اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این آموزش شما با استفاده از تکنولوژی های روز می توانید بدون نیاز به اسکنر و از طریق گوشی اندروید خود فایل مورد نظر را اسکن و به Pdf تبدیل کنید.

 

برای شروع به اسکن هر گونه سندی کافیست که برنامه  Google Drive app را بر روی گوشی اندرویدی خود نصب نمایید و دوربین گوشی را فعال کنید . این تمام چیزی است که برای این کار نیاز دارید . این نکته را توجه داشته باشید که ما در رابطه با برنامه کامل Google Drive  صحبت می کنیم و برنامه های مجزایی مثل Sheets , Docs و Slides مد نظر ما نیست . می توانید برنامه مورد نظر را از لینک اصلی استور گوگول که در زیر قرار داده ایم دانلود نمایید .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs

حال تمام پیش نیازها فراهم است بهتر است کار خود را آغاز نماییم . برنامه مورد نظر را باز کرده و به مسیر پوشه ای که می خواهید اسناد اسکن شده در آن ذخیره شوند بروید . بهتر است یک پوشه با نام Scans در گوشی بسازید و به مسیر آن بروید تا بعدا دسترسی سریع تری به فایل های اسکن شده داشته باشید .
در قسمت پایین سمت راست برنامه یک دکمه شناور با علامت به علاوه ( + ) قرار دارد . بر روی آن ضربه بزنید .

 

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 1

این کار باعث باز شدن یک کادر در پایین صفحه  می شود . در کادر باز شده بر روی گزینه Scan ضربه بزنید .

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 2

دوربین گوشی باز خواهد شد و آماده اسکن از اسناد است . در ادامه چند راهکار را برای اسکن بهتر اسناد به شما عزیزان می گوییم .
استفاده از زمینه متضاد : اگر سند شما سفید رنگ است بهتر است که آن را در یک زمینه سیاه رنگ قرار دهید تا لبه های سند بهتر مشخص شوند و دوربین گوشی به راحتی لبه ها را تشخیص دهد .
سعی کنید که یک عکس صاف بگیرید : بهتر است که سند خود را بر روی زمین قرار داده تا از بالا بتوانید سند خود را به مراتب تمیز تر اسکن کنید .
صبور باشید شاید بیشتر از یک بار تلاش نیاز باشد : بعضی اوقات امکان دارد در زمان اسکن , سند شما به طور کامل اسکن نشود و قسمتی از سند در اسکن نباشد . بهتر است برای حل این مشکل چند باری سند خود را اسکن نمایید .

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 3

حال که متوجه شدید چه کاری باید انجام دهید از سند خود عکس بگیرید . چند ثانیه زمان برای لود شدن نیاز است و در آخر نیز باید تایید کنید که تمام سند در تصویر موجود است . زمانی که پیش نمایش نشان داده شد شما تعدادی گزینه برای بهتر شدن سند اسکن شده در اختیار خواهید داشت . ( سه آیکون در بالای برنامه )

 

Crop : اگر تصویر شما بزرگ است می توانید به اندازه دلخواه آن موارد اضافی اطراف سند را حذف نمایید .

Color palate : گزینه سیاه و سفید به صورت پیش فرض تعیین شده است . اما شما می توانید یک سند رنگی را تهیه و اسکن نمایید . تعدادی گزینه ( None, Black & White, Color, Color Drawing ) وجود دارند که می توانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید تا سند را همانگونه که می خواهید اسکن نمایید .

Overflow button : منوی overflow ( سه نقطه در بالا سمت راست ) در خود گزینه های Delete ( حذف ) , Rename ( تغییر نام ) , Rotate ( چرخش ) و Settings ( تنظیمات ) را در خود جای داده است . سه گزینه اول که از نام آن ها می شود فهمید که چه کارایی را دارند اما گزینه تنظیمات در خود چندین گزینه دیگر همانند تصویر اتوماتیک پیشرفته , اندازه کاغذ , جهت و کیفیت تصویر را جای داده است .

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 4

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 5

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 6

همچنین در پایین صفحه سه آیکون دیگر نیز وجو دارد . که به ترتیب از سمت چپ آیکون plus sign , retake و check mark نام دارند . انتخاب علامت plus sign یا علامت به علاوه به شما این اجازه را می دهد که سند دیگر را به فایل PDF  خود وارد نمایید . آیکون retak  این اجازه را به شما می دهد که یکبار دیگر از سند خود اسکن تهییه نمایید ( در صورتی که سند اسکن شده با مشکلی همراه باشد از این گزینه استفاده نمایید ) و انتخاب آیکون check mark نیز به معنای تایید سند اسکن شده است و سند شما را ذخیره می نماید .

چگونگی اسکن اسناد و تبدیل آن ها به فایل PDF در گوشی های اندرویدی 7

 زمانی که همه کار ها را انجام داده اید آماده این هستید که سند خود را ذخیره نمایید بر روی علامت تیک کلیک نمایید . به صورت اتوماتیک پوشه را که در ابتدای آموزش برای سند مشخص کرده اید باز می شود و سند در آن جا ذخیره می شود . حال شما می توانید سند خود را در دستگاه ی دیگر نیز استفاده نمایید .
Google Drive تنها برنامه اسکن اسناد نیست ولی یکی از برنامه ایست که کار با آن بسیار ساده است و بسیار پرکاربرد و مفید است .

asarayan