اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بسته به نیاز، می توان یک بلندگوی استریوی جمع و جور که روی میز کار به خوبی جا می شود و صدای مناسبی هم دارد را تهیه کرد یا آنکه به سراغ بلندگویی با چند اسب بخار قدرت رفت و دیوارها را هم لرزاند.

علاقه مندان به موسیقی، سینما و همچنین بازی خورها دیدگاه های مختلفی درباره صدا دارند. بنابراین اول سراغ نکات کلیدی می رویم که هر شخصی باید آن ها را در ذهن خود مرور کند:
استریو، ۱/۲ یا صدای فراگیر

درک این موضوع نقطه خوبی براش آغاز است. بلندگوهای استریو تنها از دو بلندگوی چپ و راست تشکیل شده اند. بلندگوهای ۱/۲ به نوعی از بلندگوها گفته می شود که یک ساب ووفر هم دارند و صدای فراگیر از پنج یا هفت بلندگو به علاوه یک ساب ووفر تشکیل شده است.

هدف ساب ووفر توانایی پخش صدای بیس (Bass) به صورت عمیق است و صداهایی را پخش می کند که زیر ۱۰۰ هرتز فرکانس دارند. یک ساب خوب می تواند صداهای انفجار در فیلم ها و همچنین صدای طبل (Kick)، گیتار بیس، سینتی سایزرها و … را به خوبی پخش کند.

برخی از بلندگوهای استریو بدون حضور ساب ووفر هم کیفیت خوبی دارند چرا که بلندگوهای داخلی شان می توانند صدای بین ۱۰۰ هرتز تا یک کیلوهرتز را پخش کند.

بلندگوهای کوچکتر استریو کیفیت بیس کمتری دارند. بلندگوهای صدای فراگیر از یک بلندگوی استریو، یک ساب ووفر، یک کانال مرکزی که دیالوگ ها را در فیلم کنترل می کند و دو یا چند بلندگو در پشت تماشاچی دارند که صدای محیط را در آن کانال قرار می دهند.

اگر علاقه مند به فیلم هستید، یک اتاق دارید و برای تان مهم نیست چه مقدار سیم از زیر دست و پایتان رد شود، سیستم صدای فراگیر می تواند بهترین تجربه را برای تان به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، بیشتر سیستم های فراگیر مخصوص کامپیوتر، با هدف کاربران بازی ها طراحی شده اند.

اگر مایل هستید تنها صداهای عمیق انفجار و شلیک در فیلم را بشنوید، قاعدتا یک سیستم ۱/۲ برای تان مناسب خواهد بود و خوشبختانه گزینه های ارزانی هم هستند در صورتی که سیستم های ۱/۲ برای تان گران هستند، سراغ بلندگوهای استریو بروید.
چقدر باید هزینه کرد

حتی اگر از نظر میزان بودجه در تنگنا هستید، بلندگوهای ارزان می توانند تجربه شنیدن صدا را بهبود بخشند. برای شنیدن یک صدای خوب با هزینه پایین می توان تا ۵۰ هراز تومان هزینه کرد، اما برای شنیدن بهترین صدا بهتر است حداقل ۵۰۰ هزار تومان داشته باشید، اما خبر خوب این است که رنج عظیمی از صداهای مناسب را می توان با یکصد هزار تومان تهیه کرد. به هر حال واضح است که هر چه بیشتر هزینه کنید، از نظر سخت افزاری بلندگوهای بهتری خریداری خواهید کرد و صدای محشری خواهید داشت.
آیا قابلیت های اضافی مهم است؟

وقتی بحث بلندگوهای کامپیوتری می شود، نیاز نیست به قابلیت های اضافه یک بلندگو بیاندیشید اما برخی از ویژگی ها هستند که باید به آن ها دقت کنید:

آیا بلندگو کنترل کننده بیس و تریبل دارد؟
دکمه سکوت (Mute) دارد؟
آیا برای اتصال یک پخش کننده mp3 به صورت مجزا ورودی AUX وجود دارد؟
کنترل از راه دور چطور؟

گران بودن یک بلندگو الزاما دلیل وجودی تجهیزات جانبی نیست. و بسیاری از مدل های گران قیمت حتی ریموت کنترل هم ندارند.
کجا بلندگو قرار می گیرد؟

اینکه بلندگوها را کجا می خواهید قرار دهید نقش بسیار مهمی در انتخاب بلندگوها دارد. قطعا نمی توانید یک ساب ووفر به اندازه ماموت را در محل کارتان قرار دهید و انتخاب خردمندان، بلندگوهای کوچک با صدای واضح و اندک خواهد بود. برای استفاده در منزل استفاده از بلندگوهای بزرگ تر انتخاب بهتری است و اگر کامپیوتر شما مرکز رسانه شما در منزل است، بلندگویی انتخاب کنید که با بلندتر شدن صدا، صدا را تخریب نکند.
تعداد پورت ها در کامپیوتر

اگر کامپیوتر شما تعداد پورت USB محدودی دارد، بهتر است بلندگوهای با سوکت ۵/۳ میلی متری تهیه کنید. بلندگوهایی که پورت یو اس بی دارند قادر هستند برخی از نرم افزارها از جمله Windows Media Player و iTunes را از طریق دکمه های فیزیکی روی خود بلندگو کنترل کنند. (میلاد پیکانی)

منبع: PCWorld.com و جام جم آنلاین (jamejamonline.ir)