین باشد مثلا ۲۵۶ مگابایت و حافظه مجازی را غیر‌فعال کنید خواهید دید که سرعت انجام امور در رایانه شما به شدت کاهش یافته و با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد