اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فاکس

با وجود اینکه استفاده از ایمیل و پست الکترونیک روز به روز فراگیرتر می شود اما تکنولوژی های ارتباطی نظیر فاکس هنوز به حیاط خود ادامه می دهند و کاربرد دارند .

در این مطلب می خواهیم به صورت خلاصه نحوه دریافت و ارسال فکس از طریق رایانه را بررسی کنیم .

برای تبدیل کامپیوتر به دستگاه فاکس از لحاظ سخت افزاری به یک مودم دیال آپ (Dialup Modem) و به لحاظ نرم افزاری یک برنامه دریافت و ارسال فکس نیاز داریم ( البته خط تلفن فراموش نشود ) .

مودم دیال آپ قیمت زیادی ندارد ( حدودا ۱۲,۰۰۰ تومان ) و به دو صورت ثابت (Internal) یا داخلی و قابل حمل (External) یا خارجی موجود می باشد ، من استفاده از مودم های قابل حمل USB که جدیدا وارد بازار شده و بسیار کوچک است را پیشنهاد می کنم خصوصا برای رایانه های قابل حمل ( مدتی است این سخت افزار به صورت پیش فرض بروی لپ تاب ها نصب نمی شود ) .

تا به حال نرم افزار های متنوع و خوبی برای فاکس منتشر شده است که با کمی جستجو می توانید آنها را بیابید اما در ویندوز یک برنامه فکس به نام  Windows Fax وجود دارد و اگر شما از ویندوز ۷ استفاده می کنید این برنامه به صورت پیش فرض همراه ویندوز نصب می شود و نیاز به هیچ برنامه جانبی دیگر نیست ، برای اجرا کردن این برنامه کافی است استارت (start) را باز کنید و عبارت ” fax ” را در قسمت جستجو وارد کنید تا این برنامه را بیابید و یا به آدرس “ Start, All Programs, Windows Fax and Scan ” بروید .

نکته : قبل از هر اقدامی حتما از اتصال صحیح و کارکرد درست مودم و اتصال آن به خط تلفن اطمینان حاصل نمائید .

برای ارسال فاکس در WinFax گزینه New Fax را انتخاب کنید و در قسمت To شماره تلفن گیرنده ، قسمت Subject موضوع و سپس متن مورد نظر خود را وارد کنید و گزینه Send را بزنید ، اگر می خواهید یک صفحه اسکن شده و یا یک عکس را فاکس کنید از گزینه های Insert Picture , Attach می توانید این کار را انجام دهید .

برای دریافت فاکس هم کافی است برنامه فکس را اجرا کنید و هنگامی که با شما تماس گرفته شد گزینه Recive Fax را انتخاب کنید و صبر کنید تا فاکس شما به صورت کامل دریافت شود ، کار کردن با این برنامه بسیار ساده است .

فاکس های ارسال و دریافت شده شما توسط این برنامه ذخیره و آرشیو می شود و بعدا می توانید به آنها دسترسی داشته باشید .

به نقل از خوارزمی