اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرانجام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با دو روز تاخیر، عصر شنبه ۷ اردیبهشت اعلام شد که آقایان عبدالله عبدالله واشرف غنی احمدزی به ترتیب با کسب ۴۴/۹ درصد و ۳۱/۵ درصد از آرا همچنان مقام اول و دوم را ازآن خود کرده اند.

اما به گفته کمیسیون انتخابات هیچ کدام از کاندیداها آرای لازم را که ۱+۵۰ باشد را کسب نکرده اند . اگرچه از امروز شکایات مطرح شده از سوی کاندیداهای معترض توسط کمیسیون شکایات بررسی خواهد شد . وهمچنین آرای غیر شفاف نیز از آرای شفاف جداخواهد شد که این امر باعث تغییر درنتایج خواهد شد . بنابراین به گفته کمیسیون انتخابات افغانستان به احتمال خیلی زیاد نتایج نهایی نیز در ۲۴ اردیبهشت ماه اعلام خواهد شد . بعید است هیچ کدام از کاندیداها آرای لازم را (۱+۵۰) را کسب کند . بنابراین انتخابات ریاست جمهوری بطور قطع به دور دوم کشیده خواهد شد .
رادیو پشتو دراین باره نظر آقای واقف عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از فعالین ستاد انتخاباتی دکتر عبدالله عبدالله را تلفنی جویا شد که ایشان در پاسخ ضمن انتقاد از کمیسیونهای انتخاباتی و شکایات افغانستان گفت که درمناطق شمالی و غرب افغانستان آرای بیشتر و پاک و شفاف عبدالله عبدالله از سوی کمیسیونهای مذکور باطل گردیده و عبدالله عبدالله به کمیسیون شکایات شکایت کرده و الان که موقع بررسی شکایات است، باید این شکایات بررسی شوند و حق کسی تلف نشود که اگر چنین اتفاقی بیفتد، در آن صورت اصلا نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نیست و عبدالله عبدالله برنده انتخابات ریاست جمهوری در دوره اول است .
رادیو پشتو همچنین نظر استاد بخت محمد بختیار ازفعالین سیاسی افغانستان را نیز دراین باره جویا شد که وی نیز در پاسخ گفت: طبق قانون افغانستان هیچ کدام از کاندیداها در مرحله اول آرای لازم را کسب نکرده اند و طبیعی است که باید مرحله دوم انتخابات بین کاندیداهای اول و دوم برگزار شود . این فعال سیاسی به نقل از سخنگوی دکتر اشرف غنی که مقام دوم را درانتخابات ریاست جمهوری بدست آورده است ، گفت که کمیسیون شکایات باید شکایات را درست بررسی کند که اگر چنین شد در آن صورت درصد اشرف غنی خیلی بالا خواهد رفت، ولی درهر صورت به دور دوم کشیده شدن انتخابات قطعی است .

پیش بینی درمورد مرحله دوم این فعال سیاسی این است که آرای تقسیم شده پشتونها بیشتر به اشرف غنی احمد زی خواهد رسید . بنابراین به احتمال زیاد نامبرده ممکن است درمرحله دوم پیشتاز باشد ولی آقای واقف حکیمی دراین باره گفت: عبدالله عبدالله اگرچه درمرحله دوم نیز پیشتاز خواهد بود ولی جناح عبدالله عبدالله به دوردوم فکر نمی کند . این جناح مطئمن است که اگر کمیسیون شکایات درست و غیر جابندارانه شکایات را بررسی نمایند، عبدالله عبدالله در همین مرحله نخست پیروز میدان خواهد بود اگر چه فضای سیاسی و انتخاباتی افغانستان بوی التهاب و تنش های قومی را میدهد و بعضی حلقات افراطی عکس العملهای تند وتیز ازخود نشان میدهند که اگر نتایج باب میل آنان نشد، چنین و چنان خواهند کرد. ولی به گفته یک منبع آگاه ، دو کاندید پیشتاز عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی که هردو با امریکا روابط خوبی دارند، از سوی مقامات این کشور مورد توصیه قرار گرفته اند که درگیری ایجاد نکنند و باید کنار بیایند و تمکین کنند، چنانچه درانتخابات ۲۰۰۹ ریاست جمهوری نیز، امریکا همین کار را کرد .