اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

علاقه ی انسان به ثبت تصاویر نه بعد از اختراع دوربین عکاسی، بلکه از همان ابتدا ی خلقت هنگامی که نیاکان ما عکس هایی را بر روی دیوار غارها حک می کردند در جان آدمی وجود داشته و دارد. بعد از ساخت دوربین عکاسی، ثبت تصاویر وارد مرحله ی جدیدی شد و امروزه دیگر دوربین های عکاسی جز لاینفک وسایل هر خانه ای شده اند. کسی نمی تواند بگوید از دیدن عکس های گذشته و با یاداوری خاطراتش خوشحال نمیشود. ظهور دوربین های دیجیتال هم، گامی دیگر برای ارضای این نیاز بشر بوده است. دوربینی که دیگر شما را محدود به تعداد کمی عکس نکند. با دوربین های دیجیتال شما تقریبا می توانید هر مقدار که دلتان می خواهد عکس بگیرید.

یکی از دلایل محبوبیت دوربینهای دیجیتال سازگاری آنها با کامپیوتر های شخصی و اینترنت است با تخصص نسبتاً کمی یک شخص می تواند عکس بگیرد آن را ببیند و آن را پاک کند و در دقایقی آن را به کامپیوتر خود upload کند آنگاه می تواند در اینترنت نمایش داده شود و یا بوسیله email فرستاده شود با گرفتن عکس و چاپ و ظهور آن و سپس اسکن آن (که در دوربینهای معمولی باید این مراحل طی شود) ‌تصویر شما تبدیل به یک عکس دیجیتال قابل استفاده در وب و کامپیوتر می شود ولی در دوربین دیجیتال همه این مراحل یکجا انجام می شود و آن هم در لحظه گرفتن عکس بنابراین سرعت و هزینه و کیفیت کار افزایش می یابد در این قسمت ما به چند ویژگی دوربین دیجیتال که ممکن است قبل از خرید یک دوربین دیجیتال بخواهید آنها را مورد توجه قرار دهید اشاره می شود و همینطور در مورد اینکه چگونه عکس را از دوربین دیجیتال به کامپیوتر خود انتقال دهید بحث می کنیم.

انواع دوربینهای دیجیتال:

عکسهای دیجیتال از هزاران نقطه که به نام پیکسل شناخته می شود تشکیل شده اند هر چه تعداد پیکسلهایی که عکس را در طول و عرض آن تشکیل می دهند بیشتر باشند کیفیت عکس بیشتر است اظلاعات مربوط به تعداد پیکسلهای طول و عرض بیان می شوند و بعضی به صورت حاصلضرب آن دو مثلاً ۱۲۸۰*۹۶۰=۱۲۲۸۸۸۰ پیکسل یا حدود ۱٫۳ مگا پیکسل بیان می شود. یک دوربین با ۵ مگا پیکسل (۱۹۲۰*۲۵۶۰) قدرت این را دارد که عکسهای دیجیتال با رزولوشن بالا و کیفیت حرفه ای بگیرد البته هر چه رزولوشن بالاتر باشد قیمت دوربین هم بالاتر است.

دوربینهای دیجیتال ارزان قیمت معمولاً با اصطلاح point and shot یاد می شوند زیرا حمل نقل آنها آسان است و معمولاً در شرایط مختلف نور و  فوکوس به صورت اتومات در حد قابل قبولی عمل می کنند. یک دوربین ۱٫۳ مگا پیکسلی برای خلق تصاویری که در وب یا ارسال email استفاده می شوند کاربرد دارندهمچنین از تصاویر دیجیتال می توان خیلی راحت پرینت گرفت. در دنیا سایتهای زیادی هستند که شما میتوانید عکسهای خود را برای آنها بفرستید و آنها بعد از پرینت گرفتن از آنها با قیمت کمی آنها را برای شما می فرستندیک دوربین دیجیتال ۱٫۳ مگا پیکسلی می تواند عکسهای خوب برای یک پرینت ۴ اینچ در ۶ اینچ خلق کند و یک دوربین ۲٫۲ مگا پیکسلی برای یک پرینت کیفیت بالا در ابعاد ۵ اینچ در ۷ اینچ کافی است.

بدلیل اینکه رزولوشن مانیتور کامپیوتر شما از رزولوشن پرینتر کمتر است برای یک عکس کیفیت بالا در اینترنت به یک دوربین گرانقیمت احتیاج ندارید.

چند مورد از مزایای دوربینهای دیجیتال عبارتند از :

۱- توانایی گرفتن تعداد زیادی عکس و تقریبا بدون محدودیت
۲- توانایی مشاهده ی سریع تصاویر از از طریق صفحه نمایش و در صورت لزوم حذف یک تصویر
۳- مشاهده ی تصاویر به صورت عادی و اسلاید ازطریق تلویزیون
۴- حذف هزینه ی خرید فیلم عکاسی و چاپ تصاویر ( با داشتن دوربین دیجیتال دیگر مجبور به چاپ کردن تمام تصاویر نیستید، بلکه می توانید بهترین عکس ها را فقط چاپ کنید)
۵- چاپ عکس در منزل، بدون مراجعه به عکاسی و حتی بدون داشتن کامپیوتر
۶- کیفیت بهتر عکس ها از همه نظر در مقایسه با دوربین های معمولی
۷- ایجاد یک سرگرمی دلنشین در مراسم ها(یک کار زیبا در انتهای هر مراسمی متصل کردن دوربین به تلویزیون و مشاهده ی تصاویر به صورت گروهی و همراه با تمامی دوستان و آشنایان است. مطمئنن مدت زیادی مشغول صحبت در مورد عکس ها خواهید شد و لذت بسیار زیادی خواهید برد)
۸- و موارد بسیار دیگر….

خداحافظ فیلم عکاسی!

به جای فیلم عکاسی دوربینهای دیجیتال عکسها را گرفته و ذخیره می کنند حافظه های مختلفی  روی دوربین قرار دارند که چهارتا از مشهورترین آنها عبارتند از:

compact flash memory cards

compact flash II memory cards

smart media memory cards

memory sticks

کارتهای compact flash و media smart کوچک هستند که سوتکهایی دارند که بوسیله آنها به دوربین متصل می شوند هر دوربین دیجیتال با یک نوع از این حافظه های قابل جابجایی همراه است و حافظه های اضافی هم قابل دسترسی است. بعضی از انواع دوربینهای دیجیتال از تکنولوژی دیسکهای مغناطیسی استفاده می کنند که ظرفیت ذخیره بیشتر دارند هر چند قابل تعویض نیستند. زمانیکه می خواهید یک دوربین دیجیتال بخرید باید از نوع حافظه و تکنولوژی ساخت آن مطلع باشید.

باتریها مهم هستند

مهم نیست که چه دوربین دیجیتالی را انتخاب کنید باتری قابل شارژ برای آن یک ضرورت است بیشتر دوربینهای دیجیتال ارزانقیمت همراه با باتریهای قلیایی ارائه می شوند. اما بدلیل اینکه دوربین برای ذخیره عکس، فوکوس و زوم احتیاج به انرژی دارد که یک باتری قلیایی معمولی را به سرعت خالی می کند.

یک انتخاب باتری نیکل متل هیدراید است (NIMH) است که در سایز AA ارائه می شوند. و نسبت به محیط حساسیت کمتری دارند ( برخلاف باتریهای نیکل کادمیوم (NiCad) که از مواد توکسیک تشکیل شده اند) و یک دوربین دیجیتال را برای مدت طولانی تری نسبت به باتریهای قلیایی تغذیه می کنند.

همچنین بعضی دوربینهای دیجیتال دارای باتریهای لیتیوم و باتریهای یونی لیتیوم هستند. باتریهای لیتیوم دو یا سه برابر عمر باتریهای قلیایی را دارند و به خوبی شارژ را نگه می دارند. باتریهای یونی لیتیوم قابل شارژ هستند.که البته هر دو نوع باتریهای لیتیوم و یونی لیتیوم گرانقیمت هستند.

انتقال عکس از دوربین به کامپیوتر

زمانیکه یک دوربین دیجیتال می خرید همراه با آن کابلهایی وجود دارند که بوسیله آنها به کامپیوتر وصل می شوند. کابلهای سریال و  USB ( مخفف Universal Serial Bus) می توانند به کامپیوتر وصل شوند. اتصال سریال بسیار کند است. امروزه اکثر دوربینهای دیجیتال بوسیله USB  به کامپیوتر متصل می شوند که انتقال فایل را بسیار سریعتر انجام می دهند.

یک راه دیگر برای انتقال اطلاعات از کامپیوتر به دوربین دستگاههای کارت خوان هستند. این یک وسیله به اندازه موس است که بوسیله USB به کامپیوتر وصل می شود بعضی از کارت خوانها فقط یک نوع حافظه را می توانند بخوانند اما کارت خوانهایی هم وجود دارند که چند نوع حافظه را می توانند بخوانند جور بودن و همخوانی کارتهای حافظه با دستگاه کارت خوان خود معضلی است.

یک راه هم قرار دادن کارت حافظه در یک رابط فلاپی دیسک (وسیله ای شبیه یک فلاپی دیسک) و گذاشتن آن در درایو فلاپی کامپیوتر است برای کامپیوترهای notebook رابطهای کارت (شبیه کارتهای اعتباری) که اجازه می دهد حافظه به اسلاتهای notebook متصل شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

بدانید و آگاه باشید که زندگی دکمه ی بازگشت ندارد! اما می توانید با خرید یک دوربین دیجیتال به اعماق گذشته رسوخ کنید و خاطرات زندگیتان را هر گاه که اراده کردید، مرور کنید.